Yükleniyor...

Son Dakika

Siroz Nedir Siroz Hastalığı Belirtileri Nelerdir

Siroz Nedir


siroz nedir
siroz nedir

Karaciğer hastalıklarından olan siroz, aşırı alkol tüketiminden ve hepatit virüsünden dolayı oluşur. Karaciğerde oluşan yaralar iyileşmez ve ilerlerse hastalık siroza döner. Karaciğerde gelişen bu yaralar; karaciğerin dokusunu ve yapısını bozar. Bunun sonucunda karaciğerdeki hücre sayıları azalır, karaciğerin yapısı sertleşir ve görevini tam olarak yerine getiremez. Sertleşen karaciğerden kan geçmesi zorlaşır ve direnç oluşur.
Karaciğer Yetmezliği Neden Olur
Siroz hastalığında; karaciğerden geçmesi gereken kan geçemeyince, kanın gelmiş olduğu dalak bölgesinde basınç artar ve kan geçmek için kendisine başka kanal aramaya başlar. Karaciğer fonksiyonları bozularak karaciğer işlevini tam yapamaz. Siroz hastalığı, karaciğerde gelişen hasarlara tepki olarak oluşur. Siroz erken fark edildiğinde tedavi başarısı da yüksektir. Ancak karaciğerde oluşan yaralar fark edilmezse siroz hastalığı karaciğerin tamamen kullanılamaz hale gelmesine neden olur.

Siroz Neden Olur


siroz neden olur
siroz neden olur

Karaciğerde oluşan yaralar kısa sürede oluşmaz. Karaciğerdeki yaraların oluşumu uzun sürelidir ve geçmeyen karaciğer yaralarının sonucunda siroz oluşur. Kendini yenileyen nadir organlardan olan karaciğerde oluşan ufak bir yarayı bile iyileştirebilirken, uzun süre geçmeyen yaralardan dolayı artık işlevini yapamaz hale gelir, yaraları da iyileştiremez. İyileşmeyen yaralar siroza neden olur. Sirozun oluşma nedenlerinde karaciğerdeki yaraların temelini bilmek çok önemlidir. Karaciğerde hasara neden olarak siroza çeviren risk faktörleri vardır. Bunların bilinmesi tedavi için de önem taşır.
Karaciğer Kanseri Belirtileri
Siroza neden olan risk faktörleri; 
 • Hepatit B ya da C virüsü
 • Vücutta fazla demir birikimi olması
 • Karaciğerde bakır birikimi
 • Genetik sistemde bozukluk
 • Kötü huylu safra kurdu bulunması
 • Karaciğer bozukluğu
 • Karaciğer yağlanması
 • Genetik yatkınlık
 • Safra kanalında hasar oluşması
 • Zararlı parazitler
 • Aşırı alkol tüketimi

Siroz Hastalığı Belirtileri Nelerdir


siroz hastalığı belirtileri nelerdir
siroz hastalığı belirtileri nelerdir

Siroz oluşumunda belirtiler erken evrede anlaşılamayabilir. Karaciğerde oluşan yaralar ciddi hasara neden olana kadar siroz belirti göstermeyebilir. Anca ilerlemiş sirozda bazı belirtiler gösterir. Siroz Belirtileri; 
Halsizlik; Yaralardan dolayı hasar gören karaciğerde kan süzülemediği zaman yorgunluk ya da halsizlik gibi belirtiler görülebilir. Karaciğer fonksiyonunu tam olarak yerine getiremediği için vücut sistemi bozulur
Kanama; Karaciğeri destekleyen damarlarda oluşan bozukluk sonucu damarlarda aşırı basınç oluşur. Damarlarda oluşan basınç nedeniyle zaman zaman kanamalar oluşabilir. Kanamalar siroz hastalığının en sık görülen belirtisidir.
Morarma Oluşması; Sirozdan dolayı fonksiyonlarını yerine getiremeyen karaciğer kanı eskisi gibi süzemediği için cilt tonunda değişiklikler meydana gelir. Kan karaciğer tarafından temizlenemediği için kan içinde oksijen miktarı azalır ve ciltte yer yer morarmalar oluşabilir.
Cilt ve Göz Sarılığı; Hepatit B virüsünden kaynaklı siroz hastalıklarında cilt renginde solukluk ve sarı renge varan bir cilt değişimi görülebilir.
Demir Eksikliği Neden Olur
İştahsızlık ve Kilo Kaybı; Fonksiyonunu tam olarak yerine getiremeyen karaciğer kendini yenileyemez ve kanı temizleyemez. Karaciğerin tam olarak çalışmaması vücutta toksin birikimine neden olabilir. Buna bağlı olarak iştahta azalma ve kilo kaybı yaşanabilir.
Ödem; Siroz nedeniyle oluşan karaciğer fonksiyonlarının bozulması vücutta ödem oluşmasına neden olur. Kanın tam temizlenememesi özellikle bacaklarda ödem oluşmasına neden olur. Siroz hastalığının en sık görülen belirtilerinden biri olan ödem vücutta su birikimine neden olur.

Siroz Teşhisi Nasıl Yapılır


siroz teşhisi nasıl yapılır
siroz teşhisi nasıl yapılır

Siroz teşhisinde hastalık çoğu zaman sinsi ilerlediği için çoğu zaman başka bir hastalığın muayenesi esnasında teşhis edilebilir. Genel cerrahi doktorunun yapacağı muayene ile siroz teşhisi konur. Siroz muayenesinde alkol kullanıp kullanılmadığı ve hepatit hastalığının geçmişte var olup olmadığı öğrenilir. Doktorun elle yapacağı muayene karaciğerin boyutu ve sertliği kontrol edilir. Siroz hastalığında el ile yapılan karaciğer muayenesinde karaciğer sert bir şekilde ele gelir.
Siroz teşhisi için kan tahlili ve karaciğer MR’ı yapılır. Kan değerlerinde albumin düşüklüğü ve bilirubin yüksekliği tespit edilmesi durumunda karaciğerde rahatsızlığın olduğu ortaya çıkar.

Siroz Hastalığı Tedavisi

Siroz tedavisinde öncelikle karaciğerde hasara neden olan komplikasyonun bulunması gerekir. Erken teşhiste siroz tedavisinde ciddi başarılar elde edilir. Ancak geç teşhislerde karaciğer hasarı çok fazla olur. Sirozun tedavisinde hastalığın şiddetine ve evresine göre tedavi şekli belirlenir. Tedavide amaç; sirozun neden olduğu karaciğerdeki yaralanmanın ilerlemesini durdurmak ve yaraları azaltmaktır. Siroz tedavisinde gerekli hallerde hastaneye yatarak da tedavi yapılmaktadır.
Alkole Bağlı Oluşan Siroz; Hastanın geçmişinde aşırı alkol tüketimi varsa siroz büyük ihtimalle buna bağlı gelişir. Bu tip durumlarda alkolün ve sigaranın kesinlikle bırakılması gerekir.
Aşırı yağlı yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı ve sağlıklı besinler tüketilmelidir.
İlaç tedavisi; Siroz nedeniyle karaciğerde oluşan yaraların tedavisi için virüslerin yok edilmesi için ilaç tedavine uygulanır.
Antibiyotik Tedavisi; Sirozdan dolayı oluşan yaralarda enfeksiyon oluşabilir. Yaralardaki enfeksiyon tedavisi için antibiyotik ilaç tedavisi uygulanır.
Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok