Yükleniyor...

Son Dakika

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir Tedavisi Nasıl Yapılır

Meme Kanseri Nedir

Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerin zarar görmesi sonucu oluşur. Meme kanseri genellikle meme dokusunda bulunan kanallardan birinden birindeki dokuların bozulması sonucu oluşur. Meme dokusunu oluşturan süt kanalları, süt bezleri ve bu kanalları çevreleyen yağ dokuları vardır. Meme kanseri bu dokulardan birinin bozulması sonucu oluşur. Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanserinin tedavisi için erken teşhis ve bireyin kendi muayenesini sık sık yapması önemlidir. Kadının memesini kontrol etmesi ve meme yapısında bir değişiklik fark ettiği zaman hemen doktora başvurması çok önemlidir. Ülkemizde her 8 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır.

Meme kanserinde en sık görülen tür ise süt kanallarından kaynaklı “Duktal” kanser türüdür. Duktal kanser, süt üreten süt bezlerinden kökenini alan kanser türüdür. Meme kanseri diğer meme dokularından kaynaklı olarak da görülür. Bu dokular; müsinöz, medüller ve tübüler kanser türlerine neden olur.

Meme Kanseri Neden Olur

meme kanseri neden olur
meme kanseri neden olur

Meme kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak meme kanserine neden olan bazı risk faktörleri vardır. Meme kanserinin en önemli risk faktörü genetik yapı ve yaştır. Ailesinde ya da annesinde meme kanseri görülen kişilerde meme kanseri olmak riski vardır. Ancak bu risk çok yüksek değildir. Meme kanserinin % 9’luk kısmı aile geçmişinden kaynaklıdır.

Meme kanserinin bir diğer risk faktörü; yaştır. Meme kanseri yaşlanmaya bağlı olarak ileri yaşlarda görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle 50 yaş üzerinde risk artmaktadır. Meme kanseri erken yaşlarda görülen bir kanser değildir. Kadınlarda ilerleyen yaşlarda görülmektedir. Özellikle menopoz dönemi meme kanseri görülme sıklığını arttırmaktadır.

İlk doğumun 30 yaşından sonra yapılması ve yine ilk doğumunun 18 yaşından önce yapılması da meme kanseri riskini arttıran faktörler arasındadır.

Emzirme; Kadınların doğum yapıp en az 1 yıl bebeklerini emzirmesi kadınları meme kanserinden koruduğuna dair araştırmalar vardır. Dolayısıyla hiç doğurmamış ve emzirmemiş kadınlarda meme kanseri gelişme riski daha fazladır.

Meme kanseri risk faktörlerinden birisi de; doğum kontrol haplarının uzun süre kullanılmasıdır. Uzun süre doğum kontrol hapı kullanılması meme kanseri yakalanma riskini arttırmaktadır.

Boy ve Kilo; Özellikle uzun boylu kadınlarda meme kanseri riski daha fazladır. Meme kanserinin uzun boylu kadınlarda daha sık görülmesinin nedeni henüz bilinmemektedir. Ayrıca menopozdan önce aşırı zayıf kadınlarda meme kanseri riski fazladır.

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir

meme kanseri belirtileri nelerdir
meme kanseri belirtileri nelerdir

Meme Kanseri genellikle ilk evresinde kendini belli eden belirtiler gösterir. Kadınlar evde ayna karşısında el ile muayene yaptıkları sırada göğüslerinde bir değişiklik fark ettiklerinde meme kanserini çoğunlukla ilk evrede yakalayabilmektedir. Ancak meme kanseri erken teşhis ve tedavisi için sadece evde yapılan muayene ile yetinmeyip yıllık rutin kontrollerin de yapılması gerekmektedir. Çünkü özellikle tümörün ilk evresinde memede dikkat çeken bir değişiklik olmayabilir ve diğer dokuları da etkileyebilir ve bu durum elle yapılan muayenelerde fark edilmeyebilir. Meme kanserinde erken teşhis için 20 yaşından sonra yılda bir kez doktora görünüp meme muayenesi yaptırılmalıdır. 40 yaşından sonra ise aralıklarla elle muayene ve yılda bir kez doktor muayenesi yapılmalıdır. 50’li yaşlardan sonra kontroller ile birlikte 2 yıl aralıkla mamografi çektirilmesi erken teşhis için önem taşımaktadır.

Meme kanseri belirtileri ilk evresinde kimi zaman elle yapılan muayenelerde belli olmayabilir. Ancak zamanla tümor ilerler ve büyük oranda memede kendini belli etmeye başlar. Bu belirtiler; memede kızarıklık, yumru oluşması, bir memede şişkinlik oluşması şeklinde olabilir. Ayrıntılı olarak incelediğimizde meme kanserinin belirtileri nelerdir; 

Göğüste sertlik oluşması; Göğüste oluşan sertlik özellikle göğüs ile koltuk arasında kalan bölgede belli olan bir şişkinlik ya da yumru meme kanserinin belirtilerinden biridir.  Hafif yumru şeklinde olan bu sertlik genellikle acısızdır ve elle yapılan muayene ile hissedilir. Ancak bazı sertlikler dokunulduğunda az da olsa acı verebilir.

Memede Ağrı oluşması; Memede oluşan her ağrı tümör ile bağlantısı olmamakla birlikte bazı durumlarda tümörler memede ağrıya da neden olabilir. Ancak göğüslerde bazı ağrılar ve hassasiyet adet dönemine bağlı da olabilir.

Memede fiziksel değişimler; Meme kanserine neden olan tümör memede birtakım fiziksel değişimlere de neden olabilir. Göğüs çevresinde kızarıklık, memenin cilt renginde koyulaşma, meme ucunda akıntı meme kanserinin belirtileri arasındadır. Ancak bu belirtiler kesin olarak meme kanseri belirtisi  olmayacağı için göğüslerde fark edilen değişimlerde doktora başvurularak belirtilerin sebebi öğrenilmelidir.

Evde Meme Muayenesi Nasıl Yapılır

evde meme muayenesi nasıl yapılır
evde meme muayenesi nasıl yapılır

20’li yaşlara girdikten sonra her kadın belirli aralıklarla kendi kendine meme muayenesi yapabilir. Kadınların elle yapacakları meme muayenesi eğer varsa memede değişikliği fark ederek doktora başvurarak erken teşhis ile meme kanseri tedavisinde önemli bir adım atmış olunur. Kadınların kendi kendine meme muayenesi yaparken dikkat etmesi gerekenler;

Yatarak Kontrol; sırt üstü uzanarak sol el ile sağ memenin başından başlayarak yuvarlak hareketlerle meme kontrol edilir. Parmaklar memeye dokusuna hafif bastırılır ve değişiklik hissedilmeye çalışılır. Bu hareketleri yaparken meme dokusunda şişkinlik, sertlik, yumru ya da meme ucunda akıntı gibi belirtilerin olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde diğer meme de muayene edilir.

Ayna Karşısında kontrol; Ayna karşına geçerek dik bir şekilde durulur ve kollar iki yanda durur. Bu şekilde göğüslerinizi bir şekilsizlik ya da meme renginde koyulaşma, meme ucunda kızarıklık olup olmadığına dikkat edin. Bu işlemi iki kolunuzu yukarı kaldırarak da yapın.

Koltuk Altı Kontrolü; Göğüsün yan tarafında bulunan bölgeyi ve koltuk altı çukurunu da elinizle kontrol etmelisiniz. Çünkü bazen yumru ve şişlikler tam göğüste değil koltuk altı çukurunda da olabilmektedir. Bu kontrol işlemini hem ayakta hem de yatarak yapmalısınız.

Meme Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır

meme kanseri tedavisi nasıl yapılır
meme kanseri tedavisi nasıl yapılır

Meme kanseri tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Tümörlü hücre erken evrede teşhis edilmesi tedaviden çok daha kısa sürede ve etkili bir şekilde cevap alınmasını sağlar. Hastalığın geç teşhis edilmesi tedavi seçeneklerini azaltır ve tedavinin cevap vermesi uzun süre alabilir.  Meme kanseri tedavisinde;  Ameliyat, Hormon Tedavisi, Kemoterapi, Radyoterapi uygulanır.

Hastalığın evresi tedavi seçeneklerinin belirlenmesinde önem taşımaktadır. Ayrıca hastanın yaşı, kronik hastalıkları olup olmadığı tedavi sürecinin diğer önemli etkenleridir. Meme kanseri tedavisinde başlıca çözüm yolu; ameliyattır. Memede bulunan tümörün iyi huylu olması durumunda yapılacak cerrahi operasyonla tümör alınır. Bir diğer tedavi yöntemi ise Kemoterapidir. Hastaya ağır kimyasal ilaçlar verilir ilaçların yan etkisi bağışıklık sisteminin çökmesine ve saç dökülmesine neden olur. Radyoterapi tedavisinde hastaya X-ray ışınları verilerek tümörün yok edilmesi amaçlanır.

Meme kanseri tedavisinde unutulmaması gereken erken teşhis ve farkındalıktır. Kadınlar bedenlerini tanıyarak ve memelerini kontrol ederek değişikliklerin, belirtilerin farkına varması ve doktora başvurulması çok önemlidir. Erken teşhis hastalığın seyri için hayati önem taşır.

Meme Kanserinde Erken Teşhis için KETEM

KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) ülkemizdeki önemli toplum sağlığı merkezlerinden birisidir. KETEM ‘ler kanserde erken teşhis ve taramanın önemi hakkında programlar yürütmektedir. Özellikle kadın hastalıklarında meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kolorektal kanser gibi kanser çeşitlerinde tarama programları yürütmektedir.  KETEM’in en önemli sloganı “ Erken Teşhis Hayat Kurtarır”. Bu merkezlerde sağlıklı bir yaşam ile ilgili bilgiler verilmektedir. Buralarda uzman hekimler, hemşire, röntgen ve laboratuvar teknisyenleri görevlendirilmektedir. Bu merkezlerdeki hizmetlerin tümü ücretsizdir.

Size en yakın KETEM merkezini görmek için  Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü internet sitesine bakabilirsiniz.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok