Yükleniyor...

Son Dakika

Prostat Nedir Belirtileri Tedavisi

Prostat Nedir

Prostat erkeklerde bulunan, kestane büyüklüğünde olan ve sperm sıvısı taşıyan salgıyı üreten salgı bezidir. Bulunduğu yer; rektum yani makat önüdür. Prostatın merkezini alan kısımda üratna bulunur. Üretna idrarın rahatça atılmasını sağlayan bir kanaldır. Boşalma esnasında prostatın etrafını çevreleyen kaslar sıvıyı üretnaya doldurur. Seminal sıvısı üretna kanalına doğru penis ucuna gelerek dışarı çıkar.
Prostat bezi; idrar vücuttan atılırken, idrar yolu kanalının mesaneye ulaştığı bölümü çevreler. Prostatın büyümesi demek üreme bezi hacminin büyümesi demektir ve bu durum belli bir yaşın üzerine çıkmış erkeklerin çoğunda görülebilir.
Prostat bezi büyümesi idrar kanalında sıkıştırma yapar ve bu durum mesane rahatsızlıklarına neden olur. Her prostat büyümesi prostat kanseri değildir. Prostat büyümesi; iyi huylu prostat hiperplazisi demektir yani hücrelerin normal düzeyden daha fazla çoğalmasıdır.

Prostat Belirtileri Nelerdir


prostat belirtileri
prostat belirtileri

Prostat bezi; İdrar yolu ve mesaneye yakındır ve prostat bezi büyümesi idrar yolu ve mesaneye baskı yaptığı için prostat belirtileri ilk olarak idrar yollarında başlar. Prostat büyümesi belirtisi; idrar kanalını tıkayabilir ve idrarın vücuttan atılmasını zorlaştırır. Bu belirti en tehlikeli belirtilerdendir ve vakit kaybetmeden prostat tedavisi başlanmalıdır.
Varikosel Nedir
Prostat büyümesi belirtileri;
  • Sık idrara çıkma
  • Geceleri idrara çıkma
  • İdrar olduğu ya da olmaması konusunda şüphe olması
  • İdrarın sıkışma hissi
  • Zayıf ve kesik kesik idrar yapma
  • Tuvalete gelemeden idrar kaçırma
  • İdrarın başlamasında zorlanma
  • İdrarı yaptıktan sonra idrar akıntısı olması
  • İdrarın yapılmasından sonra mesanenin tam boşalmadığı hissi
Prostat büyümesinin idrar kanalı ile ilgili görülen belirtisinden birisi de ileri prostatın ileri seviye büyümesi durumunda idrar yapılmamasıdır.
Bu belirtiler erkeklerin yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Günlük yaşamda idrar sıkıştırması, idrarı tam yapamama kişilere oldukça rahatsızlık verir.

Prostat Tedavisi


prostat tedavisi
prostat tedavisi

Prostat büyümesi belirtileri hastalığın erken evrelerinde bazı kişilerde belli olmayabilir. Ancak ilerleyen dönemlerde özellikle prostatın büyümesi idrar kanalına baskı yapmasından kaynaklı idrar yapmada sorunlar yaşanabilir. Prostat tedavisi prostatın hangi büyüklükte ve mesaneye yaptığı baskıya göre şekillenir. Prostatın büyüklüğü, büyüme hızı, mesaneye yaptığı baskı tedavide takip edilir.
Kıl Dönmesi Bitkisel Tedavisi
Prostat tedavisinde prostat büyümesi hızının yavaşlatılması, büyümeyi durdurma, ya da büyümüş prostat bezinin ameliyat ile tamamen alınması şeklinde  yapılır. Prostat tedavi yöntemleri; 
Mesane Egzersizi; Mesanede depolanan idrar seviyesini arttırarak ve tuvalete çıkma sayısını azaltmak için kullanılan tedavi yöntemidir. Mesane egzersizi ile hastaya belli bir hedef konarak; 2 idrar arasında en az 2 saat bekleme gibi süreler belirlenir ve hastanın bu aralıklara dikkat etmesi çok önemlidir. Amaç, idrara çıkma düzeninini sağlamaktır. Mesane egzersizleri doktor kontrolünde yapılmalıdır. Detaylı doktor muayenesinden sonra ancak doktorun yönlendirmesiyle mesane egzersizi yapılmalıdır. Mesane egzersizlerinde sadece idrar düzenleme değil, kas ve nefes egzersizleri de yapılır.
İlaç Tedavisi; Prostat büyümesinin kontrol altına alınması için kullanılan yöntemlerden birisi ilaç kullanımıdır. Prostat büyümesinin durdurulması için doktor kontrolünde ilaç tedavisi kullanılır. İdrar kanalının rahatlaması ve daha kolay idrara çıkılması için kas gevşetici ilaçlar kullanılır. Kas gevşetici ilaçlar, mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı gibi yan etkileri olabilir.
Ameliyat; Prostat büyümesi ilaç tedavisi ile durdurulamadığı zaman ameliyat ile prostat bezi ameliyat ile alınır. Prostat büyümesinin ilaç tedavisi ile kontrol altına alınamadığı ve şiddetli belirtiler göstermesiyle prostat ameliyatı yapılır. Prostat ameliyatının kapsamı, prostatın büyüklüğü, hastanın yaş ve genel sağık durumuna bağlı olarak değişir.

Prostat Neden Olur


prostat neden olur
prostat neden olur

Prostat erkeklerde belli bir yaşın üzerinde görülen bir rahatsızlık ve prostat neden olur henüz tam bir nedeni yoktur. Ancak erkeklerin yaşının ilerlemesi prostatın önemli nedenleri arasındadır. Prostat büyümesi birçok erkekte yaşanan bir sorun ve bazı risk faktörleri prostatı tetikliyor. Prostat büyümesi %90 civarında 75-80 yaş arasında görülür. %10 oranında ise 40 yaş ve altında görülebilir.
Prostata bezi büyümesi nedenleri arasında; erkeklik hormonu( androjen) ve testosterondur. Erkeklerin ürettiği bir hormon olan testosteron hormonu prostat bezi tarafından androjen hormonu tarafından DHT’ye dönüştürülür. DHT (dihydrotestosteron) prostat bezini saran dokuda hücre büyümesini arttırarak prostat büyümesini de neden olur.
İdrar Yolu Enfeksiyonu Doğal Tedavisi
Erkeklerde az miktarda bulunan kadınlık hormonu (östrojen) ileri yaşlarda testosteron hormonu seviyesinde düşme yaşanmasıyla beraber prostat bezinin büyümesi tetikleyebilir.

Prostata İyi Gelen Yiyecekler

Prostat büyümesini durdurmak için prostat tedavisi kadar sağlıklı beslenmek de çok önemlidir. E vitamini, çinko ve selenyum bakımından zengin olan yiyecekler prostata iyi gelir. Antioksidan oranı yüksek olan meyveler; çilek, erik, portakal, üzüm, karpuz, kavun, papaya tüketimi prostata iyi gelir sindirimi kolaydır ve kanser koruma sağlar.
Özellikle yeşil yapraklı sebzeler (Brokoli, ıspanak, yeşil biber, pırasa) hem antioksidan oranları yüksektir hem de kansere karşı koruyucudur. Düşük kalorili olmaları ve besin değerlerinin yüksek olması kilo vermede yardımcıdır.
Prostata iyi gelen diğer yiyecekler; Protein, (Balık, tavuk, yumurta, hindi eti) tam tahıllı ve kepekler, bitkisel yağlardır.
Likopen zengini domates kansere karşı koruma sağlar. Yiyecekler arasında likopen oranı en yüksek sebze olan domates bol bol tüketilmelidir.
Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok