Yükleniyor...

Son Dakika

Donuk Omuz Nedir Tedavisi, Egzersizleri

Donuk Omuz Nedir

donuk omuz nedir
donuk omuz nedir

Geçmeyen omuz ağrıları yaşıyorsanız, geceleri sizi uyandıran ağrılar ve kollarda tutulma hissi yaşıyorsanız, bununla birlikte kollarda hareket kısıtlılığı da varsa donuk omuz olabilirsiniz. Toplumumuzun %2’sinde görülen bir hastalık olan donuk omuz, en çok kadınlarda görülür. Donuk omuz birden bire meydana gelmez. Yavaş yavaş oluşur. Günlük yaşamı pek aksatmayan omuz ağrıları ile başlar ve kolu hareket ettiremeyecek duruma kadar gelir. Donuk omuz hastalığı omuz kapsülü darlaşması olarak da bilinir. Kişi omuz hizasında hareket kısıtlığı yaşar. Omuz kapsülü omuz bağını sarar ancak donuk omuzda omuz kapsülü şişerek omuz hareketini sınırlar. Donuk omuz hastalığında özellikle geceleri acı veren ağrılar yaşanır.

Donuk omuz çoğu zaman tek omuzda görülür ancak bazı hastalarda iki omuzda birden de görülebilir. Donuk omuz hastalığının 40 yaşından sonra kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle kadınlarda menopoz sonrasında görülme riski daha fazladır.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir

Donuk Omuz Neden Olur 

donuk omuz neden olur
donuk omuz neden olur

Donuk omuzun meydana gelmesinde pek çok neden olabilir.  Donuk omuzdan önceki zamanlarda görülen omuz ağrıları belli bir süre sonra omuz eklemini donuk omuza çevirebilir. Donuk omuza şeker hastalarının yakalanma riski daha yüksektir. Ayrıca tiroid sorunları, yüksek kolesterol, meme hastalığı ve boyun problemleri de donuk omuzun nedenleri arasındadır.  Donuk omuzun kadınlarda daha sık görülmesinin nedeni; kadınların kas ve iskelet yapısının erkeklere göre daha zayıf olmasıdır.

Donuk omuzun bir diğer nedeni de daha önce meydana gelmiş bir omuz incinmesi de olabilir. Bu zamanla omuz ağrısına ve donuk omuza evrilebilir.  Günümüzün stresli yaşam koşulları da donuk omuzu tetikleyen önemli bir sebeptir. Donuk omuza yakalanan hastaların büyük çoğunluğu yoğun stres ve travma yaşamış kişiler olduğu bilinmektedir.

Uzun süre hareketsiz kalmak donuk omuza yakalanma riskini arttıran bir diğer etmendir. Felç ya da kırık kol gibi durumlarda omuz hareketsiz kalacağı için donuk omuza neden olabilir.

Donuk omuz hastalığı tedavisi çoğu zaman olumlu cevap veren bir hastalıktır. Şeker hastalığından dolayı omuz ekleminde donmalar görülebilir. Bu da şeker hastalığı olanların donuk omuz tedavisine daha geç cevap vermelerine neden olabilir.

Donuk Omuz Belirtileri Nelerdir

donuk omuz belirtileri nelerdir
donuk omuz belirtileri nelerdir

Donuk omuzun en önemli belirtisi şiddetli omuz ağrılarıdır. Bu omuz ağrıları omuz ekleminden başlayarak kol ve ele kadar iner. Ağrılar özellikle geceleri ortaya çıkar. Çoğu hasta omuz ve kol ağrılarının uykudan kendilerini uyandıracak kadar ağrılı olduğundan yakınır. Omuz ağrıları zamanla hareket kısıtlığına evrilir. Kişi saçını toplayamaz, kolunu arkaya götüremez, kolunu havaya kaldıramaz hale gelir.

Hastanın yaşam kalitesi düşer, günlük işlerini yapamayacak kadar omuzdan hareket kısıtlığı yaşar.

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

Doktora başvurulan ilk şikayet şiddetli omuz ağrılarıdır. Doktorunuzun yapacağı muayene ve röntgen filmleri ile omuz bölgesi incelenir ve omuz kapsülünde bir sıkılaşmanın görülmesi durumunda donuk omuz tanısı verilir. Ortopedi uzmanı muayene esnasında kolun ve omuzun hareket durumunu gözler.

Doktora gitmeden önce de kişi evde yapacağı donuk omuz testini uygulayabilir. Ayna karşısında eller yukarıya komutu almış gibi iki kolu birden yukarı kaldırarak kolların nereye kadar kalktığını kontrol edebilir. Eğer bir kol sorunsuz havaya kalkıyor diğer kol daha kısa kalkıyor ve kalkma esnasında acı veriyorsa omuzda hareket kısıtlığı söz konusudur.

Ayrıca kollarınızı iki yana paralel açabilir ve küçük dairesel hareketler de yapabilirsiniz. Bu hareketleri yaparken bir kolunuz zorlanmadan yapıyor diğeri zorlanıyorsa donuk omuz yaşıyor olabilirsiniz.

Donuk Omuz Tedavisi Nasıl Yapılır

donuk omuz tedavisi nasıl yapılır
donuk omuz tedavisi nasıl yapılır

Donuk omuzlu kişiler çoğu zaman kollarını istedikleri gibi hareket ettiremezler  ve günlük yaşamlarında işlerini yaparken son derece zorlanırlar. Bu sebepten dolayı donuk omuzun tedavisi ihmal edilmemelidir. Ayrıca tedavi edilmeyen donuk omuz sabitleşerek kişinin kol hareketleri iyice kısıtlanır.

Donuk omuz tedavisi, ilk olarak ağrı kesiciler ile yapılır. Ağrı kesiciler hastalığın ilk aşamasında uygulanır. Bazı donuk omuz hastalarında ağrı kesiciler cevap verirken bazı hastalarda cevap vermez, omuz ağrıları ve hareket kısıtlılığı devam edebilir.

Donuk omuz tedavisinde fizik tedavinin önemi büyüktür. Doktor ağrı kesiciler ile birlikte omuz hareketleri ile donuk omuzun tedavisini yürütebilir. Doktorun önereceği kol ve omuz hareketlerini hasta evde kendisi uygulayabilir ya da doktor hastayı fizik tedavi merkezine yönlendirebilir. Hasta bir süre fizik tedavi görebilir. Klinik ortamda yapılan fizik tedavi seansları 30 dakika ile 45 dakika arasında değişebilmektedir.

Donuk omuz tedavisinde başvurulan yöntemlerden bir diğeri de cerrahi müdahaledir (ameliyat). Doktor donuk omuz için uygulanan ağrı kesici ve fizik tedaviden bir cevap alamadığı durumlarda, hastalığın da seviyesine göre ameliyat kararı verebilir. Donuk omuz ameliyatından sonra da belli bir süre fizik tedavi uygulanır.

Donuk omuz için uygulanan bir diğer tedavi yöntemi ise kortizon tedavisidir. Kortizon omuz eklemine yapılır. Kortizon ile birlikte fizik tedavi de devam eder.

Donuk Omuz Egzersizleri

donuk omuz egzersizleri
donuk omuz egzersizleri

Donuk omuz tedavisinde kendi kendinize yapabileceğiniz egzersizler de vardır. Yukarıdaki görsel dışında burada anlatacağımız donuk omuz egzersizlerini yapabilirsiniz; Örneğin bir masanın kenarına tutunup ağrıyan kolunuzu öne ve arkaya daireler çizecek şekilde sallayabilirsiniz. Aynı hareketi elinize ağırlık alarak da tekrarlayabilirsiniz. Evde yapabileceğiniz bir başka egzersiz de yüzünüzü duvara dönerek ellerinizle duvara tırmanma hareketi yapabilirsiniz. Yine duvara doğru yüzünüz dönük şekilde ayakta durun ve dirseğinizi 90 derece büküp elinizi yumruk yaparak duvara doğru itin. Bunun yanında ağrıyan kolunuzu önden çaprazlayarak dirseğinizden tutabilir ve gerebilirsiniz. Sırt üstü yatarak hasta kolunuzu düz bir şekilde ve tam olarak yukarıya kaldırmaya çalışın. Aynı hareketi sağlam kolunuz üzerine yan yatarak ve hasta kolunuzu yan yukarıya doğru kaldırmaya çalışın. Yüz üstü yatarak da hasta kolunuzu düz bir şekilde geriye doğru kaldırmaya çalışın.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok