Yükleniyor...

Son Dakika

Kalp Zarı İltihabı (Perikardit) Nedir Neden Olur

Kalp Zarı İltihabı (Perikardit) Nedir

kalp zarı iltihabı, perikardit nedir
kalp zarı iltihabı, perikardit nedir

Kalbin tümünü saran zarın iltihaplanması sonucu oluşan kalp zarı iltihabı, göğüs ağrılarına neden olan bir rahatsızlıktır. Tıpta perikardit olarak da isimlendirilen kalp zarı iltihabına virüsler neden olmaktadır. Ayrıca kalp zarı iltihaplanmasına sıvı birikmesi de neden olmaktadır. Kalp zarı iltihabı ilk evrelerde belirti vermese de ilerleyen zamanlarda belirti gösterir ve ameliyata varan kalp hastalıklarına kadar neden olabilir. Bu nedenle kalp zarı iltihabı rahatsızlığı erken teşhis edilerek vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. Kalbi tümüyle saran zarın en önemli görevi; kalbin daha kolay çalışmasını sağlamaktır. Kese şekline benzeyen kalp zarının iltihaplanması akut olarak gelişebilir ve belirtilerini de uzun vadede gösterir. Kalp zarı iltihabı belirtilerine ayrıntılı olarak geçmeden önce kalp zarı iltihabı neden olur biraz daha yakından bakalım.

Kalp Duvarı Kalınlaşması Neden Olur

Kalp Zarı İltihabı (Perikardit) Neden Olur

kalp zarı iltihabı neden olur
kalp zarı iltihabı neden olur

Kalp zarı iltihabının nedenleri çeşitlidir. Ancak en sık görülen neden; virüslerdir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan virüsler  (özellikle Beta virüsü )kalp zarına yerleşmeye çok yatkındır. Geçirilmiş bir gribal enfeksiyon sonrası kalp zarı iltihaplanması görülebilir. Gribin en korkulan komplikasyonudur. Kalp zarına bulaşan virüsler iltihaplanmaya neden olur. Kalp zarı iltihaplanmasına neden olan bir diğer neden ise sıvı birikmesidir. Zarda biriken sıvı kalbin çalışmasını engeller ve iltihaplanmaya neden olur. Sıvı birikmesi göğüste acı veren bir ağrıya neden olur ve tedavi edilmezse kalp yetmezliğine neden olma riski bile vardır.

Kalp zarı iltihaplanması ile ilgili yapılan araştırmalarda eklem romatizması şikayeti olan kişilerde kalp iltihabı rahatsızlığı görülme riskinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Göğüs travmasına sebep olan geçirilmiş trafik kazası sonrası da kalp zarı iltihabı oluşabilir. Bazı bağışıklık sistemi hastalıklarında da vücut kendi kendine iltihap reaksiyonunu başlatarak kalp zarına saldırabilir. Bu tür hastalığa sahip kişilerin bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanmaları çok önemlidir.

Böbrek hastalarında da kalp zarı iltihabı görülme riski yüksektir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu organlarımız virüs ve bakterilere karşı dirençsiz kalır. Vücutta iltihaplanmalar meydana gelir. Bu durumdan kalp zarı da etkilenir. Bazı durumlarda da kalp zarı virüslerden dolayı iltihaplanır. Böbrek hastalarında kalp zarı iltihabı EKG ile görüntülenebilir.

Kalp Zarı İltihabı Belirtileri

kalp zarı iltihabı belirtileri
kalp zarı iltihabı belirtileri

Kalbin tümünü saran zarda oluşan iltihaplanma kalbin bir bölümünde rahatlıkla görülebilir. Sinsi şekilde ilerleyen kalp zarı iltihabının belirtileri arasında en sık görülen; göğüs ağrısıdır. Kalp zarı iltihabında kişi sıklıkla göğüs ağrısı çeker. Göğüs ağrısı ise kesik kesik bıçak saplanması şeklinde ifade edilir.

Kalp zarı iltihabı diğer belirtileri;

  • Yüksek ateş
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Nefes alırken zorlanma
  • Sol göğüste sancılı ağrılar
  • Öksürme, yutma ve derin nefes alırken ağrı daha da artar.
  • Sırtta ve boyunda ağrı

Kalp zarı iltihaplanması belirtileri kalp rahatsızlıklarında görülen belirtiler gibidir. Kalp rahatsızlıklarında görülen bu belirtiler son zamanlarda sık görülmeye başlandıysa vakit kaybetmeden kalp doktoruna başvurulmalıdır. Gerekli tetkikler yapılarak kalp rahatsızlığının tanısı yapılmalıdır. İhmal edilen kalp zarı iltihaplanması hastalığı kalp yetmezliğine neden olabilir.

Kalp Zarı İltihabı Tedavisi

kalp zarı iltihabı tedavisi
kalp zarı iltihabı tedavisi

Kalp zarı iltihaplanması tedavisi iltihabın nedeniyle şekillenir. Kalp zarı iltihabı zarın etrafında sıvı birikmesinden mi ya da virüslerden mi kaynaklanıyor öncelikle sebebi saptanır. Yüksek dozda antienflamatuar (iltihap baskılayıcı ) ilaçlar, antibiyotikler bazen de kortizon tedavileri uygulanabilir. Kalp zarı iltihabı  ekokardiyografi ile tanısı konur ve iltihabın sıvıdan kaynaklanıp kaynaklanmadığı görülebilir. Eğer kalp zarı iltihabına neden olan ve zarı çevreleyen sıvı birikmesi var ise hastanın hastaneye yatışı yapılarak biriken sıvının boşalması  için tedaviye başlanır. Aşırı sıvı birikimi tedavi edilmezse kalbe baskı oluşturarak kalbin tüm çalışma fonksiyonlarını bozabilir. Kalp Tamponadı denilen bu durum çok acil müdahale gerektirir. Gerekirse cerrahi olarak sıvı boşaltılması bile gerekebilir. Ağrı kesici, ödem çözücü ilaçlar  ve eko takibi ile biriken sıvının durumu takip edilir.

Virüslerin neden olduğu kalp zarı iltihaplanması için tedavi virüslerin yok edilmesine yöneliktir. Kalp zarı iltihaplanmasına neden olan virüsler antibiyotik ile yok edilmeye çalışılır. Kalp zarı iltihabından dolayı kalp zarında kalınlaşma meydana gelebilir. Kalınlaşan kalp zarı esnekliğini kaybederek sertleşir. Bu durum da kalbin görevini tam yapamamasına neden olur. Bu tür gibi durumlar da cerrahi müdahale yapılarak kalp zarı kalınlaşması azaltılmaya çalışılır. Kalp zarı iltihabı ani olarak gelişir ancak hastalık aylarca sürebilir. Tedavisi yapılsa bile tekrar etmeye meyillidir. Tekrar etme olasılığı nedeniyle aylarca doktor kontollerine devam edilmelidir.

Kalp Zarı İltihabına Ne İyi Gelir

Kalp zarı iltihabı tedavisi için dikkat edilecek noktalardan birisi de beslenme alışkanlığıdır. Bazı besinler kalp zarı iltihabının geçmesine yardımcı olur. Soğan ve sarımsak içeriğindeki iltihap giderici bileşeni en doğal antibiyotik olarak bilinir. Soğan ve sarımsak eğer mide rahatsızlığınız yok ise yemeklerin yanında bolca tüketilmelidir. Kalp zarı iltihaplanmasına iyi gelen bir diğer besin ise hurma ve domatestir. Hurma içerdiği lif, domates ise içeriğindeki likopen sayesinde kalp sağlığını korur.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok