Yükleniyor...

Son Dakika

Kabızlık İçin Çözüm Kabızlığa Ne İyi Gelir

Kabızlık zaman zaman herkesin başına gelebilen önemli bir sağlık sorunudur. Özellikle yediğimiz içtiğimiz besinlerden çok fazla etkilenen bağırsaklar, kabızlık gibi dolaşım rahatsızlığına neden olabilir. Kabızlık için çözüm önerileri, kabızlığa ne iyi gelir, kabızlığı önleyen yiyecekler nelerdir açıklamadan önce kabızlık nedir ve kabızlık neden olur kısaca açıklayalım.

Kabızlık Nedir

Bağırsak tembelliği olarak da bilenen kabızlık, bağırsak faaliyetlerinin % 20’sinden fazla oranda dışkılamada zorluk yaşanmasıdır. Kabızlık dışkının tam olarak yapılamaması ya da yarım yapılması şeklinde ortaya çıkabilir. Dışkının tam olarak yapılamaması kişiyi oldukça rahatsız eder, şişkinlik hissi verir, ağrı oluşabilir.İleri düzeyde kabızlık durumlarında kanamalara bile neden olabilir. Bu yüzden bağırsak faaliyetlerinin görevini yerine getirebilmesi için sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Kabızlığa neden olacak yiyeceklerin tüketilmesi bağırsakları olumsuz etkiler.
Kabızlık Nasıl Geçer 

Kabızlık Neden Olur


kabızlık neden olur
kabızlık neden olur

Kabızlığa neden olan bazı faktörler vardır. Bunların birçoğu da beslenme alışkanlığı ile  de ilgilidir. Özellikle bol miktarda kafein tüketmek, yeterli miktarda su içmemek, düzensiz beslenme kabızlığa neden olan sebeplerin başında gelir. Kabızlığa sadece beslenme alışkanlığı neden olmaz. Depresyon, harekesiz yaşam, bazı bağırsak hastalıkları da kabızlığa neden olan diğer faktörlerdir. Gelin şimdi kabızlık neden olur ayrıntılarıyla görelim.
Kabızlığın Başlıca Nedenleri;
Az su tüketmek;  Suyun insan sağlığı için sayısız faydasını bilmeyen yok gibidir. Su içmek kabızlığa da iyi gelir. Eğer yeterince su içilmezse, bağırsaklar da susuz kalabileceği için kabızlık yaşanabilir.
Alkol ve sigara kullanımı; Alkol ve sigara içindeki etken maddeler bağırsak, mide, karaciğer ve akciğer gibi organların çalışmalarını olumsuz etkiler ve çeşitli rahatsızlıklara neden olur. Bu rahatsızlıklardan birisi de kabızlıktır. Kabızlık sorunu ola kişilerin alkol ve sigara tüketimini en aza indirmeleri gerekir, mümkünse tamamen bırakılmalıdır.
Hareketsiz Yaşam; Uzun süre hareketsiz kalmak hem bağırsakları hem de makat bölgesini etkiler. Kasları çalıştırmak ve esnetmek tüm vücuda fayda sağlayacağı gibi kabızlığa da iyi gelir.
Depresyon; Depresyon ile birlikte kişilerin beslenme alışkanlıklarında da fizyolojik yaşantılarında da rahatsızlıkların görülmesi olasıdır. Depresyona giren bireylerde iştahsızlık ya da tam tersi aşırı iştah, kilo kaybı ya da kabızlık gibi sorunlar görülebilir.
Hamilelikte Kabızlık Neden Olur
Bağırsak hastalıkları; İnce ve kalın bağırsakta oluşan hastalıklar kabızlığa neden olur. Eğer bağırsak hastalığından dolayı kabızlık sorunu yaşanıyorsa doktorun vereceği ilaçlar ile kabızlık tedavisi yapılmalıdır.
Dışkılamayı Ertelemek; Dışkılama geldiği zaman yapmamak ve sık sık erteleyerek tutmak uzun vadede kabızlığa neden olur.
Kabızlığın Diğer Nedenleri; 
  • Bazı nörolojik rahatsızlıklar kabızlığa neden olabilir.
  • Huzursuz bağırsak sendromu kabızlık nedenlerinden biridir.
  • Hamilelik ve doğum sonrası da en sık görülen rahatsızlıklardan birisi de kabızlıktır.

Kabızlığa Çözüm Ne İyi Gelir


kabızlığa çözüm ne iyi gelir
kabızlığa çözüm ne iyi gelir

Kabızlık kişinin yaşam kalitesini oldukça etkileyen can sıkıcı bir rahatsızlıktır. İleri düzeyde ve uzun süre geçmeyen kabızlık problemlerinde öncelikle doktora başvurulması gerekmektedir. Kabızlık için hangi doktora gidilmeli? Kabızlık için için öncelikle hastanelerin dahiliye (iç hastalıkları) veya gastroenteroloji bölümüne başvurabilirsiniz.
Doktor muayenesi sonrasında eğer gerekli görülürse kabızlık için ilaç tedavisine geçilir. Ancak kabızlık büyük oranda yediklerimizden meydana gelen bir rahatsızlıktır.Bu yüzden beslenme düzeninde sağlıklı ve kabızlığa iyi gelen yiyecekler tüketildiğinde kabızlık rahatsızlığında azalmalar görülür. Özellikle fermente ve probiyotik gıdalar bağırsak faaliyetlerini düzenleyeceği için kabızlık rahatsızlığına da iyi gelir.
Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler
Yoğurt; Sütten mayalanarak elde edilen yoğurt hem zengin vitamin mineral kaynağıdır hem de iyi bir probiyotiktir. Yoğurt bağırsak faaliyetlerini düzenleyerek kabızlık sorununun azalmasına yardımcı olur. Yemeklerde ya da ara öğünlerde yoğurt tüketilmesi kabızlık çekenlere fayda sağlayacaktır.
Zeytinyağı; Doymamış yağ grubunda bulunan zeytinyağı kalp ve damar dostu olmakla birlikte içerdiği faydalı yağ asitleri bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve kabızlığa iyi gelir. Yemeklerde ya da salatalarda zeytinyağı tercih etmek kabızlık sorunu olan kişilere iyi gelecektir.
Limonlu su; Limon ve su ayrı ayrı faydaları olmakla birlikte; birlikte tüketildiğinde vücutta alkali seviyesini yükseltir ve mide sağlığını korur. Bununla birlikte ılık limonlu su bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar.
Keten Tohumu Yağı; İçinde bol miktarda omega 3 ve lif bulunan keten tohumu yağı bağırsak faaliyetlerini düzenler ve boşaltım sistemini düzenler. Keten tohumu yağı bağırsaklarda müshil etkisi yaratır ve kabızlık çekenleri rahatlatır. Günde 1 tatlı kaşığı keten tohumu yağı sabahları aç karnına içilmesi önerilir.

Kabızlık İçin Bitkisel Tedavi


kabızlık için bitkisel tedavi
kabızlık için bitkisel tedavi

Rezene Çayı; Kabızlık için en iyi bitkisel tedavilerden birisi de rezene çayıdır. Rezene şişkinlik ve gaz gibi rahatsızlıklarda oldukça faydalıdır bir diğer faydası ise kabızlığa iyi gelmesidir. Günde 1 bardak rezene çayı içmek şişkinliği azaltır ve kabızlığın geçmesine yardımcı olur.
Kuru İncir; Günde 1 tane kuru incir tüketmek enerji ihtiyacının doğal yollardan karşılanmasını sağlayabileceği gibi aynı zamanda incir kabızlığa da iyi gelir. Çünkü kuru incir içerisinde lif bulunur. Lifli besinler bağırsak faaliyetlerinin daha iyi çalışmasını sağlar.
Kabızlığa iyi gelen diğer yiyecekler; 
  • Bal tüketmek kabızlığa iyi gelir.
  • Yukarıda da ayrıntılı olarak bahsettiğimiz gibi bol su içmek kabızlığı önler.
  • Yeşil yapraklı sebzeler tüketmek kabızlığa iyi gelen bir diğer yöntemdir.
Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok