Yükleniyor...

Son Dakika

Gebelikte Guatr Neden Olur Belirtileri Nelerdir

Tiroit bezi vücudun tümünün çalışma fonksiyonlarını ve metabolizmayı düzenler. Büyüme ve gelişmeye önemli etkiler gösteren tiroit bezi ortalama 25 gr ağırlığındadır ve boynun orta kısmında bulunur. Troit bezinin aşırı hormon salgılaması hipertroidi, az miktarda hormon salgılaması ise hipotroidi adı verilir. Troid bezinde görülen büyümeye ise guatr adı verilir. Guatr gebelik gibi durumların dışında nodül, iltihap ya da bazı otoimmün kökenli çeşitli sağlık sorunlarından dolayı fiziksel olarak büyüyebilir. Bugünkü yazımızda gebelikte guatr ile ilgili en çok merak edilen ve en sık sorulan soruların cevaplarına yer vereceğiz…

Gebelikte guatr nasıl geçer, gebelikte guatr için ne yenmeli, hamilelikte zehirli guatr nedir, hamilelikte guatr değerinin yüksek çıkması, hamilelikte guatr düşüklüğü, gebelikte guatr ilacı kullanılır mı, hamilelikte zehirli guatr bebeğe zarar verir mi gibi soru ve merak edilen konu başlıkları hakkında bilgiler için işte detaylar…

Gebelikte Guatr Neden Olur?

gebelikte guatr neden olur
gebelikte guatr neden olur

Hamile kadın gebe kaldığı ilk haftalardan doğum sürecine kadar vücudunda fiziksel, kimyasal ve duygusal pek çok değişim yaşar. Anne adayında görülen hormon artışı gebeliği sürecinde en çok yaşayacağı değişimlerin başlıca sebeplerinden biridir.

Gebelikte guatr neden olur sorusunun çok net cevapları olmamakla birlikte bazı risk gruplarının hamilelikte guatr ve tiroid gibi sağlık sorunlarını yaşamalarına neden olduğu konusunu açıklarken faydalı olmaktadır;

 • Artan hormon seviyesi
 • Genetik tiroit hastalığı yatkınlığı
 • Aile bireylerinde guatr ve tiroit olması
 • Tiroit antikorlarının varlığı
 • Anemi
 • Kolesterol
 • Sodyum düşüklüğü
 • Otoimmün hastalıklar
 • Daha önce düşük yapmış olan kadınlar
 • Baş ve boyun radyoterapisi almış kadınlar
 • İnfertilite tedavisi almış olmak

Gebelikte Guatr Belirtileri Nelerdir?

gebelikte guatr belirtileri nelerdir
gebelikte guatr belirtileri nelerdir

Guatr anne adayında hamilelik öncesinde var olabileceği gibi gebelik sonrasında da gelişebilir. Gebelikte guatr belirtileri çoğu zaman hamilelik şikâyetleri ile karıştırıldığı için erken tanı zorlaşabilir. Bu nedenle anne adaylarının guatr belirtileri ile hamilelik kaynaklı olan belirtileri iyi ayırt etmeleri ve beklenmedik durumda en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri tavsiye edilmektedir.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Takibi

Gebelikte guatr belirtileri şu şekildedir;

 • Baş ağrısı
 • Halsiz ve yorgun hissetme
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İştah kaybı
 • Çarpıntı

Gebelikte guatr nasıl geçer?

Gebelikte guatr tespiti için muayene ve kan testi yapılır. Anne adayının kan testi sonuçlarında TSH ile ST4, ST3, anti-tg ve anti-tpo test sonuçlarında ortaya çıkan değerlerin çok düşük ya da çok yüksek çıkması gebelikte guatr tanısının koyulması anlamına gelir. Troit bezinin aşırı hormon salgılaması hipertroidi, az miktarda hormon salgılaması ise hipotroidi adı verilir. Hamilelikte guatr neden yükselir sorusunun cevabı ise hamilelikte guatr değerinin yüksek çıkması tiroit bezinin normalden fazla hormon salgılamasının sonucudur. Gebelikte en sık görülen tiroit sorunu hipotroidi iken seyrek de olsa hipertroidi (graves, zehirli guatr) görülmektedir. Gebelikte guatr tedavisi için ilaç tedavisi ya da radyoaktif iyot tedavisi uygulanmaktadır.

Gebelikte guatr için ne yenmeli?

Gebelikte guatr için ne yenmeli sorusu da anne adayları tarafından çok merak edilen bir diğer sorudur. Hamilelikte doğru ve dengeli beslenme konusunda zaten her anne adayının özellikle dikkat etmesi gereken başlıca bir konudur. Bunun yanı sıra alması gereken vitamin ve minerallerin de önemli olduğunu hatırlatalım. Gebelikte guatr sorunu olan anne adaylarının öncelikle dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerektiğini ve diğer vitamin ve minerallerin yanı sıra günlük 150 mikrogram iyot alınmasına özellikle dikkat etmesi gerektiği konusunda uzmanlar uyarıyor. İyot eksikliğinin anne adayı ve bebek için önemli olduğu ve özellikle guatr sorunu olan anne adaylarının iyotlu tuz ile beslenmesi gerektiği tavsiye ediliyor.

Gebelikte guatr ilacı kullanılır mı?

Gebelikte guatr tanısı konmuş anne adayı en düşük dozda tiroit ilacı kullanmaya başlar ve her geçen gün ilacın dozu azar azar arttırılır. Gebelik öncesi dönemde tiroit ilacı alan anne adayının ilacı doktor kontrolü ve gözetiminde en az % 50 oranında artırılır. Bu dönemde ilaç dozu ile ilgili ani artışlar kesinlikle önerilmez. Aynı şekilde ilacın ani bir şekilde kesilmesi de oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Ortalama bilgi sahibi olmanız adına verilen bu bilgilere ilave olarak bu konuda en doğru kararı doktorunuzun vereceğini unutmayın.

Hamilelikte guatr bebeğe zarar verir mi?

gebelikte guatr bebeğe zarar verir mi
gebelikte guatr bebeğe zarar verir mi

Gebelikte guatr ile ilgili belki de ne merak edilen sorulardan biri de hamilelikte guatr bebeğe zarar verir mi konusudur. Anne adayı gebeliği sürecinde guatr ve tiroit sorunlarını yakından takip etmeli ve risk altında ise mutlaka kontrollerini, testlerini yaptırmalıdır. Hem anne adayının sağlığı hem de anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için guatrın en uygun şekilde tespiti ve tedavisi aksatılmadan yapılmalıdır. Tedavisi takip edildiği sürece anne adayı sağlıklı bir şekilde gebelik sürecine devam edebilir, bebeğe de herhangi bir olumsuzluk göstermez. Burada önemli bir ayrıntı anne adayı hamilelikte guatr tedavisi sürecinde uyulması gereken kurallara ve doktor tavsiyelerine uygun bir şekilde riayet etmesi gerektiğini unutmalıdır. Aksi halde tedavinin gecikmesi, ilaçların ihmal edilmesi ve doktor kontrolünde olmamak hem anne adayı için, hem doğum süreci için, hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için büyük tehlike oluşturur.

Hamilelikte zehirli guatr nedir?

gebelikte zehirli guatr nedir
gebelikte zehirli guatr nedir

Hamilelikte zehirli guatr olarak bilinen, graves ya da iç guatr olarak tabir edilen bu durum aslında yanlış bir tanımdır. Zira ortada zehir falan yoktur. Halk arasında tabir edilen bu durum pek çok anne adayı için kaygı ve tedirginlik yaratmaktadır. Zehirli guatr tanımı ile anlatılmak istenen tiroid bezinin aşırı çalışması sonucu hormon salgısının artması durumudur. Zehirli guatr olarak yanlış tabir edilen graves karaciğer enzim testlerinde SGOT, SGPT, GGT gibi bazı değerlerin yüksek çıkmasına neden olur. Bu durumda ilaç tedavisi ya da radyoaktif iyot tedavisi uygulanmaktadır. Tedavi sonrasında da rutin aralıklarla karaciğer enzim testleri yapılarak süreç takip edilmelidir.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok