Yükleniyor...

Son Dakika

Kulak Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

En can sıkıcı ağrılardan biri olan kulak ağrısı; genel olarak çocuklarda daha sık görülmekle birlikte yetişkinlerde de görülme olasılığı oldukça yüksektir. Kulak ağrısı yaşayan kişiler ağrılarını ifade ederken; çok can yaktığını ve ağrının genellikle aniden bastırdığını ifade ederler. Kulak ağrısı nedenleri çeşitlidir; enfeksiyon, darbe ya da diş ağrısı gibi nedenlerden dolayı meydana gelen kulak ağrısı aniden başlayıp bıçak kesiği gibi kesik kesik ya da zonklama şeklinde kendini belli eder. Kulak ağrısı nedenleri çeşitlidir. Kulak ağrısının tedavisi için nedenini belirlemek çok önemlidir. Kulak ağrısının nedenini bulmak için kulak burun boğaz (KBB) doktoruna başvurmak ve gerekli tetkikleri yaptırmak kulak ağrısının tedavisi atılması gereken en önemli adımdır. Aniden gelişen kulak ağrılarının hafife alınmaması ve gerekli tedavinin vakit kaybetmeden yapılması gerekmektedir.

Kulak Ağrısı

Kulak ağrısı kulağın iç tarafında ya da dışında oluşabilir. Ağrı ilerleyen evrede boyun ve baş ağrılarına da sebep olabilir. Aniden başlayan kulak ağrıları başka bir rahatsızlığın habercisi olabileceği için(Boyun-baş) nedenini öğrenmek için Kulak Burun Boğaz (KBB) doktoruna danışmakta fayda vardır. Kulak ağrısı ile birlikte gelişen şikayetlerden birisi de kulak tıkanıklığı ya da işitme kaybıdır. Ancak her kulak ağrısında bu şikayetler görülmeyebilir.
Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir

Kulak Ağrısı Neden Olur


kulak ağrısı neden olur
kulak ağrısı neden olur

Kulak ağrısına neden olan farklı faktörler ve riskler vardır. Kulak ağrısına neden olan sebeplerin belirlenmesi durumunda tedavinin daha etkin sonuç vermesi de sağlanacaktır.
Kulak ağrısı nedenleri;
Enfeksiyon; Orta kulak iltihaplanması ya da dış kulağın enfeksiyon kapması kulak ağrısına neden olur. Kulak zarı gerisinde bulunan orta kulak geniz bölgesinde bağlanmasına yarayan östaki borusu tıkandığı zaman orta kulak iltihabı oluşur. Orta kulak iltihabı kulak ağrısına neden olan en yaygın nedendir. Özellikle çocuklarda orta kulak iltihabı daha sık görülür. Bunun nedeni ise çocukların östaki borusunun kısa olması ve daha çabuk tıkanmasıdır. Orta kulak iltihabı olmasının nedenleri ise; sinüzit, alerji ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklardır.
Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi
Dış Kulak Enfeksiyonu; Halk arasında yüzücü kulağı olarak da bilinen dış kulak enfeksiyonunda kulak kanalı tahrip olabilir ya da iltihaplanmış olabilir. Dış kulak enfeksiyonu kulak ağrına nede olur. Dış kulak enfeksiyonu nedenleri arasında; Kirli suda yüzmek, kulak içinin bir madde ile çizilmesi ya da tahriş olması vardır. Dış kulak enfeksiyonu birkaç gün içinde geçer. Ancak kısa sürede geçmeyen enfeksiyonlar için kesinlikle doktora görünmek gerekir. Dış kulak enfeksiyonunda; kulakta kızarıklık, kaşınma, şişme ve akıntı gibi belirtiler gösterebilir.
Alerji; Vücut çeşitli alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bunlardan birisi de kulak ağrısına neden olan alerjilerdir. Sinüs boşluğunda fazla mukus üretilmesi kulak ağrısına neden olan alerji oluşmasına neden olur. Mukus kaygan bir sıvıdır ve kulak zarı içine baskı yaptığı için kulak ağrısına neden olur. Bahar aylarında polenlerden dolayı, toz ya hayvan tüylerinden kaynaklı alerjik reaksiyonlar gösterebilen mukos sıvısı kulak ağrına neden olabilir.
Basınç; Kulak ağrısına neden olan bir diğer neden basınç baskısıdır. Uçak seyahatlerinde basınçtan dolayı aniden gelişen kulak ağrısı görülebilir. Bunun nedeni havadaki basınç seviyesinde değişmelerin olmasıdır. Basınçtan kaynaklanan kulak ağrısı; Uçak seyahati ya da deniz altına dalmaktan kaynaklanabilir. Basınç nedeniyle oluşan kulak ağrısı iç kulak ve dış kulak değişen basıncın dengesini tam olarak ayarlayamadığından kaynaklanır. Basınç farkından dolayı kulak ağrısı kulak zarının zedelenmesine varabilecek sonuçlar doğurabilir.
Kulak Kiri; Uzun süre temizlenmeyen ve kulakta biriken kulak kiri, kulak ağrına neden olabilir. Aşırı derecede biriken kulak kirini kişi evde kendi imkanı ile temizlemeye çalıştığında istenmeyen kötü sonuçlar oluşabilir. İstemeden de olsa biriken kulak kirini, daha da ileri iterek kulak zarı zarar görebilir. Biriken kulak kirinin temizlenmesi için doktorun vereceği damla kullanılabilir. Kulak kirini temizlemek için doktor kontrolünde yapılan kulak yıkama işlemi uygulanabilir.
Kulak Akıntısı Neden Olur
Kulak Zarı Yırtılması; Kulak zarı yırtılması şiddetli kulak ağrısına neden olur. Kulak temizlemek için kullanılan kulak çubuğunun derine itilmesi ya da kulağı temizlemek için sert ve sivri bir cismin kullanılması kulak zarını yırtabilir. Bunların dışında kulağa alınan bir darbe ya da çok şiddetli bir ses de kulak zarının yırtılmasına neden olabilir. Uzmanlar özellikle iç kulağa ve kulak zarına zarar vermemek için kulak temizleyicilerin sert ve sivri cisimlerle yapılmamasını ve kulak temizleme ürünlerinin de kullanılırken çok ileri itilmemesi gerektiği uyarısını yaparlar.
Diş Apsesi; Dişte oluşan diş apsesi ya da diş etlerinde gelişen enfeksiyonel bir rahatsızlık kulak ağrısına neden olabilir. Diş apsesi sırasında hem diş hem de kulak ağrısı yaşanabilir. Diş apsesi ya da diş ağrısından kaynaklanan kulak ağrısının geçmesi için diş ağrısının tedavi edilmesi gerekir.

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer


kulak ağrısı nasıl geçer
Kulak ağrısı nasıl geçer

Kulak ağrısını geçirmek için öncelikle kulak ağrısının neden kaynaklandığının belirlenmesi gerekir. Eğer kulak ağrısı diş apsesinden kaynaklanıyorsa; diş apsesinin tedavi edilmesi gerekir. Kulak zarından oluşan bir zedelenmeden kaynaklanan kulak ağrısı tedavisi kulak zarının tahrişini gidermeye yönelik olmalıdır.
Basit bir ağrı gibi gözükse de tedavi edilmeyen kulak ağrısı işitme sorunlarına neden olabileceği için öncelikli olarak kulak burun boğaz doktoru tarafından muayene edilmeli ve ağrının nedeni belirlenmelidir. Ancak evde ağrıyı geçirmek için yan etkisi olmayan basit önlemler uygulayabilirsiniz. Bunun yanında kulak ağrısını geçirmek için dikkat edilmesi gerekenler;
  • Ağrıyan kulak içine herhangi bir cisim sokulmaz.
  • Baş ve kulak bölgesini sarsacak hareketlerden uzak durulmalıdır.
  • Sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.
  • Ağrıyan kulağı rüzgar ve soğuk havadan korumak için şal ile sarabilirsiniz.
Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok