Yükleniyor...

Son Dakika

Nodül Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi

Nodül Nedir

nodül nedir
nodül nedir

Nodül; ebatları 2 ile 6 cm arasında değişen şiş yumrulardır. Nodül oluşumu tiroid bezi ve tiroid hormonu ile yakından ilişkilidir. Nodüllerin şekli yuvarlak şekildedir ve tiroid bezi içinde yer alırlar. Tiroid nodülü genellikle yapılan el muayenesi ile kendini belli eder. Ancak boyutları 1 cm’den küçük olan nodüller el muayenesi ile anlaşılmaz ve detaylı ultrason gerekebilir. Oluşan nodüllerin tedavi edilmesi gerekir. Nodül tedavisi ilaç ya da cerrahi yöntemler ile yapılır. Tiroid nodülü ülkemizde sık görülen bir rahatsızlıktır. Nodül elle yapılan muayenede fark edilir. Özellikle iyot yetmezliğinin olduğu bölgelerde nodül oluşumu el ile yapılan muayenelerde fark edilme oranı %25’tir.

Nodül oluşumu kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Kadınlar erkelerden 4 kat daha fazla nodül oluşma riskine sahiptir.  Nodül görülme yaş sıklığı ise 20 ve 40 yaş aralığıdır.

Nodül Neden Oluşur

Nodül oluşumu vücudumuz için çok önem taşıyan tiroid hormonu ile ilgilidir. Tiroid hormonu vücudun enerji metabolizma sistemi içinde tiroid bezi tarafından salgılanan bir hormondur ve vücuda enerji verir. Tiroid hormonunu daha fazla üretmek için çok çalışan tiroid bezi en sonunda tiroid nodülünün oluşmasına neden olabilir.

Tiroid Hormonu Yüksekliği Belirtileri

Nodül oluşmasının bir diğer nedeni de ses telleridir. Ses tellerinde de nodül oluşabilir. Bunun nedeni ise tiroid bezi değil ses tellerinin kötü kullanılmasıdır. Ses tellerinin çok kullanılması nodül oluşumunu tetikler ayrıca alkol, sigara kullanımı da nodül riskini artırır.

Tiroidlerin iltihaplanması nodül oluşumunu tetikleyebilir. Tiroid iltihaplanması aynı zamanda ağrılara da neden olabilir. Tiroid nodülü oluşması çeşitli rahatsızlıkları da beraberinde getirir. Çünkü  nödül oluşması temelde tiroid hormonunun azlığı veya çokluğu ile ilgilidir. Tiroid hormonu görevlerini yerine getiremediğinde de bir çok hastalıklara sebep olur. Nodül kalp sağlığını olumsuz etkiler. Kalp ritim sorunlarına neden olur.

Nodül oluşumu çeşitli göz sorunlarına neden olur. Gözlerin aşırı derecede şişmesi, kırmızı olması ve bulanık görme gibi göz rahatsızlıkları görülebilir.

Cilt renginde kızarıklık ve hassasiyet görülebilir.

Nodül Belirtileri Nelerdir

nodül belirtileri nelerdir
nodül belirtileri nelerdir

Tiroid bezlerinde olağan dışı büyüyen ceviz büyüklüğüne ulaşan ya da daha küçük kalabilen nodüller çeşitli belirtilere yol açar. Ancak nodül belirtileri diğer hastalıklarla benzer belirtiler göstereceği için eğer tiroid nodülü şüphesi taşıyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. En sık görülen tiroid nodülü belirtileri;

İştah Azalması; Nodüllerin en sık görülen belirtilerinden birisi de iştah kayıplarıdır. Tiroid hormonu nödüllerden dolayı az salgılanır. Metabolizma çalışma hızı çok yavaşlar ve kişiler kilo almaya meyillidir. Ancak her vücudun reaksiyonu farklıdır.

İştah Artması; Bazı kişilerde de tiroid hormonu çok fazla salgılanmaya başlar. Bu durum da metabolizmayı çok hızlandırır. Kişi hep açtır. Çok iştahlıdır, hep yemek yer fakat bir türlü kilo alamaz.

Ellerde Titreme; Nodül oluşumu bazı kişilerde istemsiz olarak el titremesine neden olabilir.

Ellerde aşırı terleme; Tiroid hormonunun düzeyine göre ter bezleri sürekli uyarılır ve aşırı terleme ortaya çıkar.Bu da en fazla ellerde görülebilir.

Kalp Atışının Hızlanması; Tiroid hormonunun normalden daha fazla çalışması kalp atışını da hızlandırabilir. Nodülden dolayı kişinin kalbi hızlı atmaya başlar ve günlük yaşamda çarpıntı olarak ifade edilir.

Bağırsaklarda Hareketlilik; Nodülden dolayı bağırsaklar daha hızlı çalışabilir. Kişi sık sık tuvalete çıkar. Tam tersi durumlar da ortaya çıkar. Metabolizma çok yavaşladığı için barsak hareketleri yavaşlar kişiler kabızlıktan şikayet ederler.

Uyku Sorunları; Nodülden dolayı uyku sorunları yaşanabilir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte aşırı uyku isteği oluşabilir ya da uykusuzluk yaşanabilir.

Nodülün Diğer Belirtileri Şunlardır:

 • Boyun bölümünde tiroid bezinin şişmesi
 • Kas güçsüzlüğü ve yorgunluk
 • Saç dökülmesi ve saç tellerinin incelmesi
 • Kadınlarda adet düzensizlikleri veya adetten kesilmesi
 • Ergenlerde büyüme hızının yavaşlaması
 • Aşırı sinirlilik ve depresyon
 • Gebe kalmada sorunlar
 • Unutkanlık, hafıza sorunları

Nodül Tedavisi

nodül tedavisi
nodül tedavisi

Tiroid nodülü tedavisine başlamadan önce nodül büyüklüğü ve hormon salgılayıp salgılamadığı önem taşır. Eğer Tiroid bezi içinde nodül büyümesi var ise genellikle el ile muayene edildiğinde kendisini belli eder. Ancak bazı küçük nodüller el muayenesi ile belli olmaz. Bunun için ultrason gereklidir.

Nodül Teşhisi; Nodül için el muayenesi ile birlikte kan testleri de büyük önem taşımaktadır. Kan testlerinde kandaki tiroksin (T3 ve T4) ile  tiroid hormonu (TSH) seviyeleri incelenir. Tiroid seviyeleri yüksek ya da düşükse tedavi şekli bu bulgulara göre şekillenir. Kan testlerinde tiroid hormonu yüksek ya da düşükse ve ultrason tetkiklerinde nodüller saptanmışsa doktorunda uygun gördüğü nodül tedavisine başlanır. Nodül teşhisinde nodüller bezen tehlikeli bir hal alabilir.

Nodül hangi durumlarda risk taşır;

 • Nodül 1 cm’den büyükse ve hızla büyüme gösteriyorsa,
 • Aktif ve tek nodül olması halinde,
 • Nodülde damarsal bir yapılanma varsa,
 • Nodül lenf bezlerinde büyümeye yol açıyorsa risk taşır.

Böyle durumlarda doktorun da isteğiyle biyopsi yapılır. Tüm tedavinin seyri biyopsi sonucuna göre karar verilir.

Nodül Tedavisi Nasıldır; 

Nodüller yapılan muayene sonrasında kötü huylu ise cerrahi operasyon yapılır. Nodül iyi huylu ise bir süre izlenir ve ilaç tedavisi uygulanır.

Nodül tedavisinde bir diğer önemli nokta ise beslenme şeklidir. Yapılan hormon testlerinde eğer iyot eksikliği görüldüyse, beslenme düzeninde doktor kontrolünde iyot takviyesi de alınabilir. Veya aşırı iyot tutulumu varsa tiroid dokusunu korumak için beslenmede iyotsuz tuz tüketimi önerilir.

Görüldüğü üzere nodül belirtileri tiroid hormonunun seviyesine göre çok değişkenlik gösterir. Nodül veya nodüllerin varlığı tiroid bezini çok çeşitli şekillerde etkiler. Hormon üretimini artırıyorsa farklı belirtiler ve dolayısıyla farklı tedavi yöntemleri, hormon üretimini engelliyorsa farklı seçenekler tercih edilir. En doğru kararı sizi muayene eden doktor verecektir. Tedavi seçenekleri o kişiye özeldir ve her insanın farklıdır. Bunun için yaşadığınız bölgede endokrin uzmanı var ise ona randevu alın; yok ise dahiliye uzmanına müracaat edebilirsiniz.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok