Yükleniyor...

Son Dakika

Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir, Tedavisi

Kanser türleri arasında görülme sıklığı yüksek olan gırtlak kanseri, sigara içen ve alkol tüketen bireylerde daha fazla görülür. 55 yaş üzeri kişilerde görülme sıklığı daha fazla olan gırtlak kanseri; gırtlakta yapının bozulması ile yeni hücrelerin çoğalması şeklinde meydana gelir. Yutkunmada, konuşmada ve nefes almada meydana gelen zorluk, gırtlak kanserinin belirtileri arasındadır. Gırtlak kanserinin belirtileri nelerdir açıklamadan önce gırtlak kanseri nedir, gırtlak kanserin neden olur kısaca açıklamaya çalışalım.

Gırtlak Kanseri Nedir

3 bölümden oluşan gırtlak; üst, orta ve alt kısımlardan meydana gelir. Bu kısımlar açılıp kapanırken nefes alabilmeyi, konuşmayı ve yutkunmayı sağlarlar. Gırtlağı oluşturan bu üç bölümde ya da birinin mukoza yüzeyinde gelişen kötü huylu tümörlere gırtlak kanseri denir. Burada oluşan kötü huylu tümör yayılım göstermeden önce gırtlakta kalır. Gırtlak kanseri erken teşhis ile tedavisi mümkün olan bir kanser çeşididir. Erken teşhis ile gırtlak kanseri tedavisinde başarı oranı oldukça yüksektir. Ancak teşhisi geç yapılan gırtlak kanseri hastanın yaşam kalitesini düşürerek olumsuz etkileyebilir.

Gırtlak Kanseri Neden Olur


gırtlak kanseri neden olur
gırtlak kanseri neden olur

Gırtlak kanseri eskiyen hücrelerin yenileri ile değişmemesi sonucu ve eski hücrelerin ölmemesi ve buna bağlı olarak birikmesi ile oluşur. Gırtlak kanserine neden olan en önemli neden; Sigara kullanımıdır. Sigara içmek gırtlak bölgesine ve gırtlak yüzeyine büyük oranda zarar verir. Gırtlak kanseri hastalarının büyük bir bölümü genellikle sigara bağımlısıdır.
Cilt Kanseri Tedavisi
Alkol; Gırtlak kanserini tetikleyen bir diğer etken ise alkoldür. Alkolün aşırı miktarda tüketilmesi ve üstüne sigara içilmesi gırtlak kanserine neden olan en sık nedenler arasındadır.
Gırtlak kanserinin diğer nedenleri; Reflü, hayvansal gıdaların aşırı tüketimi ve genetik yatkınlık olması da gırtlak kanseri nedenleri arasındadır. Ayrıca petrol ürünleri, boya sanayi, ağaç işleri gibi iş kollarında çalışanlarda da gırtlak kanseri görülme riski fazladır.

Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir


gırtlak kanseri belirtileri nelerdir
gırtlak kanseri belirtileri nelerdir

Gırtlak bölgesinde bulunan ses telleri gırtlak kanserinin belirti gösterdiği bölgelerden birisidir. Ses tellerinde değişme, yemek yerken ya da su içerken yutkunmada zorluk gırtlak kanserinin diğer belirtileri arasındadır.
Gırtlak kanseri belirtileri;
Seste çatallaşma ve ses değişikliği; Soğuk algınlığı ya da sıcak yiyeceklerden ses tellerinde kısıklık olabilir. Bu ses kısıklığı geçicidir. Ancak bu nedenler dışında seste çatallaşma ya da ses değişikliği görülmesi durumunda gırtlakta farklı bir rahatsızlık olabilir.
Yutkunmada Zorluk; Soğuk algınlığından dolayı boğazda şişlik olabilir. Ancak soğuk algınlığı yaşamıyorsanız ve boğazda bir şişlik hissediyorsanız gırtlak bölgesinde bir rahatsızlık olabilir. Özellikle yutkunurken zorlanma ve boğazda yumru hissi olması dikkat edilmesi gereken belirtilerdir.
Boyunda Şişme; Boyun bölgesinde oluşan şişlik ve hassasiyet gırtlak kanserinin bir diğer belirtisidir. Boyunda oluşan bir yumru veya küçük bir yumru tümör oluşumundan kaynaklanabilir.
Nefes Darlığı; Gırtlakta meydana gelen bir tümör oluşumu nefes almakta zorluğa neden olabilir. Gırtlakta nefes almayı sağlayan kısımda oluşabilecek bir tümör oluşumu nefes borusunda daralmaya ve nefes almakta zorlanmaya neden olabilir.
Tükürükte Kan Gelmesi; Tükürükte kan gelmesi akciğer kanseri belirtilerinden olsa da gırtlak kanseri belirtisi de olabilir tükürükte ya da balgamda kan gelmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurmakta yarar vardır.
Gırtlak Kanseri Diğer Belirtileri;
  • İştahta Kaybı
  • Yorgunluk
  • Halsizlik
  • Kilo Kaybı

Gırtlak Kanseri Tedavisi


gırtlak kanseri tedavisi
gırtlak kanseri tedavisi

Erken teşhis ile tedavide başarı oranının yüksek olduğu gırtlak kanserinin tedavisi radyasyon, cerrahi ya da kemoterapi uygulamaları olabilir. Gırtlak kanserinde, tümörün büyüklüğü diğer organlara sıçrayıp sıçramadığı gibi önemli etmenler vardır.
Radyasyon Tedavisi; Gırtlak kanseri eğer başlangıç evresinde ise radyoterapi tedavisi uygulanabilir. Hücreli yapılara belirlenecek uygun dozda ışın tedavisi uygulanır. Bu tedavi ile kanserli hücrelerin yok edilmesi amaçlanır.
Ameliyat; Gırtlak kanserinde uygulanan tedavi yöntemlerinden bir diğeri cerrahi operasyondur. Ameliyat ile kanserli tümör çıkarılır.
Kemoterapi Tedavisi; Gırtlak kanserinde kanserli hücrelerin ilaç yöntemi ile yok edilmesidir.
Koah Hastalığı Nedir

Gırtlak Kanseri Evreleri

Gırtlak kanseri tedavisinde hastalığın evresi çok önem taşımaktadır. Genel olarak gırtlak kanseri  evreleri; erken evre, geç evre ve çok geç evre olarak 3 aşamada ilerler.
Erken Evre Gırtlak Kanseri; Erken teşhis ile tanısı konan gırtlak kanserinde erken evrede tedavi başarısı daha yüksektir. Radyoterapi ya da cerrahi operasyonlar ile hücreli yapı gırtlak bölgesinden yok edilmeye çalışılır. Erken evre gırtlak kanseri tedavisinden sonra hasta sağlıklı bir şekilde eski yaşamına devam eder.
Geç Evre Gırtlak Kanseri; Kanserli hücrelerin erken evreye göre daha fazla olduğu bu evrede, ameliyat, radyoterapi ya da kemoterapi tedavisi uygulanır.
Çok Geç Evre Gırtlak Kanseri; Gırtlağın büyük kısmının kanserli hücrelerle olduğu ya da kanserli hücrelerin boyun bölgesine kadar sıçrayabildiği evredir. Bazen akciğer ya da karaciğer gibi organlara da sıçrayabilir. Bu evrede gırtlağın çıkarılması gerekebilir. Gırtlağın alınamayacağı durumlarda ise, Radyoterapi ya da kemoterapi tedavileri yapılabilir.
Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok