Yükleniyor...

Son Dakika

Portakalın Faydaları: Kilo Kaybı, Cilt Yaşlanması ve Daha Fazlası


Portakal vitamin ve mineraller, beta-karoten, potasyum, magnezyum ve lif ile doludur. Alkalize edici ve detoksifiye edici özellikleri vücudunuzu sağlıklı tutar. Güçlü bir antioksidan olan C vitamini bakımından zengindirler.

Ortalama bir portakal sağlığınıza çeşitli şekillerde fayda sağlar. Kilo kaybına yardımcı olabilir ve bağışıklığı artırabilir. Antienflamatuar, antiviral ve antimikrobiyal özellikleri insanlara çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir. Portakal suyu iltihap önleyici özelliklere sahiptir ve çalışmalar kronik hastalıkların tedavisinde yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
Portakalın özellikleri bir dizi sağlık faydası sunar. Bu yazıda, bu faydaların ne olduğunu ve hangi bilimsel çalışmaların desteklendiğini göreceğiz.
İçindekiler
  • Portakal'ın Sağlık Faydaları Nelerdir?
  • Portakalın Farklı Çeşitleri Nelerdir?
  • Portakalların Beslenme Profili Nedir?
  • Çok Fazla Portakal Yemenin Yan Etkileri Nelerdir?
  • Günde Kaç Portakal Yiyebilirsiniz?

Portakal'ın Sağlık Faydaları Nelerdir?

1. Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Raporlar, portakallardaki liflerin kilo kaybına katkıda bulunabilecek tokluğu artırabileceğini göstermektedir. Bütün portakalların tokluğu portakal suyundan (lif içermeyen) daha iyi teşvik ettiği bulunmuştur.

2. cilt yaşlanmasını geciktirebilir

Portakal, diğer birçok narenciye gibi, UV kaynaklı cilt hasarını önlemeye yardımcı olabilir. Fare çalışmalarında, olgunlaşmamış turunçgil ekstraktlarının yutulması kırışıklık derinliğini azaltabilir ve kollajen yıkımını yavaşlatabilir.
Portakal organik asitler, vitaminler, mineraller, C vitamini ve flavonoidler içerir. Bunlar cilt sağlığında rol oynayabilir.
Bazı anekdot kanıtları, portakalların topikal uygulamasının cildi besleyebileceğini düşündürmektedir. Su içeriği ayrıca cildi nemlendirebilir ve kollajen üretimini hızlandırabilir. Bununla birlikte, bunu oluşturmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

3. Tansiyon Seviyelerini Düzenler

Portakal (ve suyu) kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan potasyum açısından zengindir. Bazı çalışmalar ayrıca ticari portakal suyunun kan basıncı ve diğer ilişkili rahatsızlıklar üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğini düşündürmektedir.

4. Kolesterol Seviyesini Düşürebilir

Uzun süreli portakal suyu alımı, erkeklerde ve kadınlarda daha düşük kolesterol seviyeleri ile ilişkiliydi. Meyve suyu toplam kolesterol seviyesini ve kötü kolesterol seviyesini düşürebilir.
Portakal lif bakımından zengindir (pektin). Sıçan çalışmaları, bu fiberin karaciğer ve serumdaki kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Lif ayrıca sindirim sisteminizin kolesterolü emmesini önleyebilir. Ayrıca fibere ek olarak, meyvedeki C vitamini, potasyum ve flavonoidlerin de kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.

5. Kalp Sağlığını Teşvik Edebilir

Çalışmalar, portakal gibi C vitamini açısından zengin gıdaların, kolesterol seviyelerini düşük tutarak kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Meyvedeki C vitamini de kanın pıhtılaşmasını önler. Bu trombozu (lokal kan pıhtılaşması) önler ve kalp krizi riskini azaltır.
Portakaldaki potasyum, tartışıldığı gibi, kan basıncını düşürebilir ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir.

6. Diyabet Tedavisine Yardımcı Olabilir

Nijeryalı bir çalışmada, portakalların, diğer meyvelerle birlikte, diyabetliler tarafından yenilmesi güvenli kabul edildi. Bunun meyvenin vücutta sahip olduğu sağlıklı glisemik tepki ile ilgisi vardı.
Meyvenin özü büyük bir lif kaynağıdır. Lif, şeker emilimini yavaşlatmaya ve kan şekeri seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur.
Bununla birlikte, özellikle turuncu fiberin kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olup olmadığı konusunda bir araştırma yoktur. Bazıları, portakalların orta düzeyde glisemik indeksinin diyabete yardımcı olabileceğine inanıyor, ancak bu da kanıtlanmadı.
Elyafı tamamen emmek için, çıkarılmış meyve sularından kaçının ve tüm meyveleri alın.

7. Böbrek Taşlarını Önleyebilir

İdrarda sitrat eksikliği böbrek taşlarına neden olabilir. Portakal (ve suyu) idrarınızdaki sitrat seviyelerini artırmaya yardımcı olarak böbrek taşı riskini azaltır.
Portakal (ve meyve suyu) ayrıca taş riskini azaltabilecek kalsiyum içerir.

8. Anemi Tedavisine Yardımcı Olabilir

Portakallardaki C vitamini demir emilimini artırabilir. Demir, C vitamini (portakalların yüklü olduğu bir besin maddesi) yardımı olmadan vücutta tamamen emilemezHer gün en az bir portakalın üzerine atıştırmak tedavide yardımcı olabilir.
Portakal da folik asit içerir. Bazı araştırmalar, bu besinin, yorgunluğa neden olan bir kan bozukluğu olan megaloblastik anemiyi önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

9. Bağışıklığı Artırmaya Yardımcı Olabilir

Portakallar C vitamini bakımından zengindir. Bazı araştırmalar, bu besinin, bağışıklığı artırmaya yardımcı olabileceğini belirtmektedirPortakalların bağışıklığı destekleyebileceğini belirten doğrudan bir araştırma olmamasına rağmen, C vitamini içeriği yardımcı olabilir.
Meyveler, bağışıklık sağlığını da teşvik edebilecek folat ve bakır gibi birçok temel besin içerir.

10. Kolon Kanseri Riskini Azaltabilir

Sıçan çalışmaları, portakal suyunun kolon kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Meyve (ve suyu) kemopreventif potansiyele sahip bir flavonoid olan hesperidin içerir.
Portakaldaki lif, kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Portakal ayrıca bu konuda yardımcı olan diğer önemli kemopreventif ajanları içerir.
Bununla birlikte, bazı araştırmalar, yüksek miktarda turuncu / sarı meyve alımının erkeklerde kolorektal kanser riskini artırabileceğini belirtmektedir. Bunun arkasındaki mekanizma henüz araştırılmamıştır.
Portakaldaki lif ayrıca kabızlığı tedavi etmeye yardımcı olur ve sindirime yardımcı olur. Portakallardaki daha az fruktozun onları gaza neden olma ihtimalini azalttığına inanılmaktadır. Yine de burada araştırma sınırlıdır.

11. Göz sağlığını geliştirebilir

Turuncu renkli meyve ve sebzelerin göz sağlığını nasıl desteklediğini ve vizyonu nasıl koruduğunu duymuş olmalısınız. Portakal yemek, içindeki flavonoidler görme sağlığını artırmaya yardımcı olduğundan önemli göz faydaları sunabilir. Araştırmalar, portakal tüketen katılımcıların yaşa bağlı maküler dejenerasyon riskinin azaldığını bulmuştur.
Bu bulguları doğrulamak için ek çalışmalar gerekmektedir.

12. Polikistik Over Sendromunun Tedavisinde Yardımcı Olabilir

PCOS ile mücadele etmek için düşük glisemik indeksli gıdalar içeren bir diyet izlemelisiniz. Portakal düşük glisemik indekse sahiptir ve PCOS'lu olanlar için uygundur. Portakal ayrıca PCOS'un kaynağı olduğu düşünülen insülin direncini de arttırır.
Portakal oldukça popüler. Ferahlatıcı tadı vardır, ancak daha da önemlisi, insan sağlığını destekleyen önemli antioksidanlar içerirler. Portakal yaygın olsa da, farkında olmayabileceğimiz farklı tiplerde mevcuttur.

Portakalın Farklı Çeşitleri Nelerdir?

En yaygın portakal türleri Washington göbeği, kan portakalları ve valencia'dır.
Portakalların Güney Çin, Kuzeydoğu Hindistan ve Güneydoğu Asya'nın diğer bölgelerinden gelmesi muhtemeldir. O zamandan beri melezleştiler, yeniden melezleştiler ve o kadar çok değiştiler ki, bugün dünya çapında yüzlerce portakal çeşidi var.
Portakalın faydalarını anlasak da, meyvenin besin değerlerini ve onu güçlü kılan çeşitli uygulamalarını anlamak önemlidir.

Çok Fazla Portakal Yemenin Yan Etkileri Nelerdir?

Portakallar sizin için harika, ancak sadece ılımlı olarak tüketildiğinde.
Oldukça asidik olduklarından, portakallar aşırı tüketilirse mide ekşimesine yol açabilir. Ayrıca GÖRH (gastroözofageal reflü hastalığı) semptomlarını şiddetlendirebilirler.
Asidik içeriği nedeniyle, çok fazla portakal yemek de hazımsızlığa neden olabilir.
Çok fazla portakal tüketmek de karın ağrısına neden olabilir. Bir çalışma, portakalları tükettikten sonra şiddetli karın ağrısı gelişen bir bireyin durumunu belirtir. Yüksek lif içeriği bunun nedeni olabilir.
Bazı anekdot kanıtları, çok fazla portakal yemenin de ishale yol açabileceğini belirtmektedir. Ancak bu ifadeyi kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.
Bu nedenle, bir günde tükettiğiniz portakal sayısını kontrol etmeniz önemlidir.

Günde Kaç Portakal Yiyebilirsiniz?

Bununla ilgili somut bir araştırma yok - ancak yüksek C vitamini seviyelerine ve diğer faydalı fitokimyasalların bolluğuna bakarak günde bir ila iki portakal tüketebilirsiniz.

Sonuç

Portakaldaki antioksidanlar ve diğer anti-enflamatuar bileşikler, kronik hastalığın tedavisine ve önlenmesine yardımcı olur. Ancak, fazla tüketmediğinizden emin olun. Günde bir ila iki portakal yemek yeterlidir.

Hiç yorum yok