Yükleniyor...

Son Dakika

Varikosel Nedir Belirtileri Ameliyatı

Varikosel Nedir


varikosel nedir
varikosel nedir

Erkeklerde görülen bir rahatsızlık olan varikosel,  testislerdeki toplardamarların uzaması ve genişlemesi sonucu kan dolaşımının bozulması ve testis çevresinde birikmesidir. Varikosel hastalığı cinsel isteksizliğe neden olurken kısırlığa da neden olabilir. Damarların genişlemesi sonucu testisin etrafında biriken kirli kan bir damarın etrafında toplanır.
Varikosel ismi varis kelimesinden gelmektedir. Varikosel hastalığı, genç ve yetişkin erkeklerde görülür. Erken evrede belirti vermeden ilerleyen varikosel bir damar hastalığıdır ve zamanla kısırlık oluşabilir. Erkekler arasında görülme olasılığı % 15 olan varikosel sperm sayılarında azalmaya da yol açabilir.
Aşılama Nedir Nasıl Yapılır
Varikosel genellikle sol testiste görülür. Kısırlığın nedenleri arasında yer alan varikosel belirtileri ileri aşamalarda ortaya çıkar. Yazımızın devamında varikosel belirtileri, varikosel tedavisi, varikosel ameliyatı ve başarı oranı hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Varikosel Belirtileri Nelerdir


varikosel belirtileri nelerdir
varikosel belirtileri nelerdir

Varikosel sinsi şekilde ilerleyen bir hastalıktır. İlk evrede belirti vermediği için fark edilmesi zor olan varikosel, zamanla belirtiler gösterir. Varikosel belirtileri genellikle ağrı ile kendini gösterir. Testislerde oluşan ağrı hafif ya da orta dereceli olabilir. Uzun süre oturma ya da uzun süre ayakta kalma durumunda ağrı şiddetlenebilir. Hafif başlayan ağrılar gece uyumaya yakın artabilir ve sabah geçebilir.
İlk aşamada gözle görülmeyen varikosel ilerleyen aşamada sol testis altında gözle görülür büyüklüğe ulaşabilir. Ancak bazı varikosel belirtileri arasında testislerin küçülmesi de görülebilmektedir. Son aşamada görülen bu belirti her hastada görülmez. Varikosel hastalığında testisteki damarlar genişler ve bu damarlar varis şeklini alır. Testis damarlarında genişleme varikosel belirtisi olabilir. Ancak damarların genişlemesinin varkosele bağlı olup olmadığı doktor muayenesi ile kesinlik kazanır.

Varikosel Neden Olur

Varikosel hastalığı, testislere kan taşıyan damarların kapakçıklarında oluşan bozukluklar nedeniyle oluşur. Ancak kan damarları kapakçığındaki bu sorunun neden kaynaklandığı tam olarak bilinememektedir. Böyle durumlarda kan taşıyan damar kapakçığında sorunlar oluşur. Bu sorun nedeniyle kan akışının düzeni bozulur ve burada kirli kanın birikmesine yol açar. Biriken kan nedeniyle damarlar genişler. Testislerin sol kısmında meydana gelen varikosel ergenlik döneminde ya da yetişkinlikte görülebilir. Genel bir yaş aralığı verilemese de ileri yaşlarda da varikosel görülebilir.

Varikosel Teşhisi


varikosel teşhisi
varikosel teşhisi

Testis ağrısı şikayeti ile doktora başvuran kişilerde varikosel teşhisi koymadan önce yapılacak bazı tetkikler vardır. Doktorun el muayenesi sonrasında, renkli doppler, skrotal ultrason, sintigrafi, termografi ve venografi gibi tanı yöntemleri uygulanarak varikosel teşhisi yapılır. Genellikle doktorlar fiziki yani el ile yapılan muayene yaparak teşhisi koymakla birlikte bulgulardan emin olmak için ek yöntemlerle tetkikler de yapabilirler. Fiziki muayenenin yeterli olmadığı durumlarda da renkli doppler ultrasonu istenmektedir.
Tüp Bebek Tedavisi Nedir

Varikosel Kısırlık Yapar Mı

Erkeklerde görülen kısırlığın önemli nedenlerinden biri olan varikosel,  sperm üretiminde olumsuz etkiye neden olur. Kısırlık nedeniyle doktora başvuranların % 35’inde varikosel rahatsızlığı vardır. Varikosel çocuk yapmak için ihtiyaç olan sperm sayısında düşmeye neden olur. Kısırlık tedavisinde varikosel ameliyatı sonrasında başarıya ulaşıldığı bilinmektedir. Varikosel ameliyatı ile ilgili farklı görüşler de vardır. Uzmanlardan bazıları varikosel ameliyatını hamile kalmaya etkisi olmadığını belirtmektedir. Hamile kalmak komplike bir durum olduğu için görüş ayrılıkları olurken, varikosel ameliyatında erkeğin sperm sayısı ve sperm kalitesinin arttığı bilinmektedir.  Varikosel erkeğin sperm kalitesini bozar ve kalitesini de düşürür. Bu durum erkekte eğer tedavi edilmezse kısırlığa yol açabilir. Varikosel testislerin küçülmesine de neden olabilir. Varikosel hastalığı olan her erkekte kısırlık görülmeyebilir. Spermiogram adı verilen ölçme ile sperm sayısında bozulma ya da azalma olup olmadığı tespit edilir.

Varikosel Tedavisi 

Varikosel tedavisinde uygulanacak tedavi hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve varikoselin evresine bağlıdır. Varikosel şiddetli belirtilere neden olmaması halinde takibe alınır, bir müdahale yapılmaz. Varikosel ergenlik döneminde görülmesi durumunda varikoselin testisinin boyutuna ulaşmaması için bir dizi müdahale yapılabilir. Varikoselin hafif belirtileri varsa ve gözle görülür bir hale gelmeye başladıysa destekleyen ya da kamufle eden iç çamaşırı kullanılabilir. Genişleyen damarlara yapılacak tedavi yöntemleri ise; damarların bağlanıp daha fazla genişlemesini önlemektir. Damarların genişlemesini önlemek için yapılacak bir diğer tedavi yöntemi ise; damarlara genişlemeyi önleyecek özel bir maddenin enjekte edilmesidir.
Dış Gebelik Nedir

Varikosel Ameliyatı


varikosel ameliyatı
varikosel ameliyatı

Varikosel tedavisinde ameliyat haricinde uygulanan tedavi yöntemlerinden başarı elde edilememesi durumunda son olarak başvurulan yöntem;  varikosel ameliyatıdır. Varikosel onarımı olarak da bilinen varikosel ameliyatında varikoselin neden olduğu kısırlık sorunu da tedavi edilmektedir. Mikro cerrahi yöntemi ile yapılan varikosel ameliyatında % 95 oranında başarı sağlanmaktadır. Hasta ameliyattan yaklaşık 4 saat sonra evine dönebilir, ancak bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.  Varikosel ameliyatlarında hasta 1 hafta sonra günlük hayatına devam edebilmektedir. Varikosel ameliyatından 3 ay sonra sperm sayısında artış görülmeye başlanır.
Varikosel Tedavisi ve Ameliyatı Sonrası
Varikosel ameliyatı ve tedavisinin etkileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Varikosel tedavisinde hidrosel, nükstür ve testis atrofisi gibi komplikasyonlar görülebilir. Tedavi öncesi doktorunuz olası komplikasyonlar hakkında bilgilendirme yapmalıdır. En sık görülen komplikasyon testiküler lenfatikler bağlanması sırasında hidrosel varikoselektominin görülmesidir. Bu komplikasyonun görülme sıklığı; %7 ve %9 civarındadır. Varikosel ameliyatı sonrasında sperm sayısı ve kalitesinde artış olan erkeklerin oranı yaklaşık %70 civarındadır.
Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok