Yükleniyor...

Son Dakika

Bu yöntemlerle soğuk algınlığından çabucak kurtulabilirsiniz


Hepimiz soğuk algınlığı çekiyoruz. Bazen bu kadar uzun sürebilir. Bununla ilgili her şeyi yapmaya çalışıyoruz, ancak çoğu zaman devam ediyoruz ve sadece işe veya okula gidiyoruz. Ama zaten soğuk algınlığına karşı en iyi ne yapabilirsin? Sizin için daha hızlı kurtulmak için en iyi ipuçlarını listeledik. 

Soğuk algınlığı nedir?

Soğuk algınlığına bir virüs neden olur. Örneğin tramvayda, trende veya otobüste oturarak ama tabii ki işte veya okulda bir virüs alabilirsiniz. Özellikle insanların birbirine yakın olduğu kötü havalandırılan odalarda olduğunuzda ortaya çıkabilir. Soğuk algınlığı bir el sıkışma ile bulaşabilir. Zaten soğuk algınlığı olan kişi size önceden burnunda veya ağzında oturduğu bir el verir.

Soğuk algınlığına karşı en iyi ipuçları

1. Başkalarını düşünün 
Dirseğinizde hapşırırken veya hapşırırken bir doku kullanın. Ellerinizi düzenli olarak yıkayın, kullandıktan sonra dokuyu atın. Her şey mantıklı geliyor, ancak bazen dinlemek istemiyoruz. Evde temiz tutmak ister misiniz? Kapı kolları ve musluklar gibi dokunduğunuz her şeyi iyice temizleyin. 

2. Mukoza zarının tahriş olmasını önleyin
Sigara içiyor musunuz? Yapma! Bu nedenle sigara içmek tavsiye edilmez, çünkü soğuk algınlığını daha uzun süre tutabilir. Sigara dumanında durmak da önerilmez. Sigarayı bırakmak elbette en iyi seçenektir.

3. Buharda pişirme
Buharlama burun tıkanıklığını azaltabilir, ancak soğuk algınlığı semptomlarını geri yüklemez. Sıcak bir kasenin üzerine asabilir veya kapalı bir odada buharda nefes alabilirsiniz. Günde üç kez buğulamayı deneyin ve on beş dakika boyunca yapın. Bilmenizde fayda var : Asla 60 dereceden daha sıcak buhar yapmayın ve buharlama suyuna mentol veya tuz koymayın, bu işe yaramıyor ve tıkalı burnunuzu tahriş ediyor. 

4. Burun damlaları 
Burun spreyi burnunuzun biraz nefes almasına yardımcı olur. Sen alabilir burun spreyi eczaneden veya eczaneden satın alın. Ksilometazolin içeren burun damlaları da vardır. Burun spreyi geçici olarak size yardımcı olacaktır, ancak sonunda sadece mukoza zarlarınız için kötüdür. Spreyi yedi günden uzun süre kullanamazsınız ve günde üç kez kullanılabilir. Nazal spreyi çok sevmiyor musunuz? Sonra yatağınızın yanına soğan koyun. 

5. Temiz hava ve havalandırma
Yeterli temiz hava ve havalandırma sağlayın. Sıcak ve kuru hava ile soğuk belirtileriniz kötüleşir. Nemli hava, mukoza zarınızın tahriş olmasına neden olur. Ama klima kullanmayın  , bu kış sezonunda bunu hızlı bir şekilde açmazsınız, brrr. Dışarı çıkıp dolambaçlı yoldan gitmek de harikalar yaratıyor. 

6. Çok uyu
Vücudunuzun iyileşmesi için uykuya ihtiyacı vardır. Enerjinizi tekrar zirveye çıkarmak için günde en az sekiz saat uyuyun. 
7. İçme
Boğaz ağrınız varsa çok çay içmek faydalıdır. Bu şekilde boğazınız hemen temizlenir. Çay sevmiyor musun? Sonra ılık su için. Çay sever misin? Zencefil, limon ve bal, çayınıza koyabileceğiniz gerekli yardımcılardır.
8. Güzel bir sıcak duş alın
Hiçbir şey sıcak bir duş almaktan daha iyi değildir. Kesinlikle bu soğuk kış mevsiminde. Bunu buharlama ile karşılaştırabilirsiniz. Çok fazla sıcak su buharı olan kapalı bir odadasınız. Bu buharın hava yollarınız üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bu güzel ve sıcak duş olacak!

9. Temiz olun
Yatmadan önce: burnunuzu bir süre temizleyin. Bu, uyuduğunuzda daha az bakteri olmasını sağlar. Çok uzun bir gece kokladıktan sonra, güzel ve temiz bir yatağa sürünmek güzel olabilir.

Hiç yorum yok