Yükleniyor...

Son Dakika

D Vitamini Eksikliği Nedir Belirtileri Nelerdir

Son yıllarda yapılan araştırmalar D vitamininin vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. D vitamini eksikliği belirtileri, D vitamini tedavisi hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını ve detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.
D vitamini vücudumuz için en gerekli vitaminlerden birisidir. D vitamini eksikliği yaşamamak için dışarıdan D vitamini alınması gerekir. Bilindiği üzere güneş ışığı en fazla D vitamini içeren dış kaynaktır. D vitamini depolarımızı doldurmak için günde 15-20 dakika güneç ışığına maruz kalmak yeterlidir. Ülkemiz yeterince güneş alan bir ülke olmasına rağmen çoğu kişide D vitamini eksikliği yaşanır ve bunun sonucunda çeşitli sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalınır.

D Vitamininin Önemi


d vitamininin önemi
d vitamininin önemi

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre D vitamini vücudumuzda neredeyse tüm organlar için hayati öneme sahiptir. D vitamini diğer vitaminlerin aksine vücudumuz tarafından üretilir. Özellikle güneşten alınan kaynak vücudumuz tarafından D vitaminine çevrilir. D vitamininin vücudumuz için en büyük yararı kemik sağlığına koruyucu etkisi olmasıdır. D vitamini kemiklerin daha sağlıklı ve dayanıklı olmasını sağlayan vitamindir.  Ayrıca D vitamini başta üst solunum yolları enfeksiyonuna karşı koruyuculuk sağlar. D vitamini eksikliği olan yetişkinlerde kemik yumuşaması çocuklarda ise kemik şekilsizliğine neden olabilir.

Özetle D vitaminin önemi şu şekilde belirtilmektedir;
  • D vitamini iskelet ve kas sağlığına olumlu katkılar sunar.
  • Kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin bağırsaklardan emilimlerine katkı sağlar.
  • Kas ve eklem ağrılarını en aza indirerek kemik sağlığını olumlu yönde etkiler.
  • D vitamini bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıkların tedavisinde önemli bir role sahiptir.
  • D vitamini kanser hücrelerinin büyüyüp gelişmesini önler.
  • Koroner kalp rahatsızlığı riskini en aza indirmede etken görev alır.
  • Sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarının tedavisine olumlu katkı sağlar.
  • D vitamini diş sağlığını da olumlu yönde destekler. Diş ve diş eti problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcıdır.
  • D vitamini ruhsal çöküntülerin tedavisinde de önemli bir yere sahiptir.

D Vitamini Eksikliği Nedir


d vitamini eksikliği nedir
d vitamini eksikliği nedir

D vitamini kalsiyumun bağırsak yoluyla emilerek kan dolaşımına geçmesini sağlayan kalsiyumun kemik ile birleşmesini sağlayan bir vitamindir ve başta kemik sağlığı olmak üzere, kalp ve damar sağlığı için büyük önem taşımaktadır. D vitamini eksikliği belirtileri günümüzde oldukça kolay ve hızlı bir şekilde tespit edilebilmektedir. Yapılan kan testi sonucuna göre d vitamini eksikliği tespit edildiyse doktorun verdiği tedavinin aksatılmadan uygulanması gerekir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir


d vitamini eksikliği belirtileri nelerdir
d vitamini eksikliği belirtileri nelerdir

D vitamini eksikliği kısa sürede anlaşılan belirtiler göstermez.  Ancak uzun süre devam eden bazı rahatsızlıklar nedeni D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir.
Depresyon; D vitamini eksikliğinde yaşayan depresyon hali genel olarak kendini sürekli mutsuz hissetmektir.  D vitamini eksikliğinden kaynaklı kişinin kronik ve nedensiz olarak  mutsuz hissetmesi beyin tarafından üretilen ve ruh durumunun daha iyi olmasını sağlayan serotonin hormonunun D vitamini eksikliğine bağlı olarak düşmesidir.

Kemik Ağrısı; D vitamini eksikliği kemiklerin güçsüz kalmasına neden olur. Özellikle kış aylarında güneşin daha az görüldüğü aylarda kemik ağrıları görülebilir. D vitamini eksikliğinden kaynaklı kemik ağrıları eklem ağrılarından farklıdır ve vücudun genelinde ağrı hissedilir. Kemik ağrısı ile birlikte kişi kendini halsiz de hisseder.
Kemik sağlığı için çok önemli olan D vitamininin eksikliği uzun süre devam ederse yetişkinlerde kemik yumuşaması çocuklarda ise kemik şekilsizliğine neden olabilir.
Kas Zayıflığı; Vücudun kas dokusunun büyük bölümünü oluşturan iskelet kaslarını D vitamini besler. Ancak D vitamini eksikliği kemik yapısını etkileyerek kas zayıflığına da neden olur.
Soğuk Algınlığı; Özellikle çocuklarda görülen sık sık soğuk algınlığı yaşanması D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Çünkü D vitamini eksikliği üst solunum yollarının daha çabuk hastalanmasına neden olur.
Baş terlemesi; Yetişkin ve çocuklarda baş terlemesinin çok yoğun olmasının nedenleri arasında D vitamini eksikliği de bulunur.
D vitamini eksikliği belirtileri arasında; yüksek tansiyon, saç dökülmesi, tırnak kırılması, halsizlik, kilo alımı, kabızlık ve ishal sorunu, baş ağrısı da bulunur.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir


d vitamini eksikliği nasıl giderilir
d vitamini eksikliği nasıl giderilir

D vitamini eksikliğini gidermek için en çok yararlanılacak kaynak güneştir.  Vücut D vitaminini en fazla güneşten alır. Ayrıca güneşten yararlanmak zahmetsiz ve maliyetsizdir. Bunun için bedenin direkt güneşe maruz kalmalıdır. Günde 15-20 dakika kol, bacak, ayaklar ve yüz güneş ışığında kalmalıdır. Güneşlenmek için balkon ya da terasa çıkabilir kol, bacak ve yüzünüzü güneşlendirebilirsiniz.  Ancak günümüzde özellikle yaz aylarında öğlen 12.00-16.00 saatleri arasında güneşin zararları ışınları da gelir. (UVB) Bu ışınlar cilde çil ve ben gibi zararlar verebilir bu yüzden güneşlenirken cildi koruyan kremler de kullanılabilir. Oysa Vücudumuz D vitamini üretmek için UVB ışınlarına da gereksinim duyar. Güneşten D vitamini almak için sabah saatleri ya da saat 16.00’dan sonraki saatler tercih edilebilir.

Besinler; D vitamini almak için besinlerden de yararlanabiliriz. Ancak D vitamini içeren gıdalar çok azdır. D vitamini üretmek için yumurta sarısı, brokoli, süt, tereyağı, yulaf gibi besinler tüketilebilir.

D Vitamini Eksikliği Nelere Sebep Olur


d vitamini eksikliği nelere sebep olur
d vitamini eksikliği nelere sebep olur

D vitamini eksikliği olması vücutta bazı sağlık sorunların yaşanmasına neden olur. Bunlardan en çok görüleni ise kemik erimesidir. D vitamini eksikliği durumunda bağırsaklar kalsiyumu yeterli miktarda ememez. Kalsiyumun yeterince emilmemesi durumunda başta kemiklerde olmak üzere kalp, damar, kas ve sinirler olumsuz etkilenir ve yeterince kalsiyum emilimi için kemiklerde mevcut kalsiyum kana aktarılır. Böylece yeterince kalsiyum kana geçmiş olur ve kalp ve damar sisteminin düzgün çalışması sağlanır. Ancak kemiklerdeki kalsiyumun emilmesi kemik yapısını oldukça yıpratır ve kemik ağrıları, kemik yumuşaması gibi sorunlar baş gösterir.
Kalp ve Damar Hastalığı; D vitamini damar sağlığı için de önem taşıyan bir vitamindir. D vitaminin eksikliği damarlarda kroner arter kireçlenmesini tetikler
Kaslar ve Sinir sistemi; Osteoporoz hormonunun düşmesi ve D vitamini eksikliği kasların da zayıflamasına neden olur ve kas ağrılarını tetikler.
D vitamini eksikliği ayrıca; Depresyon, gut hastalığı, kireçlenme, kronik ağrı, obezite, bağışıklık sistemi hastalıkları, diş eti rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlara sebep olur. 

D Vitamini Eksikliği Tedavisi


d vitamini eksikliği tedavisi
d vitamini eksikliği tedavisi

Günlük alınması gereken D vitamini dozunun ortalama olarak 2000 – 6000 IU diğer bir deyişle 50 – 150 mikro gram aralığında olması tavsiye edilmektedir. Ancak D vitamininin ilaç ile takviyesinde doz alımı doktor kontrolünde alınmalıdır. Kandaki D vitamini değerinin ise 30 – 80 mikro gram aralığında olması beklenmektedir. Üç aylık rutin kontroller sayesinde kandaki D vitamini ve kalsiyum değerlerinin takip edilmesi gerekmektedir. Tespit edilen D vitamini eksikliği ile D vitamini tedavisi, ilaçlar ve D vitamini içeren iğneler ile yapılır. Yapılan kan tahlillerinde D vitaminin eksik çıkması durumunda D vitamini eksikliği tedavisine başlanır. D vitaminini yükseltmek için vitamin ilaçları içilir. D vitamini seviyesini arttırmak için D2 ve D3 içeren vitamin ilaçları içilir. D vitamini eksikliği tedavisinde alınan vitamin ilaçları doktor kontrolünde alınan ilaçlar olmalıdır.
Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok