Yükleniyor...

Son Dakika

Okaliptüs Yağının Sağlık Faydaları ve Bilinmeyen Kullanım Alanları

Okaliptüs yağı, Okaliptüs globulus ve ilgili alt türlerden ekstrakte edilir. Yağ, kullanımları ve yararları için kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmalar okaliptüs yağının antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir. Yağın buharla solunması astım tedavisine de yardımcı olabilir.


Yağı kullanmanın en basit yolu, ılık banyo suyuna ilave etmektir. Yağ cildinizi rahatlatabilir. Bazı taraftarlar saç sağlığını da artırabileceğini iddia ediyorlar, ancak bilimsel veriler bu açıdan eksik.
Yağ, belirli sağlık yararları sunduğu anlaşılan diğer antioksidanlar ve tanenler içerir. Bu yazıda okaliptüs yağının yararları hakkında bilimsel araştırmaların neler söylediğini tartışacağız.
İçindekiler


Okaliptüs Yağının Sağlık Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs yağı iyi bilinen bir balgam söktürücüdür. Bu yağı solumak, tıkalı bir burun, tıkanıklık, yaralar, baş ağrısı ve mikrobik enfeksiyonları hafifletebilir.

1. cilt sağlığı teşvik ve akne tedavisi yardımcı olabilir

Okaliptüs yağının akne ve diğer yaygın cilt rahatsızlıklarını tedavi ettiği bulunmuştur.
Sıçan çalışmalarında, okaliptüs uçucu yağları Propionibacterium acnes'e karşı antimikrobiyal aktivite gösterdi Yağın, yağ bezlerinin boyutunu azaltarak sebum üretimini azalttığı bulunmuştur. Bu, aknenin yayılmasını kontrol etmeye yardımcı olabilirPropionibacterium acnes , akneye neden olan bakterilerdir.
Okaliptüs yağı ayrıca apse, sepsis, bakteriyel dermatit, atlet ayağı, mantar enfeksiyonları, böcek ısırıkları, zona, yaralar, yanıklar, kaynar ve su çiçeği tedavisinde de kullanılır..
Not : Hiçbir zaman doğrudan cildinizde okaliptüs yağı (veya herhangi bir uçucu yağ) kullanmayın. Alerjik reaksiyonlar ve cilt döküntüleri yaşayabilirsiniz. Hemen hemen tüm seyreltilmemiş uçucu yağlarda durum böyledir.
Aksi belirtilmedikçe, seyreltilmiş bir preparat kullanın. Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağa bu yağdan birkaç damla ekleyin ve karışımı etkilenen bölgeye uygulayın.

2. Sinüs, Soğuk Algınlığı ve Gribin Temizlenmesine Yardımcı Olabilir

Okaliptüs yağının soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu bulundu. Okaliptüs, anti-enflamatuar ve dekonjestan özelliklere sahiptir. Geleneksel olarak, yağ burun tıkanıklığı, astım, burun akıntısı, öksürük, sinüzit ve boğaz ağrısını tedavi etmek için kullanılır.
Okaliptüs yağı, sineol, terpineol ve pinen dahil monoterpenler adı verilen fitokimyasallar içerir. Yağın (aromaterapinin bir parçası olarak) diğer uçucu yağlarla solunmasının, alerjik rinit semptomlarını hafiflettiği bulunmuştur .
Aromaterapi yağ solunumu, alerjik rinitli hastalarda yaşam kalitesini artırmak için güvenli ve etkili bir tamamlayıcı tedavi olabilir.
Çocukların boynu ve göğsüne mentol, kafur ve okaliptüs yağı içeren buhar sürtünmesinin de grip şiddetini azalttığı bulunmuştur.

3. Akciğer Hastalıklarının Tedavisine Yardımcı Olabilir

Geleneksel tıp, akut ve kronik solunum bozuklukları için okaliptüs yağı kullanır.
Başlıca aktif bileşeni olan okaliptol veya 1,8-sineole, akciğer enfeksiyonu ve akciğer iltihabı vakalarında anti-enflamatuar ve anti-enfektif özellikler gösterdi. İleri çalışmalar bize okaliptüs yağı ve bununla ilgili özellikler hakkında daha ayrıntılı bilgi verebilir.
Pro-enflamatuar bileşiklerin akciğer hücreleri üzerinde aşırı ekspresyonunun neden olduğu etki / hasarı engeller. Okaliptüs yağı bileşikleri ayrıca Mycobacterium tuberculosis ve Staphylococcus aureus gibi ilaca dirençli insan patojenleri ile de savaşabilir.
Okaliptüs gibi uçucu yağların antienflamatuar özellikleri, kronik obstrüktif akciğer hastalığı olanlara yardımcı olabilir.

4. Boğaz Ağrısını Tedavi Edebilir

Halk hekimliğine göre, okaliptüs yağı boğaz ağrısını hafifletebilir. Halk enfeksiyonlarında diğer enfeksiyonların yanı sıra farenjit tedavisinde de kullanılmıştır.
Okaliptüs esansiyel yağının bir bileşeni olan Aromadendren'in boğaz ağrısına neden olabilecek mikroplara karşı etkili olduğu bulunmuştur.

5. Ağrı ve Enflamasyonu Azaltabilir

Yağ kasları gevşetebilir ve ağrıyı hafifletebilir. Ayrıca baş ağrılarını hafifletebilir.
Okaliptüs türleri arasında en bol bulunan monoterpen okaliptoldür. Bu monoterpen güçlü antienflamatuar ve analjezik (ağrı kesici) aktiviteler sergilerOkaliptüs yağı bileşenlerinden analjezik ilaçlar geliştirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Uçucu yağların (okaliptüs yağı dahil) bir kombinasyonunun zihinsel olarak rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Yağ, baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılabilir, ancak bu etkiyi kanıtlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedirYağı bir taşıyıcı yağla seyreltmek ve etkilenen bölgeye uygulamak baş ağrısının tedavisinde yardımcı olabilir.
Okaliptol, bağışıklık sisteminizdeki pro-enflamatuar bileşiklerin (sitokinler) sentezini inhibe eder. Sıçan ve insan çalışmaları analjezik özelliklerini göstermektedir. Okaliptüs yağını solumak, postoperatif bakım altındaki hastalarda ağrıyı, şişmeyi ve iltihabı azaltır.
Bu aktivitenin arkasındaki önerilen mekanizma, koku verenlerin beyin üzerindeki etkisi olabilir (koku merkezleri). Güçlü / keskin kokular, merkezi sinir sistemini (CNS), ağrı ve iltihap yönetiminde rol oynayan kritik bir nörotransmitter olan serotonin salgılaması için uyarabilir.

6. Mantar Enfeksiyonlarını Yönetmeye Yardımcı Olabilir

Okaliptüs yağının biyoaktif bileşenleri güçlü antifungal ve fungisidal aktiviteye sahiptir. Birkaç mantar türüyle savaşmaya yardımcı olurlar.
Laboratuvar deneylerine göre, bu yağ altı patojenik mantar suşuna karşı etkilidir. Bunlar arasında Penicillium digitatum, Aspergillus flavus, Colletotrichum gloeosporioides, Pythium ultimum, Rhizoctonia solani ve Bipolaris sorokiniana bulunur.
Okaliptüs yağı tırnak ve tırnak yatağı enfeksiyonları, yüzeysel onikomikoz, vb (gibi mantar enfeksiyonlarını yönetmek için kullanılabilecek.
Uçucu yağlar uzun zamandır insan sağlığını geliştirmek için kullanılmaktadır. Bunlar arasında okaliptüs yağı zirveye doğru sıralanıyor. Araştırmanın bir kısmı petrolün bazı faydalarını doğruladı. Tartıştığımız şeye ek olarak, yağın başka kullanımları da vardır.

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır?

  • Okaliptüs yağı doğal bir gıda koruyucudur. Başlıca bileşenleri limonen, terpinen, pinen ve cineol'dur. Bu fitokimyasallar antifungal özelliklere sahiptir. Bu yağ, çeşitli yiyecekleri ve içecekleri bozulma mayasının (Saccharomyces cerevisiae) etkisinden korur. Dolayısıyla potansiyel bir gıda koruyucusu görevi görebilir Bu başvuruyu onaylamak için ek araştırmalara ihtiyaç vardır.
  • Bir kova sıcak suya bir çay kaşığı okaliptüs yağı ekleyebilirsiniz. Zeminleri paspaslamak ve ovalamak için bunu kullanın. Yağ, doğal zemin temizleyici olarak çalışır.
  • Silme, ovma ve temizleme bezlerini / ovma pedlerini bir kase sıcak suya ve birkaç damla okaliptüs yağına batırın. Karışım bir dezenfektan olarak iyi çalışır.
  • Bu keskin kokulu yağ mükemmel bir koku gidericidir. Tuvalet rulolarının iç karton halkasına birkaç damla ekleyin. Veya tuvaleti suyun ulaşamayacağı yerlere koyun.
  • Ayrıca kokulu ayakkabıların, çöp kutularının ve kompost kutularının kokusunu gidermek için de kullanılabilir.
Tartıştığımız gibi okaliptüs yağının en önemli kullanımı sağlığımız içindir. Aşağıdaki bölümde, yağı maksimum fayda için nasıl kullanabileceğinizi tartıştık.

Okaliptüs Yağı Almanın Önerilen Yolu Nedir?

Bazı kanıtlar, oral yoldan yağ alımının toksisiteye neden olabileceğini düşündürmektedirBu nedenle, yağı yutmaktan kaçının.
Bilimsel çalışmalar, 2-3 mL kadar düşük dozların hafif bilinç kaybını tetiklemek için yeterli olduğunu göstermektedir.
Yaklaşık 4-5 mL veya daha fazla saf (% 100) okaliptüs yağı alan hastalar tamamen bilinçsizleşir.
Topikal uygulama için bu yağın% 0.5-3'ü veya ekstraktı içeren formülasyonlar kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, güvenli dozajla ilgili daha az kanıt vardır. Bu nedenle, doktorunuza danışmak en iyisidir.
Bebekler ve çocuklar için okaliptüs yağı tedavisi önerilmez. Araştırmalar, 3-5 mL% 100 okaliptüs yağının ölümcül komplikasyonlara neden olmak için yeterli olduğunu bulmuştur.
İstenmeyen etkileri olabileceğinden okaliptüs yağı almayın. Topikal uygulama ayrıca bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir.

Okaliptüs Yağı ile İlişkili Yan Etkiler ve Riskler

Okaliptüs yağı aşırı dozu toksiktir ve tedavi edilmezse ölümcül olabilir.
3 mL kadar okaliptüs yağı yutmak ağzınızda ve boğazınızda yanma hissi, mide ağrısı, kusma, eritem (cilt kızarıklığı) ve uyuşukluğa neden olabilir.
Bu yağın aşırı dozda alınması nöbetlere ve ciddi vakalarda bile komaya neden olabilir.
Nane ve okaliptüs yağlarının bir karışımı, antikanser ilacının emilimini değiştirebilir. Ancak bu bitki-ilaç etkileşimleri henüz ayrıntılı olarak incelenmemiştir.
Okaliptüs yağı zehirlenmesini nötralize edecek hiçbir panzehir yoktur. Bu nedenle kullanımının sınırlandırılması gerekir ve asla ağızdan alınmamalıdır.
Topikal uygulama açısından, herhangi bir uçucu yağı sadece seyrelttikten sonra kullanmanızı öneririz. Uçucu yağlar, aromaterapinin bir parçası olarak kullanıldığında, bazı kişilerde cilt alerjilerine neden olabilir.

Özetle

Okaliptüs yağı muhtemelen karşılaşacağınız en iyi ev ilacıdır. Geleneksel tıp uygulayıcıları grip, ağrı, astım ve cilt sorunlarını hafifletme yeteneğini doğrularlar.
En iyi sonuçlar için, seyreltilmiş okaliptüs yağının solunması önerilir. Cildinize tavsiye edilen bir doz da uygulayabilirsiniz. Ancak tüm bunlar sadece tıbbi gözetim ve rehberlik altında yapılmalıdır.

Hiç yorum yok