Yükleniyor...

Son Dakika

Kalp Duvarı Kalınlaşması Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır

Kalp kası kalınlaşması olarak da bilinen kalp duvarı kalınlaşması, sinsi şekilde ilerleyen bir hastalıktır. Kalp pompalama görevini yeterince yerine getiremediğinde daha fazla ve daha hızlı çalışmaya başlar. Kalp kasının bu fazla tempolu çalışmaya uzun süre dayanabilmesi kalbin kas dokusu hacimce genişlemeye başlar. Tıpkı spor yaparken vücudumuzdaki diğer kasların güçlenmesi gibi. Ancak bu çok tempolu çalışma sonucu, kalbin görevini yerine getirmesi için kasılma hareketini yapması gereken kasların yüzeyinde çeşitli artık madde ve doku birikmesi sonucu kalp kası ya da kalp duvarı kalınlaşır. Kalp duvarında oluşan bu kalınlaşma kanın pompalanmasını da engelleyerek kalbin çalışmasının da bozulmasına neden olur. Kalp duvarı kalınlaşmasından dolayı işlevini tam olarak yerine getiremeyen kalp üzerine daha fazla yük binerek efor harcar. Kalbin işlevini yerine getirmek için daha fazla efor sarf etmesi kalbin yorulmasına ve ileri evrede kalp krizi geçirmesine varacak sonuçlar doğurabilir.

kalp duvarı kalınlaşması
kalp duvarı kalınlaşması

Kalp duvarı kalınlaşması kesinlikle ihmale gelmeyen bir rahatsızlıktır. Kalp duvarı kalınlaşması kişide çeşitli belirtiler gösterir ve bu belirtiler sonucu yapılacak tetkiklerle de tedaviye en kısa sürede başlanmalıdır. Kalp duvarı kalınlaşması rahatsızlığı tedavi edilmediğinde uzun vadede kalp yetmezliğine dönüşme ihtimali vardır.

Anjina Pektoris Nedir Belirtileri

Kalp Duvarı Kalınlaşması Neden Olur

Kalp duvarı kalınlaşması genetik bir rahatsızlıktır. Ailenizde anne, baba ya da kardeşlerden birinde kalp duvarı kalınlaşması düzenli olarak doktor kontrolünde olmalısınız. Çünkü belirtiler fark edilmediğinde genç yaştaki ani ölümlerin en önemli sebebi kalp duvarı kalınlaşmasıdır.

Kalp duvarı kalınlaşması görülme riski en yüksek olanlar tansiyon hastalarıdır. Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerde kalp duvarı kalınlaşma olasılığı tansiyon hastası olmayanlara göre daha yüksektir. Yüksek tansiyon nedeniyle atardamarlarda basınç yükselir ve kalp duvarları kalınlaşır. Kalp ve tansiyon ilişkisinden dolayı yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişiler düzenli olarak kalp muayenesi yaptırmalıdır.

Tansiyon hastası olmayan ancak kalp kapakçığı rahatsızlığı olan kişilerde de kalp duvarı kalınlaşması riski yüksektir. Kalp kapakçığı rahatsızlığı olan kişilerde de kalp kasında kalınlaşma görülebilir. Bu durum kalbin daha çok çalışmasına ve yorulmasına neden olacağı için kalp doktoruna düzenli olarak muayene olmakta fayda vardır.

Kalp Duvarı Kalınlaşması Belirtileri

kalp duvarı kalınlaşması belirtileri
kalp duvarı kalınlaşması belirtileri

Kalp duvarı kalınlaşması sinsice ilerleyen bir rahatsızlık olmasına rağmen ilerleyen evrelerde bazı belirtiler gösterir. Bu belirtiler arasında kişi kendini aşrı yorgun hisseder. Günlük rutin işlerini yaparken bile kişi kısa sürede yorulur. Nefes alıp vermede zorluk, ayaklarda şişkinlik ve kalp ritminde bozukluk kalp duvarı kalınlaşmasının diğer belirtileridir. Kalp duvarı kalınlaşması ile kan basıncı da artacağı için kan dolaşımında da yüksek basınç oluşur ve bu basınç akciğere baskı oluşturabilir. Akciğerdeki basınç nefes alıp vermeyi zorlaştırır ve bu durum kişinin yaşam kalitesini düşürür. Kalp duvarı kalınlaşması ileri evrede geç fark edilirse zamanında müdahale edilmezse kalp yetmezliğine de neden olabilir. Kalp yetmezliği rahatsızlığında da benzer belirtiler görülebilir. Çabuk yorulma, halsizlik, uyku hali ve nefes darlığı başlıca belirtiler arasındadır.

Kalp Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Nasıl Yapılır

kalp duvarı kalınlaşması tedavisi nasıl yapılır
kalp duvarı kalınlaşması tedavisi nasıl yapılır

Kalp duvarı kalınlaşması teşhisi ile birlikte tedavi aşamasına geçilse bile maalesef kalp duvarı kalınlaşmasının kesin bir tedavisi yoktur. Kalp duvarı kalınlaşmasına neden olan risk faktörleri ve rahatsızlıkları belirlenir ve tedavi kalp duvarı kalınlaşmasının altında yatan nedene göre şekillenir. Ancak kalp duvarı kalınlaşması tedavisinde en önemli adım erken teşhis ve tanıdır. Erken tanı için kişinin kendinde ortaya çıkan belirtileri fark eder etmez vakit kaybetmeden doktor muayenesi yaptırmalıdır. Kalp duvarı kalınlaşmasına neden olan en büyük risk faktörü yüksek tansiyondur. Yüksek tansiyon hastaları düzenli olarak kalp muayenesi yaptırarak kalp duvarı kalınlaşması riskine karşı erken tanı sağlayarak önlem almış olurlar.

Yüksek tansiyon veya hiper tansiyon hastaları kalp duvarı kalınlaşması riski taşıdıkları için tansiyon ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları gerekir. Yüksek tansiyon doğrudan kalp sağlığı ile bağlantılı olduğu için doktor kontrolünde verilen tansiyon ilaçları ile tansiyon kontrol altına alınır. Ancak yüksek tansiyon hastaları ilaç tedavisi yanında beslenme düzenlerine de çok dikkat etmelidir. Tuzlu ve yağlı yiyeceklerin tüketiminden kaçınmalıdır. Aşırı tuz tüketimi tansiyonu yükselttiği için kalp duvarı kalınlaşması riskini de arttırır. Düzenli olarak egzersiz yapılması da tansiyonun dengede kalmasına yardımcı olur. Günlük 30 ya da 45 dakikalık yürüyüşler ve tuz tüketiminin azalması tansiyonun dengede kalmasını sağlayan yardımcılardır.

Kalp duvarı kalınlaşması ritim bozukluklarına neden oluyorsa tedavi seçenekleri arasında kalp pili takılması da vardır.

Kalp Duvarı Kalınlaşması Ameliyatı

Kalp duvarı kalınlaşmasının ileri evresinde ilaç tedavisi ile iyileşmemesi sonucunda cerrahi operasyon yapılabilir. Kalp kasında ve kalp duvarında kalınlaşmasında ameliyat yapılabilir. Gelişen tıp ile kalp duvarı kalınlaşması ameliyatları yapmak eskiye oranla daha kolay gerçekleşmektedir.

Kalp Duvarı Kalınlaşmasına Ne İyi Gelir

Tansiyon ve kalp rahatsızlığı olan kişilerin kalp duvarı kalınlaşmasına yakalanma riski daha yüksek olduğu için sağlıklı beslenerek ve spor yaparak kalp duvarı kalınlaşmasından korunabilirler.  Kalp duvarı kalınlaşmasına iyi gelen besinler tuzsuz yiyeceklerdir. Kalp kalınlaşması rahatsızlığı olan kişiler tuz tüketiminden uzak durmalıdır. Bol su tüketilmeli ve yağsız yiyecekler tercih edilmelidir. Kalp duvarı kalınlaşmasında kişinin psikolojik durumu da oldukça önemlidir. Stresi, kaygı ve heyecan gibi duygu durumları kalp kasını doğrudan etkiler. Sakin ve stresten uzak bir yaşam kalp sağlığını da olumlu etkileyecektir.

Kalp Duvarı Kalınlaşması Tedavi Edilmezse Ne Olur?
  • Kalp yetmezliği en önemli sonucudur.
  • Felç ve kalpte ritim bozuklukları.
  • Kalp kapağı enfeksiyonları ve kalp kapağı yetmezliği.
  • Kalp duvarı kalınlaşması tedavi edilmezse ani ölüm riski taşır.
Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok