Yükleniyor...

Son Dakika

Diz Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Günümüzün en çok rastlanılan sağlık sorunlarından biri olan diz ağrısı neden olur, diz ağrısı nasıl geçer ve diz ağrısı için yapılması gerekenler nelerdir? İşte ayrıntılar…

Diz Ağrısı Neden Olur

Günlük hayatımızdaki aktiviteler sonucu vücudumuzda en çok etkilenen eklem yerlerinden birisi de dizlerimizdir. Hareket etmemizi sağlayan ve vücudun ağırlığını ayaklara ileten dizlerde zaman zaman ağrılar yaşanabilir. Diz ağrısının pek çok nedeni vardır. Diz eklemi karmaşık bir yapıda olduğu için diz ağrılarının nedeni de farklılık gösterir.

Raşitizm Nedir

Zaman zaman hepimizin başına gelebilen diz ağrısı için yapılacak en öncelikli şey kızarıklık şişme ve acı his gibi belirtiler gösteriyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Diz Ağrısı Nedenleri

diz ağrısı neden olur
diz ağrısı neden olur

Diz ekleminden kaynaklı diz ağrıları; Diz ekleminde oluşan yaralardan dolayı diz ağrıları oluşabilir. Diz kapağındaki tendonlar zorlanmadan dolayı tahriş olarak ağrılara neden olabilirler. Bisikletçiler, kayakçılar ve koşucularda görülen diz ağrılarının nedeni tendonlarda oluşan sorunlardır.

Menisküs Neden Olur

Menisküs Yırtığından kaynaklı diz ağrıları; Menisküsler yapısı itibariyle kıkırdaktan oluşurlar ve kaval kemiği ile uyluk kemiği arasında yer alırlar. Dizlerde zorlama ya da ağırlık nedeniyle bu yapı yırtılabilir. Menisküs yırtılması da en çok diz ağrısına neden olan faktörler arasındadır. Özellikle futbolcular dizlerine çok fazla darbe aldığı için menisküs yırtılması görülebilir. Spor ve egzersiz hareketleri yapanlar da dizlerini çok zorlamaları durumunda menisküs yırtılması oluşabilir ve buna bağlı olarak diz ağrıları görülür.

Çapraz  bağ yaralanmasından dolayı oluşan diz ağrıları; Ön çapraz bağları uyluk kemiği ile kaval kemiğini birbirine bağlayan bağlardan birisidir. Kaval kemiğine alınan bir darbe ya da ağırlık nedeniyle ön çapraz bağlarında zedelenme oluşabilir ve bu durumda diz ağrılarına sebebiyet verebilir.

Kireçlenme sonucu diz ağrıları; Kireçlenme diz ağrısına neden olan ve en sık görülen nedenler arasındadır. Eklem kıkırdaklarında oluşan aşınma ve tahriş, eklemlerde kireçlenmeye neden olabilir. Diz ekleminde oluşan kireçlenme diz ağrısını tetikler. Aşırı kilo, diz ekleminin zorlanması, eklem rahatsızlığı ya da ailede genetik olarak görülen kireçlenme kıkırdak dokusunun zarar görmesine neden olabilir.

Diz kilitlenmesi sonucu diz ağrıları; Diz ekleminde bulunan kıkırdağın yırtılmasından dolayı diz kilitlenebilir. Dizin kilitlenmesi durumunda hareketlerde kısıtlama ve dizlerde ağrı oluşabilir.

İltihaplı romatizma sonucu diz ağrıları; Diz ağrısına neden olan önemli faktörlerden birisi de iltihaplı romatizmadır. İltihaplı romatizma eklemlerde iltihap oluşmasıdır. Eklemlerin iltihaplanması sadece eklemleri değil tüm vücudu ve bağışıklık sistemini de etkiler. Özellikle diz eklemelerinde şiddetli ağrılara neden olabilir. İltihaplı romatizmadan kaynaklanan diz ağrılarına, halsizlik ve hareketlerde kısıtlama gibi şikayetler de eklenir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir

Diz Ağrısı Nasıl Geçer

diz ağrısı nasıl geçer
diz ağrısı nasıl geçer

Diz ağrılarının nedenleri farklıdır. Diz ağrısı için öncelikle ağrının neden kaynaklandığının belirlenmesi gerekir. Örneğin iltihaplı romatizmadan kaynaklanan diz ağrısı için kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Yapılacak doktor kontrolünden sonra ilaç ve fizik tedaviler ile bu rahatsızlığı geçirmek için tedavi yöntemleri uygulanacaktır.

Diz ağrısını geçirmek için öncelikle ağrıyan dizin üzerine basılmaması önemlidir. Uzun süre ayakta kalmak eklemleri yoracağı için ağrılara neden olabilir. Kan dolaşımını düzenlemek için dizlerin yerden yüksek tutulması mümkünse bir yatağa uzanarak dizlerin altına bir yükseklik koyarak kan dolaşımın eşit dağıtılması sağlanmalıdır.

Uzun süren diz ağrıları ve sık sık tekrarlayan diz ağrısını geçirmek için kesinlikle doktora gidilmelidir.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok