Yükleniyor...

Son Dakika

Hamilelikte kilo alımı: Ne kadar kilo normaldir?Hepimiz 'iki kişilik yemek' ifadesini duyduk - ama hamilelikte ne kadar kilo almanın sağlıklı olduğunu tam olarak anlamak önemlidir, çünkü çok fazla veya çok az yemek bebeğiniz için kötü olabilir.


Birçok kadın hamilelik sırasında kilo alımı konusunda kafa karışmasına sebep olacak tavsiyelerde bulunur.


Küçük çocuğunuzu taşırken daha fazla yemek cazip gelse de, aşırı kilolu ve hamile olmak, bebeğinizi preeklampsi ve gestasyonel diyabet gibi komplikasyon riskini artırabilir Obez kadınların da Sezaryen'e ihtiyacı vardır .

Hamilelikte ne kadar kilo almalıyım?


Hamilelikte kilo artışı kadından kadına büyük ölçüde değişebilir, ancak hamile kadınların çoğu bebeklerini taşırken 22lbs ile 26lbs arasında kazanacaktır.


Bu kilo alımının büyük bir kısmı ikinci üç aylık dönemin sonuna ve üçüncüsüne doğru olacaktır. Çoğu bebeğinizin büyüklüğüne atfedilecektir, ancak vücudunuz bebeğiniz doğduğunda emzirmek için anne sütü yapmaya hazır yağ depolayacaktır .
Oldukça düşük veya fazla kilolu kadınların diyabet , yüksek tansiyon veya erken doğum gibi ek riskleri olabilir ve muhtemelen daha yakın doğum öncesi bakıma ihtiyaç duyacaktır.

Hamile bir anne olarak sağlıklı, dengeli bir diyet yemek önemlidir. Bazı anneler sabah bulantısı gibi hamilelik belirtilerinden muzdariptir ve gebeliğin ilk üç ayında iştahsızdır, ancak diğerleri her zaman aç olduklarını söyler. Az ve sık yemek daha iyi hissedebilirsiniz, ancak diyetinizin vitamin ve mineral bakımından zengin olduğundan emin olun.

Hamilelik sırasında fazla kilolu olduğumu düşünürsem ne yapmalıyım?

Hamilelik sırasında daha büyük hissetmek doğaldır, ancak fazla kilolu ve hamile olduğunuzdan endişeleniyorsanız doktorunuzla veya ebenizle konuşun, çünkü size tavsiyede bulunabileceklerdir.

Bununla birlikte, hamilelik sırasında bebeğinize zarar verebileceğinden diyet tavsiye edilmez. Bunun yerine, kadınların sağlıklı beslenmesi ve yüzme ve tempolu yürüyüş gibi düzenli, hafif egzersiz yapmaları önerilir.

`` İki kişi için yemek yemeniz '' gereken eski deyiş doğru değildir - hamileliğinizin son üç ayına kadar fazladan kalori almanıza gerek yoktur - ve o zaman bile, sadece gün.

Hamilelik sırasında sağlıklı kalmak size ve bebeğinize fayda sağlayacaktır - ve doğumdan sonra sağlıklı kiloya geri dönmenize yardımcı olacaktır.

Hamilelik sırasında çok az kilo alabilir misiniz?

Hamilelik sırasında yeterli kilo almazsanız, bebeğiniz için erken doğmak veya düşük doğum ağırlığına sahip olmak gibi bazı sorunlara neden olabilir.

Bebeğiniz doğumda 5.5 kilodan daha az ağırlığa sahipse, bu kilolu olarak sınıflandırılır, bu nedenle bu durumdan kaçınmak için vücudunuza mümkün olduğunca çok besin almanız önemlidir.

Bazı kadınlar doğal olarak incedir ve hamile iken benzer bir boyutta kalacaktır ki bu iyidir, ancak sekiz taş veya doktorunuz altındaysanız sizin için bazı özel tavsiyeler olabilir.


Hamilelikte kilo alımı: Benim karnım çok mu büyük?


Kadınlar genellikle yumrularını birbirleriyle karşılaştırırlar ve daha sonra onların 'çok büyük' ​​veya 'çok küçük' olduğundan endişe ederler. Boyut, bebeğinizin ne kadar büyük veya küçük olduğu değil, birçok şey tarafından belirlenir.

Bazı insanlar, yumru boyutunun, meraklı anneler için nub teorisi ile sadece 12 haftada tahmin edilebilecek bir erkek veya kız çocuğuna bağlı olabileceğini düşünüyor  . Bebeğinizin yalan söylediği pozisyon, ne kadar uzun boylu olduğunuz, daha önce kaç bebek sahibi olduğunuz ve tabii ki kaç tane taşıdığınız olabilir!

Ama karın büyüklüğümün doğru boyutta olup olmadığını nasıl bileceğim?

Her doğum öncesi randevuda, ebe karnınızı hissedecek ve uterusun tepesinden kasık kemiğinize olan mesafeyi ölçecektir. Hamileliğin her haftası yumrularınızda yaklaşık 1 cm (1/2 inç) ölçecektir.

Bebeğinizin olması gerektiği kadar büyümediğini düşünürse, büyümeyi ölçmek için bir tarama veya danışman görüşü için sizi gönderebilir. Bebeğiniz beklenenden önemli ölçüde daha büyük hissederse, diyabeti dışlamak için bir kan testi yapacaktır (glikoz yük testi). Ama unutmayın, tüm bebekler ortalama büyüklükte değildir ve her zaman daha büyük ve daha küçük olan bazı şeyler olacaktır.

Bebeğim çok büyükse ne olur?
Birkaç bebek dışarı çıkamayacak kadar büyüktür. Bebekler annelerinin pelvisine 'uyma' eğilimindedir, ancak vajinal olarak ortaya çıkacak kadar büyükse, ebe doğum sırasında işaretler alacaktır. Bazen bebekler doğum sırasında 'saptırılmış bir kafaya' sahiptir. Bu, çenelerinin göğsüne sıkışmadığı, ancak hafifçe baktığı, pelvisten geçmesi gereken boyutu artıran zamandır.

Bununla birlikte, iyi, güçlü kasılmalar ile pozisyon değişebilir. Bebeğiniz 'çok büyük' ​​ise - sefalopelvik orantısızlık (CPD) adı verilen bir durum - bir C bölümüne ihtiyacınız olacaktır.

Bebeğimin büyümesini ne etkileyebilir?

Bebeğiniz için beslenme ve oksijen kaynağı plasentadır, bu yüzden olması gerektiği kadar verimli olmazsa büyümeyi yavaşlatabilir. Yüksek tansiyon veya pre-eklampsi, sigara ve yetersiz beslenme gibi plasentayı etkileyebilir.

Olması gereken diyabet, bebeğin büyümesini de etkileyebilir, ya yavaşlatabilir veya daha yaygın olarak, dönemden önce büyümesine neden olabilir. Ancak diyabetik anneler, bebeklerin büyümesini, gelişmesini ve refahını izleyen yakın doğum öncesi bakım ve düzenli taramalara sahip olacaklar.

Hiç yorum yok