Yükleniyor...

Son Dakika

Vertigo Nedir, Belirtileri Nelerdir

Vertigo Nedir


vertigo nedir
vertigo nedir

Latince dönmek kelimesinden gelen vertigo baş dönmesi ve denge kaybı olarak tanımlanır. Vertigo toplumumuzda hastalık olarak karıştırılsa da aslında başka bir hastalığın altında yatan bir belirtidir. Ülkemizde özellikle kadınlar arasında sık görülen bir rahatsızlıktır. Baş dönmeleri çok şiddetli olabildiği gibi hafif şekilde de olabilir.
Baş Dönmesi Neden Olur
Vertigoda yaşanan baş dönmesinde kişi etrafındaki eşyaların kendisinden bağımsız olarak döndüğü hissini yaşar. Zaman zaman kişiler baş dönmesi yaşayabilir yaşanan her baş dönmesi vertigo ile karıştırılmamalıdır. Vertigoda yaşanan baş dönmesi; kişi sabit dururken de çevresindekiler dönüyormuş hissi yaşamasıdır. Yani baş dönmesi sabitken geçmez devam eder.

Vertigo Sebepleri Nelerdir


vertigo sebepleri
vertigo sebepleri

Vertigonun ortaya çıkmasının çeşitli sebepleri vardır. Yoğun stresli çalışma hayatı kişiyi olumsuz etkileyebilir, bu da iç kulak sistemine etki ederek kronik baş dönmesi gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca kişinin yaşam tarzı da vertigo için bazı risk faktörleri oluşturabilir.
Vertigoya neden oluşturabilecek etmenler;
  • İç kulak denge sisteminin bozulması
  • Görmeyi sağlayan denge sisteminin bozulması
  • Kulak ameliyatı olması
  • Kas ve iskelet denge sisteminin bozulması
  • Dolaşım sisteminin bozulması
  • Nörolojik hastalıklar
  • Alkol kullanımı
  • Alerji
Baş Ağrısı Nasıl Geçer
Yukarıdaki sebepler vertigonun oluşmasının altında yatan nedenlerden bazılarıdır.  Ayrıca kişinin yoğun çalışma temposu ve stresli yaşamı da vertigo riskini arttırır. Sağlıksız beslenme yoğun stres ile birleşince bağışıklık sisteminin bozulmasına ve bu durumda da vertigonun oluşmasına neden olabilir.

Vertigo Çeşitleri Nelerdir

Vertigonun belirtilerini ayrıntılı olarak incelemeden önce toplum içinde en sık görülen vertigo çeşitlerini  açıklamakta yarar var.  3 çeşit vertigo bulunmaktadır. Bunlar;
Kulak İçindeki Kristallerin yerinden oynaması ile görülen vertigo; Yorgunluk ve strese bağlı olarak kulak içindeki kalsiyum ve mineral kristalleri yerinden oynayabilir. Kulak içerisinde salyangoz bölgesine dağılan bu kristaller baş dönmesine neden olur. Baş dönmeleri daha kısa sürer. 15-20 saniyelik ani baş dönmeleri yaşanır.
Kulaktaki denge sıvısında artış yaşanarak oluşan vertigo; Yüksek miktarda tuzlu gıda tüketilmesi vücudun susuz kalması ve sağlıksız beslenme, zamanla iç kulakta bulunan denge sıvısının artmasına neden olabilir. Bu durum baş dönmesine neden olur ve iç kulaktaki denge sıvısının artması baş dönmesi ile birlikte kulak çınlamasına neden olur.
Virüslerin sinir uçlarında iltihaplanmaya neden olmasıyla oluşan vertigo;  Kişinin hava yoluyla aldığı virüsler denge sinirlerinde iltihaplanmaya neden olabilir. Bu durum uzun süreli baş dönmelerine ve kusmaya neden olabilir.

Vertigo Belirtileri Nelerdir


vertigo belirtileri nelerdir
vertigo belirtileri nelerdir

Genel olarak vertigonun en önemli belirtisi; Baş dönmesidir. Baş dönmesinin süresi 1-2 dakika boyunca sürebilir. Ancak kimi hastalarda baş dönmelerinin süresi aralıklarla daha uzun olabilmektedir. Bu uzunluk birkaç saati bulabilir.
Vertigo belirtisinde görülen baş dönmelerinde kulak çınlamaları da eşil eder. Hatta kısa süreli işitme kayıpları da yaşanabilir.
Vertigonun bir diğer önemli belirtisi denge kaybının yaşanmasıdır. Baş dönmesiyle birlikte kişi hareket edemez, düşecek gibi olur. Kısa süreli bilinç kaybı da yaşayabilir.
Baş Ağrısına Ne İyi Gelir
Ayrıca vertigo kaynaklı baş dönmeleri çok şiddetli olduğunda kusma, mide bulantısı ve soğuk ter dökme gibi belirtiler de görülebilir.

Vertigo Tedavisi 


vertigo tedavisi
vertigo tedavisi

Vertigo tedavisinde izlenecek tedavi şekli vertigoya neden olan etmene göre değişiklik gösterir. Baş dönmesi şikayetinin neyden kaynaklandığı teşhis edilirse tedavi şekli de ona göre yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken; baş dönmelerinin en sıklıkla yaşandığı, hangi durumda ne zaman baş dönmesinin görüldüğüdür.
Tedaviye başlanmadan önce vertigo testleri uygulanır. Pozisyona bağlı vertigo tipinde “epley manevrası testi” uygulanır. Bu testte, baş pozisyonu değiştirilerek baş dönmesi tetiklenir ve bu yöntemde amaç; vertigo oluşmasına neden olan maddelerin iç kulağa iletilerek sabitlenmesini sağlamaktır.
Ayrıca nörolojik ve kulak burun boğaz tetkikleri yapılarak doktor gerekli gördüğü durumlarda ilaç tedavisi uygulayabilir.
Vertigo tanısı konan kişiler aşırı stresli yaşamdan kaçınmalılar ve  baş dönmesini tetikleyen pozisyonlardan uzak durmalılardır. Sağlıksız, aşırı tuzlu ve şekerli gıdaların tüketimi en aza indirilmeli ve daha sağlıklı hafif  bir beslenme şekli tercih edilmelidir.
Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok