Yükleniyor...

Son Dakika

Kuru Kayısının Bilmediğiniz 12 Faydası

Kuru kayısı şeftali gibi görünür, ancak aslında kayısı şeftaliden farklıdır. Kayısılar daha küçüktür. Bu makalede kuru kayısı faydalarını inceleyeceğiz. Kuru kayısı kayısı meyvelerinin kurutulmasıyla yapılır.

Kurutma işleminden sonra bile besinleri korunmuştur. Kayısı inanılmaz faydaları elde etmek için yaz sezonunu beklemenize gerek yoktur, herhangi bir mevsimde kurutulmuş halde kullanabilirsiniz.

Kayısıda Hangi Besinler Var?

Kayısıların sağlığımız için çok iyi olan birçok vitamin, mineral ve diğer besinleri vardır. Kayısıların ne tür besinleri olduğunu bilelim.
  • Kayısı, kanser üretimini engelleyen provitamin A veya beta-karoten olarak da bilinen zengin A vitamini kaynağıdır. Kuru kayısıların günlük alımı kanser olasılığını azaltabilir. Aynı zamanda görme yeteneğini geliştirir ve yaşlanma belirtilerini geciktirir. 
  • Bunlar zengin potasyum kaynağıdır. 100 gm kuru kayısıda 1162 mg potasyum bulunur. Stresi azaltmaya ve metabolizmayı aktive etmeye yardımcı olur. Ayrıca kan basıncını düzenlemeye ve kemikleri daha güçlü hale getirmeye yardımcı olur.
  • Kayısı, kan şekeri ve kolesterolü kontrol eden iyi miktarda çözünür lif içerir.
  • Bunlar çok az miktarda sodyum içerir. 6 kuru kayısı sadece 10 mg sodyum içerir, bu da hipertansif hastalar için çok iyidir.
  • 40 gm kuru kayısı 40 mg kalsiyum içerir. Bunlar ayrıca çok iyi miktarda c vitamini, demir ve karbonhidrat içerir.

Kuru Kayısı Faydaları

Kuru kayısı cildimiz, saçlarımız, kemiklerimiz ve vücudumuz için çok iyidir. Bizi birçok hastalıktan koruyabilir ve sağlıklı ve aktif hale getirebilir. Kayısı kas yapımı için de kullanabiliriz. Çünkü kas büyümesi için gerekli olan birçok besin içerir.

Kayısının Cilde Faydaları

Kayısı cilt için çok iyidir. Tohumlarındaki yağ, cildimizi yumuşak ve parlak hale getiren çok iyi bir c vitamini kaynağıdır. Kayısılar ölü cildi temizler ve koyu lekeleri azaltır. Ayrıca yaşlanma belirtisini azaltır.
Kuru kayısı yağı deriden kaşıntı ve koyu pigmentasyonu tedavi edebilir. Ayrıca sivilceleri azaltır, sivilce izlerini azaltır ve güneş yanığını tedavi eder. Kayısıların iyi miktarda A ve C vitamini vardır, bu nedenle hassas ciltlerde de kullanılabilir.

Kabızlık Tedavisinde Kuru Kayısı

Kabızlık, lif açısından zengin yiyecekler yemediğimizde ortaya çıkar. Kabızlığı tedavi etmek için lif bakımından zengin yiyecekler yemeliyiz. Lif, çözünür ve çözünmez olmak üzere iki tiptir. Kuru kayısı, kabızlığı çok etkili bir şekilde tedavi edebilen her iki lif türüne sahiptir.
7 kuru kayısı 2 g lif içerir ve 0.9 g çözünmeyen liftir. Hem çözünen hem de çözünmeyen liflerin kombinasyonu bağırsak hareketlerini düzenler. 

Anemi tedavisi

Kuru kayısı zengin bir demir kaynağıdır. Böylece vücuttaki demir eksikliğini tedavi edebilir ve böylece anemiyi tedavi edebilir. Anemi vücutta yorgunluğa ve halsizliğe neden olur. Böylece anemi tedavisi için yaz aylarında taze kayısı ve her mevsim kuru kayısı kullanabilirsiniz.
Portakal suyu ile kuru kayısı almalısınız. Portakal iyi bir C vitamini kaynağı olduğundan, demir ve c vitamini kombinasyonu vücutta demirin iyi emilmesini sağlar ve anemiyi tedavi eden sağlıklı kırmızı kan hücrelerini yapar.

Kalp Sağlığına Uygun

Kalp atışımızı düzenlemek için iyi miktarda potasyum tüketmeliyiz. Vücudumuz için gereken normal potasyum aralığı, litre (mmol / L) kan başına 3.6 ila 5.2 milimol arasındadır.
İstenilen potasyum seviyesi, yorgunluk, düzensiz kalp atışı veya diğer kalp hastalıklarına neden olabilir. Ancak yüksek miktarda potasyum daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden vücudumuz için gerekli olan doğru miktarda potasyumun farkında olmalıyız. Kuru kayısı sağlıklı bir kalp için iyi miktarda potasyuma sahiptir.
Düzensiz kalp atışı veya potasyum eksikliğinden kaynaklanan başka bir kalp probleminiz varsa, kuru kayısı yiyebilirsiniz.

Sindirimi İyileştirir

Kuru kayısı metabolizmayı geliştirir. Atık ürünleri vücuttan temizlemeye yardımcı olan pektin ve selüloz olan çözünür ve çözünmez liflere sahiptir.
Wikipedia'ya göre kuru kayısı potasyumun ilk 5 kaynağı arasındadır. Potasyum vücuttaki biyolojik süreçler ve fonksiyonlar için gereklidir. Potasyum içeriği vücuttaki sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur. Dışkı sertleşmesini önleyen sindirim sistemindeki ek su seviyesini korur.

Soğuk algınlığı ve öksürüğü önleyin

Kuru kayısı, soğuk algınlığı, öksürük ve ateşi çok etkili bir şekilde tedavi edebilir. Bunlar, bağışıklığı artıran ve viral enfeksiyonları tedavi eden iyi miktarda C vitamini içerir.
Soğuk algınlığı ve öksürükten daha hızlı kurtulmak için kuru kayısıları balla almalıyız. Kalori içeriği enerji verir ve ateşten kaynaklanan zayıflığı azaltır. Kayısı ayrıca vücuttaki su seviyesini ateşte tutar ve dehidrasyonu önler.

Gözleri Daha Sağlıklı tutar

Kuru kayısı, gözleri cep telefonlarının, bilgisayarların ve TV'lerin kötü etkilerinden koruyan A, C ve E vitamini gibi temel vitaminlere sahiptir. Serbest radikaller ciddi göz hastalıklarına neden olabilir. Kuru kayısı, gözlere kan akışını artıran ve serbest radikalleri vücuttan uzaklaştıran beta-karoten içerir.
İyi görüş sağlar ve katarakt ve diğer göz hastalıklarının gelişmesini önleyebilir. Kuru kayısı zeaxanthin gibi antioksidan içerir ve bu da vizyonu arttırır.

Kuru Kayısının Gebelikte Faydaları

Kadın hamilelikte daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyar. Kuru kayısı, fetus büyümesi için birçok besine sahiptir. Bir kadın hamilelik sırasında demir açısından zengin yiyecekler almalıdır. Kuru kayısı hem anne hem de büyüyen bebek için iyi olan demir içeriğine sahiptir.
Hamilelikte, kadın hazımsızlık ve kabızlık gibi birçok sindirim problemiyle karşı karşıyadır. Kuru kayısıdaki lif içeriği kabızlığı tedavi etmeye ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur.

Kan Basıncını Kontrol Edin

Kuru kayısı iyi miktarda potasyuma sahiptir. Yarım bardak kuru kayısı, tam gün potasyum ihtiyacının% 10'unu verir. İyi miktarda potasyum nedeniyle kan basıncını kontrol eder. Hipertansif hastalar potasyum açısından zengin yiyecekler almalıdır.
Potasyum, idrar yoluyla sodyumun vücuttan salınmasına yardımcı olur, ancak vücuttaki yüksek potasyum böbrek hastaları için zararlıdır. Kuru kayısı, yüksek tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur.

Kas Geliştirmeye Yardımcı Olur

Kuru Kayısı daha güçlü kaslar oluşturmaya yardımcı olur. Potasyum içeriği metabolizmayı aktive eder ve kan hücrelerinin etkinliğini arttırır. Bu yüzden kas inşa etmek isteyen insanlar günlük alımlarında kuru kayısı almalıdırlar. Ayrıca sağlıklı bir kiloyu korumaya yardımcı olur.

Kemikleri Güçlendirir

Kalsiyum gerektiren kemiklerin oluşumu ve gelişimi. Kalsiyum, tüm yaş grupları için kemik sağlığı için gereklidir. Yaşlılıkta, kalsiyum eksikliği nedeniyle kemik zayıfladı. Kayısı kemikler için iyi miktarda kalsiyum içerir.
Potasyum kalsiyum olmadan vücutta düzgün bir şekilde emilmez ve dağıtılmaz. Kayısılarla ilgili iyi olan şey, bunların daha güçlü kemikler için hem kalsiyum hem de potasyum içermesidir.

Kilo Kaybı için Kuru Kayısı

Obezite birçok sağlık sorununun temel nedenidir. Biraz kilo vermek istiyorsanız, alacağınız en yaygın tavsiye lif alımıdır. Kayısı kilo kaybı için iyi miktarda lif içerir. Kayısılarda çözünmeyen su suyu emer ve mideyi uzun süre dolu tutar.
Kuru kayısı şeftali gibi görünür, ancak aslında kayısı şeftaliden farklıdır. Kayısılar daha küçüktür. Bu makalede kuru kayısı faydalarını inceleyeceğiz. Kuru kayısı kayısı meyvelerinin kurutulmasıyla yapılır.

Kurutma işleminden sonra bile besinleri korunmuştur. Kayısı inanılmaz faydaları elde etmek için yaz sezonunu beklemenize gerek yoktur, herhangi bir mevsimde kurutulmuş halde kullanabilirsiniz.
Kayısıdaki lif içeriği sindirimi sağlıklı tutar ve ağırlığı korur. Günlük yemek rutininize uygun düşük kalorili besindir.

Kayısı Kanseri Önleyebilir mi?

Çevresel değişiklikler nedeniyle, güneş ve kirlilikten kaynaklanan radyasyonlar vücutta serbest radikallere neden olur. Bu serbest radikaller, kanser gibi hastalıklara yol açan hücreler üzerinde olumsuz etkiye neden olabilir.
Birçok insan kayısı tohumunda bulunan amigdalin veya laetrilin (B17) kanseri önleyebileceğini düşünmektedir, ancak bunun için bir kanıt yoktur.
Kayısı çekirdeği alımı vücutta çok zehirli bir madde olan siyanür üretebilir. Bu yüzden asla kanserini önlemek için tohumlarını kullanmayın. Kuru kayısı size kansere karşı savaşmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için güç verebilir.

Hiç yorum yok