Yükleniyor...

Son Dakika

Böbrek Kanseri Nedir Belirtileri Nelerdir

Kanser türleri arasında son yıllarda görülme sıklığı artan, böbrek kanseri yaşa  ve beslenme  düzeniyle oldukça ilintilidir. Böbrek kanseri tedavisi teşhis konulduktan sonra tümörün cinsi ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Böbrek dokusunda oluşan bir tümörün neden olduğu böbrek kanseri  kanser türleri arasında görülme sıklığı %2 civarındadır ancak son 20 yılda belli bir artış olduğu görülmektedir. Böbrek kanseri tedavisinde erken teşhisin büyük önemi vardır. Erken teşhis edilen böbrek kanserinde tedavinin başarılı olma şansı oldukça yüksektir. Böbrek kanseri tedavisi nedir  ve böbrek kanseri tedavisinde bilinmesi gerekenleri açıklamadan önce böbrek kanseri nedir, böbrek kanseri neden olur kısaca açıklayalım.

Böbrek Kanseri Nedir

Böbrek dokusunda meydana gelen tümörden kaynaklanan böbrek kanserinin en sık görülen tür ise “Renal Hücreli Karsinom” türüdür. Böbrek kanserine neden olan tümörün gelişimini; hipertansiyon, obezite gibi hastalıkların varlığı riski arttırabilir. Böbrek kanseri 60’lı yaşlarından sonra görülme sıklığı daha fazladır.
Böbrekleri Tertemiz Yapan Besinler

Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir


böbrek kanseri belirtileri
böbrek kanseri belirtileri

Böbrek kanseri sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Böbrek kanserinin hastalığın erken evresinde belirti göstermesi tedavi için oldukça önemlidir. Ancak böbrek kanseri belirtileri erken evrede belirti göstermez. Bu da tedavi planını oldukça güçleştirir. İlerleyen evrede görülen böbrek kanser belirtileri;
  • İdrarın renginde değişme. Genellikle idrarın rengi koyu renkli olur.
  • Kilo kaybı ve yorgunluk
  • Halsizlik, yüksek ateş
  • Böbrek ağrısı
  • Kanlı idrar
  • Bel ağrısı, yan ağrısı
  • Kansızlık
  • Tuvaletini yaparken yanma
Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri

Böbrek Kanseri Neden Olur

Böbrek kanserinin nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte bazı risk faktörleri böbrek kanserine neden olabilir. Böbrek hücrelerinin DNA’sında meydan gelen değişimler böbrek kanserine neden olur. Ancak böbrek hücrelerinde meydana gelen değişimler sonucunda böbrek dokularında hücre çoğalması oluşur. İleri yaş, obezite ve sigara kullanımı böbrek sağlığını doğrudan ilgilendirir. Böbrek taşı ve böbrek bezlerinde meydana gelen rahatsızlıklar da böbrek kanserini tetikleyebilir.

Böbrek Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır


böbrek kanseri tedavisi
böbrek kanseri tedavisi

Böbrek kanseri böbrek hücrelerinde oluşan mutasyonlardan sonra oluşur. Böbrek kanseri teşhisi konduktan sonra tedavisi de tümörün boyutu ve yapısına bağlıdır. Böbrek kanseri teşhisi koymadan önce çeşitli tetkikler yapılmalıdır.
İdrar Testi ; İdrar tahlili ile idrarın içinde kan ve farklı maddelerin incelemesi yapılır.
Ultrason; Böbreklerde meydana gelen bir rahatsızlığın olup olmadığını tespit etmek için başvurulan yöntemlerden birisi de ultrasondur.
Bilgisayarlı Tomografi; Böbreklerin en ayrıntılı olarak incelendiği yöntemlerden birisi bilgisayarlı tomografidir. Böbreklerin ayrıntılı olarak gözlendiği bilgisayarlı tomografide hücrelerde meydana gelen değişimler de gözlenebilir.
Böbrek Taşı Nasıl Düşer 
Manyetik Rezonans; Ayrıntılı çekim yöntemlerinden birisi de manyetik rezonanstır. İdrar yollarından böbreklere ve lenflere kadar geniş bir görüntülemeye sağlayan manyetik rezonans hücrelerin yapısında meydana gelen değişimleri de gösterir.
Böbrek kanseri tedavisinde cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri vardır. Böbrek kanseri tedavisinde tedavi şekli gerekli tetkiklerin ardından tümörün büyüklüğü ve tümörün bulunduğu yere bağlı olarak değişim gösterir. Böbrek kanseri tedavisinde en sık uygulanan tedavi yöntemi ise cerrahi yöntemdir. Cerrahi uygulama ile böbrek dokusunda bulunan kanserli tümör çıkarılır. Uygulama esnasında tümörün durumuna göre böbreğin tamamı ya da bir kısmı çıkarılabilir.
Böbrek kanser tedavisinde; kemoterapi ve radyoterapi yönteminin uygulanıp uygulanmaması ise tümörün evresine bağlıdır. Ancak böbrek tedavisinde uygulanan yöntemler incelendiğinde en çok cerrahi yöntemin tercih edildiği bilinmektedir.
Günümüzün gelişen tıp alanında böbrek kanseri erken teşhis ile birlikte tedaviye olumlu cevap veren bir hastalıktır. Böbrek kanseri teşhisi konduktan sonra böbrek kanseri tedavisi ile ilgili hasta ayrıntılı olarak bilgilendirilmelidir. Böbrek kanseri tedavisi üroonkolog ve üroloji uzmanı ile birlikte yürütülür. Genellikle sinsi olarak ilerleyen böbrek kanseri hastanın farklı bir rahatsızlıktan dolayı doktora gidilmesiyle tesadüfen ortaya çıkarılmaktadır. Böbrek sağlığının aksatılmaması ve herhangi bir riske karşı erken teşhis edilmesi için düzenli olarak üroloji bölüme görünmekte fayda vardır. Basit bir idrar tahlili ya da ultrason görüntüsü ile böbrek sağlığı hakkında bilgi edinmek mümkündür.

Böbrek Kanseri Tedavisinde Önemli Noktalar

Sağlıklı beslenmek, sigara ve alkolden uzak durmak hem genel sağlık hem de böbrek sağlığı için oldukça önemlidir. Özellikle sigara kullanımı kanser riski oluşumunda en büyük risk faktörleri arasındadır. Böbrek kanseri ile yapılan son çalışmalarda obezitenin böbrek kanseri riskini arttırdığı bilinmektedir. Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme , yaşam alışkanlıklarının değişimi ile risk daha da azaltılabilir.
Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok