Yükleniyor...

Son Dakika

Siyatik Nedir Belirtileri Tedavisi

Siyatik Nedir

Günümüzde çok sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri de siyatik ağrılarıdır. Siyatik bir sinir adıdır ve bu sinirlerde meydana gelen ağrıya da siyatik ağrısı denir. Siyatik ağrıları sırtın alt kısmından itibaren kalça ve her iki bacaktan aşağı inen sinirler boyunca ortaya çıkan ağrıyı ifade eder. Siyatik kalçanın ön ve arka bölümünü etkileyen ve burada yer alan sinirlerin yani siyatiklerin ağırması sonucu meydana gelir. Siyatik omurların arasında bulunan sinirlerin sıkışması sonucu oluşur.

Siyatiğin bir başka nedeni de omurga üzerinde bulunan disklerinin yerinden oynaması ve bunun sonucunda oluşan sıkışmanın neden olduğu ağrılardır. Siyatiğin en önemli belirtileri eklem ve omur ağrılarına neden olmasıdır. Böyle durumlarda da genellikle ameliyata gerek duyulmadan fizik tedavi ile tedavi edilebilir. Ancak yine de her siyatik hastalığının tedavisi aynı şekilde yapılmaz. Tedaviyi belirleyen en önemli etkenler hastalığın şiddetine ve derecesine göre doktor tarafından belirlenir. Bazı durumlarda siyatik hastalarına ilaç tedavisi de uygulanır.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer

Siyatik Belirtileri Nelerdir

siyatik belirtileri
siyatik belirtileri

Siyatik rahatsızlıklarının neden olduğu belirtilerin başında ağrılar gelir. Siyatik ağrılarının karakteristik özellikleri vardır. Siyatik ağrıları alt omurgadan yayılmaya başlar ve bacakların arka bölümüne kadar ilerler burada daha da yoğunlaşır. Bazı durumda bu ağrılar sinir hatları boyunca ilerler ve vücudun tüm eklem yerlerinde ağrılara neden olabilir. Bu noktada baldırlarda ve uyluk kesiminde yoğun ağrılar yaşanır. Siyatik belirtileri;

Siyatik ağrıları genellikle hafif şiddetli ağrılarla başlar ve giderek yoğunlaşır. Bu ağrıların şiddetlenmesi kişiyi çok rahatsız eder, dayanılmayacak ağrılardır ve kişi ağrı kesici içmek zorunda kalır. Siyatik ağrılarını şiddetlendiren nedenler arasında; uzun süre oturma, hapşırma ve öksürme gibi nedenler olabilmektedir.

Siyatik ağrıları ile birlikte bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve kas güçsüzlüğü de görülebilir. Hafif başlayan siyatik ağrıları şiddetlenmeden, kendiliğinden de geçebilir. Bu ağrıların belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Siyatik ağrıları hafife alınmamalıdır ve uzun süre devam eden ağrılar için doktor muayenesine gidilmelidir.

Siyatik ağrıları uzun süre devam ederse ilerleyen evrede bağırsak rahatsızlıklarına ve idrar kesesi hastalıklarına neden olabilir. Bunun yanında uzun süre devam eden siyatik ağrıları tedavi edilmediği sürece, güç ve fonksiyon kayıplarına neden olabilir.

Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer

Siyatik Neden Olur

siyatik neden olur
siyatik neden olur

Uzun süre hareketsiz kalmak siyatik ağrılarına neden olabilir. Ağır yük kaldırılması da siyatik ağrılarına neden olabilir. Aşırı kilolu olma yani obezite de siyatiğe neden olan bir başka etkendir. Bunun yanında yaşlanmaya bağlı olarak kemik ve kas dokusundaki zayıflama da siyatik ağrılarına neden olabilir. Omurgada bel fıtığı oluşumunda ya da sinirlerin sıkışması sonucunda siyatik rahatsızlığı görülebilir. Siyatiğin bir başka nedeni ; omurga kemiklerinin aşırı büyümesidir. Çok sık olmamakla birlikte siyatiğin nedenleri arasında tümör oluşumu ya da diyabet hastalığı gibi nedenler de olmaktadır. Bazen hamilelik döneminde vücudun ağırlık merkezinin değişmesiyle siyatik ağrıları görülebilir.

Siyatiğe Neden Olan Risk Faktörleri

Siyatik hastalığını tetikleyen bazı risk faktörleri vardır. Bu faktörler arasında kişinin genel sağlık durumu, yaşı ve cinsiyeti gibi değişkenler yer alır.

Yaş; İlerleyen yaşla beraber omurgada bazı değişimler olabilir. Kemiklerde çıkıntılar meydana gelmesi ve bel fıtığı siyatik riskini arttıran risk faktörleridir.

Obezite; Aşırı kilo çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Bunlardan birisi de siyatiktir. Fazla kilo omurganın daha çok yük taşımasına yol açtığı için zamanla omurgada bozukluklara yol açabilir. Omurgada meydana gelen bozulmalar siyatik için en önemli risk faktörleri arasındadır.

Fiziksel Çalışmalar; Siyatik hastalarında kişinin günlük hayatta omurgasını nasıl kullandığı çok önemlidir. Uzun süre oturarak çalışmak ve omurganın öne doğru eğilmesi siyatiğin risk faktörüdür. Uzun süre araba kullanmak, omurgaya aşırı yük bindiren ağır eşyalar taşımak siyatik için risk oluşturur. Mümkünse gün içinde omurganın rahat edeceği pozisyonlara geçilmesi kısa aralıklarla dinlendirilmesi gerekir.

Diz Ağrısı Nasıl Geçer

Oturarak Çalışmak; Günümüzde oturarak çalışmak farklı fiziksel rahatsızlıklara neden olmaktadır. Uzun süre hareket etmeden oturarak çalışmak omurganın yapısını olumsuz etkilediği için siyatiğe neden olan faktörler arasında yer alabilir.

Diyabet Hastalığı; Şeker hastalarının metabolik düzeni vücudun sistematiğini etkilemektedir. Diyabet hastalığı hücrelere ve sinirlere zarar verebileceği için siyatik için risk faktörü oluşturabilirler. Bu yüzden diyabet hastalarının daha dikkatli olmaları gerekebilir.

Siyatik Tedavisi Nasıl Yapılır

siyatik tedavisi nasıl yapılır
siyatik tedavisi nasıl yapılır

Siyatik hastalarının en çok şikayet ettiği belirtiler şiddetli ağrılardır. Ancak her ağrı siyatik belirtisi olmayabilir, bu yüzden siyatik tanısı için doktor muayenesi ve bazı tetkikler şarttır. Şiddetli ağrılar ve geçmeyen şikayetler nedeniyle gerekli görülmesi halinde röntgen ve tomografi gibi işlemlerle siyatik tanısı konulabilir.

Röntgen; X-ray olarak da bilinen röntgen çekimi ile omurga ve kemiklerde büyüme olup olmadığı ve bu durumun siyatik sinirlerine baskısı tespit edilir.

MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme): Radyo dalgaları ve güçlü mıknatıs yöntemi ile sırt ve omurgalarda dokuların yapısı görüntülenir.

BT (Bilgisayarlı Tomografi); Omurganın görüntülenmesini sağlayan BT cihazı X ray öncesinde omurga kanallarına kontrastlı ilaç enjekte edilerek omurga sisteminin ve omuriliğin görüntülenmesini sağlar.

EMG; (Elektromiyografi); Sinirlerin ürettiği elektriksel impulsların ölçülerek kasların verdiği tepkileri tespit eder.

Siyatik teşhis edildikten sonra tedavi yöntemi de doktor tarafından belirlenir.

Siyatik tedavisi; 

siyatik tedavisi
siyatik tedavisi

İlaç Tedavisi; Siyatik ağrılarının geçmesi için ağrı kesiciler, kas gevşetici, anti felç etkili ilaç ve trisiklik antidepresan ilaçları siyatik tedavisinde kullanılır.

Fizik Tedavi; Fizik tedavi siyatik tedavisinde oldukça önemlidir. Omurganın iyileşmesi ve ağrıların geçmesi için bir dizi fizik tedavi yöntemi uygulanır. Kas ve omurgaları rahatlatan fizik tedavi, fizik uzmanı tarafından verilir.

İğne Tedavisi; Siyatik tedavisinde ilgili sinir kökü çevresindeki alana bir iğne ile ilaç enjeksiyonu yapılır. Siyatiğin neden olduğu iltihaplanma ve ödemi azaltmayı amaçlayan iğneler ağrıları azaltır. Ancak bunların yan etkileri olabileceğinden çok sık yapılmaması tavsiye edilir.

Ameliyat; Siyatik tedavisinde uygulanan; fizik tedavi, ilaç ve iğne tedavisi uygulamalarının sonuç vermediği durumlarda ameliyat yapılabilir. Siyatiğin çok ilerlediği durumlarda ya da idrar kesesine zarar verdiği durumlarda ameliyat yapılır. Ameliyat son aşama olmakla birlikte siyatiğin ilerlemesi ancak buradaki sinirlerin alınmasıyla durdurulabilir.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok