Yükleniyor...

Son Dakika

Çin'deki "gizemli hastalık" 44 kişide görüldü (SARS'a benzetiliyor)

Çin'deki

Çin'de nedeni henüz bilinmeyen ve Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromuna (SARS) benzetilen 'gizemli solunum yolu hastalığı'nda vaka sayısı 44'e çıktı. Hastalığın insandan insana bulaşıp bulaşmadığı netlik kazanmazken bulaş kaynağının bir deniz ürünleri pazarı olabileceği ileri sürüldü.

Yerel sağlık yetkilileri, Çin'in Vuhan kentinde, yeni bir zatürre türü olduğu sanılan SARS benzeri hastalığın görüldüğü kişi sayısının 44'e çıktığını açıkladı.

Vuhan kenti sağlık komisyonunun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, aralık ayından bu yana teşhis edilen bu vakaların 11'inin durumunun kritik olduğu kaydedildi.

Açıklamada, hastaların tamamının karantina, bu kişilerle yakın temas içindeki 121 kişinin de gözlem altında olduğu belirtildi.

Hastalarda en sık görülen belirtinin ateş olduğu, nefes darlığı ve akciğer enfeksiyonlarının "az sayıda" vakada görüldüğü kaydedildi.

HASTALIK DENİZ ÜRÜNLERİNDEN Mİ BULAŞIYOR?

Komisyon, bugüne kadar hastalığın insandan insana bulaşabildiğine dair net bir bulguya rastlanmadığına işaret etti. Hastalığın ülkenin güneyinden gelen deniz ürünlerinin satıldığı bir pazardan bulaştığı ihtimali üzerinde duruluyor. Komisyon, söz konusu deniz ürünleri pazarının dezenfekte edildiğini ve salgınla ilgili soruşturmanın devam ettiğini aktardı.

HONG KONG'DA DA 5 KİŞİDE "GİZEMLI HASTALIK GÖRÜLDÜ

Diğer yandan Hong Kong'da sağlık yetkilileri, yakın zaman önce Vuhan'ı ziyaret eden ve ateş, solunum yolu enfeksiyonları veya zatürre belirtileri görülen biri 12, diğeri 41 yaşında iki kişinin hastanede tedavi altına alındığını bildirdi.

Bu kişilerin, hastalıkla ilişkilendirilen söz konusu pazara gitmediğini ve Vuhan'daki hastalarla doğrudan bağlantısı olup olmadığının da netlik kazanmadığını aktaran yetkililer, Hong Kong'da aralık ayından bu yana toplam 5 kişinin benzer semptomlarla hastaneye yatırıldığını ve bunlardan ikisinin taburcu edildiğini açıkladı.

SARS 775 CAN ALDI

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, dünya genelinde bugüne kadar 8 binden fazla kişide SARS virüsü görülürken bunlardan 775'i hayatını kaybetti. SARS nedeniyle 2003 yılında Çin'de 349, Hong Kong'da 299 kişi yaşamını yitirdi.source https://www.ntv.com.tr/saglik/cindeki-gizemli-hastalik-44-kiside-goruldu-sarsa-benzetiliyor,LwHoBS7m5k2dMRhok4ksPQ

Hiç yorum yok