Yükleniyor...

Son Dakika

Saç Egzaması Nedir Neden Olur

Halk arasında seboreik dermatit olarak bilinen saç egzaması nedir, saç egzaması neden olur ve saç egzaması için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, saç derisi egzaması için doğal tedavi yöntemleri hangileridir? İşte saç egzamasına dair merak edilen tüm detaylar…

Saç Egzaması Nedir


saç egzaması nedir
saç egzaması nedir

Son zamanlarda saçlarınız durduk yere kaşınmaya başladıysa, farkında olmadan günlük hayatınızda  eliniz sürekli saç diplerine gidiyor ve saçınızı kaşıma dürtüsüne  engel olamıyorsanız ve kaşıdığınız saç derisi  derisi  pul pul dökülmeye başladıysa saç egzaması yaşıyor olabilirsiniz. Egzama çeşitli nedenlerden oluşan deride kızarıklık, kaşıntı büyük parçalar halinde kepeklenme gibi belirtiler gösteren bir deri hastalığıdır.  
Egzama Nedir Nasıl Geçer
Deri üzerinde oluşan kabarcıklar egzamanın en sık görülen belirtilerindendir. Bu belirtilerle birlikte kepek ve saç döküntüsü  saç egzaması belirtileri arasındadır. Saç egzaması tehlikeli olmayan ancak kötü görüntüsü nedeniyle insan psikolojisini etkileyen bir rahatsızlıktır. Kontrol altına alındığı zaman, kaşıntı, kepek, pul pul dökümle kızarıklık gibi belirtileri geçer. Ancak gerekli tedaviler yapılmadığı zaman farklı belirtiler de gösterebilir. Egzamalı saç bölgesi daha fazla sertleşir, kaşıntılar giderek artar, su toplayarak yaralar oluşabilir.

Saç Egzaması Neden Olur


saç egzaması neden olur
saç egzaması neden olur

Saç egzamasına sebep olan bir çok faktör vardır. Saç egzamasına genetik faktörler ve vücudun genel alerjik yapısının neden olduğu görülmektedir.
Aşırı derecede yağlanan saçlarda saç egzaması görülme olasılığı artabilmektedir. Saç diplerinde bulunan yağ bezelerinden salgılanan sebum keratin ve epitel birikintisi içeren sıvı aşırı üretilirse saç egzamasını tetikleyebilir.
Aşırı terleme, hava kirliliği, kullanılan şampuanın özellikleri de saç egzamasına neden olabilmektedir
Stres, saç egzamasını tetikleyen en önemli sebeplerin başında gelmektedir. Stres, depresyon, kaygı bozukluğu gibi psikolojik sıkıntılar vücudun savunma mekanizmalarını hayata geçirir. Saç derisi de vücudun savunma mekanizması olarak saç egzaması olarak tepki gösterebilir. Yapılan araştırmalarda deri hastalıklarının %40’ının temelinde psikolojik rahatsızlıkların olduğu görülmüştür. Saç egzaması şikayeti ile doktora başvuranların yarısında; aşırı stres ya da kaygı bozuklukları gibi psikolojik rahatsızlıklar da gözlemlenmektedir. İklim değişiklikleri, aşırı terleme, kimyasal içerikli şampuanlar alerjik tepkiye sebep olabilecek diğer saç ürünleri, sedef, aids, astım, parkinson gibi hastalıklar da saç egzamasına neden olan hastalıklar arasında gösterilmektedir.
Lupus Hastalığı Nedir
Özetle saç egzaması nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır;
  • Aşırı stresli yaşam
  • Alerjik etkiler
  • Kimyasal içerikli şampuan ya da saç bakım ürünleri
  • Genetik yatkınlık
  • Mevsim ve iklim koşulları
  • Kuru ya da aşırı yağlı saç derisi
  • Terleme ile ilgili sorunlar
  • Cilt hastalıkları
  • Hava kirliliği
  • Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri

Saç Egzaması Tedavisi


saç egzaması tedavisi
saç egzaması tedavisi

Saç egzaması tedavi edilmediğinde ya da önemsenmediğinde deride geriye dönüşü olmayan hasarlar meydana getirebilir. Saç egzaması belirtilerini yaşıyor iseniz öncelikle dermatoloji polikliniğinden bir randevu alıp, bir cilt uzmanına (dermatolog) görünmeniz gerekmektedir. Cilt uzmanının verdiği krem ve şampuanları aksatmadan kullanmanız gerekmektedir.
Saç egzaması için evde kendi uygulayabileceğiniz bitkisel maske tedavisi de mümkündür. Zencefil ve karakafes yağlarını saç derisine masaj yardımı ile uygulayıp daha sonra yıkayabilirsiniz.
Saç derisi egzaması için doğal tedavide tercih edilen bir diğer yöntem ise doğal bir sabun olarak yıllardan bu yana güvenle kullanılan ardıç katranı sabunudur. Saçlarınızı ardıç katranı sabunu ile düzenli bir şekilde yıkayıp duruladığınızda saç egzaması için olumlu değişiklikleri hemen fark edeceksiniz.
Doğal Saç Bakımı
Mantar ve egzama tedavisinde önemli katkılar sağlayan bir diğer yöntem ise sirkedir. 1 ölçü sirke ve 1 ölçü su katarak hazırladığınız sirkeli su karışımını saç egzaması görülen bölgelere masaj yaparak uygulayın ve 10 dakika bekletin. Ardından ılık su ile durulayın. Oldukça kısa sürede ne kadar etkili sonuçlar aldığınızı hemen göreceksiniz.
saç egzamasına iyi geldiği bilinen bir diğer doğal sabun ise defne sabunudur. Aktarlardan ya da eczanelerden rahatlıkla bulabileceğiniz defne sabunu ile saçlarınızı düzenli olarak yıkayın ve iyice durulayın. Kısa sürede hemen etkili sonuçlar alacaksınız.
Saç egzaması tedavisinde maske uygulamaları da oldukça etkilidir. Bunun için çay ağacı yağı ve bal karışımından yararlanabilirsiniz. karışımı saç egzaması görülen bölgeye masaj yaparak sürün. 15 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın.
Saç egzaması doğal yollardan tedavi edilebilen bir cilt sorunu olsa da bitkisel uygulamaların uzman bir cilt doktoru kontrolünde ve bilgisi dahilinde yapılması gerektiğini unutmayın. Ayrıca banyo yaparken saç egzaması olan bölgeleri nazikçe ovalamaya ve kesinlikle tırnaklarınızla zedelememeye dikkat edin. Duş suyunun aşırı sıcak olması saç egzamasını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle ılık su ile duş alınması tavsiye edilir.  Tüm bunların yanı sıra kullanılan sabun ya da şampuan gibi saç ve cilt bakım ürünlerinin alkol içermemesine, bitkisel kaynaklı olmasına da ayrıca dikkat edilmelidir.
Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok