Yaşam:
Ankara'daki terör saldırısına tepkiler
Yükleniyor...

Ankara'daki terör saldırısının ardından siyasetçiler ve sivil toplum örgütü temsilcileri, yaptıkları açıklamalarla saldırıyı kınadı.


AB BİRLİĞİ

Avrupa Birliği (AB), Ankara'daki terör saldırısı ile ilgili açıklamasında, Türkiye'nin ve Türk halkının yanında olduğunu bildirdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn'ın ortak açıklamasında, başka bir korkunç saldırının Ankara'nın merkezini vurduğu belirtildi.

Açıklamada "AB, kurbanların ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyor. Türk halkı ve yetkililerinin acısını paylaşıyoruz. Bu zor zamanda Türkiye ve halkıylayız, bu tür şiddet eylemleri ve terörizmden etkilenenlerin yanındayız" ifadesine yer verildi.

DÜNYA SALDIRIYI BÖYLE GÖRDÜ

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla yarın yapılması planlanan Brüksel seyahatinin Ankara'daki saldırı nedeniyle iptal edildiğini ifade ederek, "Düşüncelerim kurbanlar ve ailelerinin yanında" dedi.

AB Komisyonunun insani kriz yönetiminden sorumlu üyesi Christos Stylianides de Twitter hesabındaki açıklamasında, "Ankara'daki ölümcül saldırıyı güçlü bir şekilde kınıyorum. Terör ve şiddete karşı her zamankinden daha fazla bir arada olmalıyız" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, yarın AB Liderler Zirvesi marjında yapılacak olan Fikirdaş Ülkeler Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e gelecekti.

Ankara'daki terör saldırısının ardından Davutoğlu, Brüksel gezisini iptal etmişti.


"TÜRKİYE'DE BİR HAİN SALDIRI"


KATAR

Katar, Ankara'daki terör saldırısını kınadı. Katar resmi haber ajansı QNA'da yayınlanan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Hükümetimiz, Ankara'yı hedef alan alçak saldırıyı şiddetle kınıyor. Katar hükümeti ve halkı, saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerinin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti halkı ve hükümetine başsağlığı diler, yaralılara acil şifalar diler" denildi. Katar'ın, terörün her türlüsüne karşı duruşunun sabit olduğu belirtilen açıklamada, "Katar, güven ve istikrarını hedef alan şu terör saldırıları karşısında kardeş Türkiye'nin atacağı her adıma tam destek veriyor" ifadesine yer verildi.

BAKAN SOYLU

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, sosyal medya hesapları üzerinden Ankara'daki terör saldırısını kınadı.

Bakan Ramazanoğlu, Sarı ve Eroğlu sosyal paylaşım sitesi Twitter hesaplarından Ankara'daki patlamaya ilişkin açıklama yaptı.

Ramazanoğlu, Ankara'da gerçekleştirilen terör saldırısını lanetlediğini belirterek, saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet ailelerine, yakınlarına başsağlığı ve sabır diledi. Ramazanoğlu mesajında "Vakit birlikte olma vaktidir" ifadesine yer verdi.

"Ankara'daki kalleş saldırıyı lanetlediğini" belirten Bakan Sarı da hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi. Sarı, "Terörün acımasız ve kanlı yüzü Ankara'da bir kez daha kendini gösterdi. Huzur ve güvenliğimizi hedef alan bu alçak saldırıya en güzel cevap; milletimizin birlik ve beraberliğidir" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Eroğlu da "Ankara'daki hain saldırıda vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet; ailelerine, yakınlarına ve milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum" ifadesine yer verdi.

Bakan Soylu da "Bu alçaklığın ülkemizi teslim alacağını zannediyorsunuz... Yanılıyorsunuz. Bu aziz millet buna izin vermeyecek" ifadesini kullandı.

BBP
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, yaptığı yazılı açıklamada, Ankara'daki terör saldırısını ve faillerini lanetlediğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Ankara'da askerlerimizin servis araçlarını hedef alan haince, kalleşçe, canice terör saldırısını ve faillerini lanetliyorum. Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Ailelerinin, milletimizin başı sağ olsun. İnşallah, gün gelecek saldırının faillerinden de arkasındaki güçlerden, onların sözcülüğünü, savunuculuğunu yapanlardan da hesabı sorulacak."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise CHP olarak olayı takip ettiklerine işaret ederek "Tüm Türkiye'nin başı sağ olsun, yaralılara acil şifalar diliyorum" değerlendirmesinde bulundu.

GÖKÇEK, TWİTTER HESABINDAN SALDIRIYI KINADI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, saldırının amacının askere ve vatandaşlara gözdağı vermek olduğuna dikkati çekerek "Bu millet, Çanakkale'de 250 bin şehit verdi. Bu saldırılar, hepimize yapılabilir ancak devletimiz kararlı tutumundan bir adım geri atmayacaktır. Bu saldırıyı yapanlar, çok kötü karşılık görecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" ifadelerini kullandı.

"TERÖRÜ VE TERÖRE DESTEK VERENLERİ KINIYORUM"

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ülkeye, millete, güvenlik görevlilerine ve ülkenin geleceğine yönelen canice saldırıları lanetlediklerini, terörü ve teröre destek verenleri, terörün arkasındaki iç ve dış güçleri nefretle kınadıklarını vurguladı.

Yalçın, şunları görüşleri dile getirdi:

"Bu alçak terör örgütlerine karşı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birlikte mücadele vermeye devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Teröristlerin bu insanlık dışı saldırıdaki amacı, Türkiye'de kaos ve huzursuzluk ortamı oluşturmaktır. Ülkemizin ekonomik, toplumsal, sosyal, kültürel ve siyasal yapısını sarsmak için yapılmış olan hain saldırıyı lanetliyor, Türkiye'nin vatandaşlarını savunma görevini ve insanlık ailesine karşı sorumluluğunu yerine getirerek ortaya koyduğu teröre karşı kararlı mücadeleyi destekliyoruz. Milletimiz, kendi varlığına yönelen her tehdidi, birliği ve beraberliğini kalkan yaparak bertaraf etmeyi bilmiştir, bugün de üzerine düşeni yapacaktır. Hiçbir milliyet ve köken ayırt etmeyen terör eylemlerine verilecek en güzel yanıt, milletimizin tek yürek olmasıdır. Bu saldırılarda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz."

"HERKES DAHA SOĞUKKANLI VE SAĞDUYULU OLMALIDIR"

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da Ankara'da meydana gelen ve çok sayıda vatandaşın hayatını kaybetmesine, yaralanmasına neden olan terör saldırısını lanetlediklerini belirtti.

Arslan, "Terör, hain yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur. Acımız büyük ancak Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünü hedef alan, toplumsal huzuru bozmaya yönelik hain saldırıların ülkemizin huzurunu bozmaya asla muktedir olamayacağını bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Terör saldırılarının amacı, ülkemizin huzur ve istikrarını bozmak ve toplumda bir korku havası ve kaos ortamı yaratmaktır. Bu süreçte herkes daha soğukkanlı ve sağduyulu olmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

UMED'DEN TERÖRE KINAMA

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Başkanı Aslan Değirmenci, insanlığı, ruhu ve vicdanı iflas etmiş kişilerce gerçekleştirilen hain saldırıyı kınadıklarını, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilediklerini bildirdi.

Hain saldırı sonrasında medyaya büyük görevler düştüğünü aktaran, Değirmenci, şunları kaydetti:

"Ankara'da meydana gelen patlama sonrasında medya, bilerek veya bilmeyerek terörün propagandasını yapmaya katkı sağlamamalıdır. Medya organları, yapacakları yayınlarla illegal amaçlarına ulaşmak isteyen terör örgütlerinin tuzağına düşmemelidir. İfade ve düşünce özgürlüğünün sınırsız olma talebi, sorumsuz olması talebini içermemelidir. Medya organları, illegal örgütlerin güçlerini kanıtlamak ve moral üstünlük sağlamak için kullandıkları mecra haline dönüşmemelidir. Gün, büyük Türkiye'nin önünü kesmek, milletimizin moralini bozmak, kardeşlik hukukunu bitirmek için saldırılar yapan terör örgütlerine, terör örgütlerine silah dahil lojistik destek veren yabancı güçlere, eli kanlı terör örgütlerinin reklamını yapan medya ve sivil toplum kuruluşlarına karşı birlik olma, ortak hareket etme ve kararlı mücadele verme günüdür."

İRAN, ANKARA'DAKİ TERÖR SALDIRISINI KINADI


İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, Ankara'da meydana gelen bombalı terör saldırısını şiddetle kınayarak, olayda hayatını kaybedenlerin aileleri başta olmak üzere Türkiye halkı ve devletinin acısına ortak olduklarını belirtti. Ensari, "Bu olay ortak küresel tehdit olan terörizme karşı topyekün mücadele verme zaruretini bir kez daha ortaya koymuştur" dedi.

Dünya saldırıyı böyle gördü

loading...
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kürtaj nedir, nasıl yapılır?
Kürtaj sadece istemli gebelik alınması için yapılmaz, düşükten sonra içeride kalan gebelik parçalarını...

Haberi Oku