Yükleniyor...

Son Dakika

Dil Kanseri Nedir Belirtileri Nelerdir Tedavisi

Dil Kanseri Nedir

Günümüzde fiziksel, psikolojik ve çevresel nedenlerden dolayı sağlığımız çok fazla etkilenmektedir. Bildiğimiz gibi DNA molekülünde oluşan hasar sonucu çoğalan hücreler kansere neden olur. Dil kanseri de vücut için oldukça rahatsız edici kanser türlerinden birisidir. Dilin herhangi bir bölgesine gelişebilir ve ağız içinde yayılabilir. Dil üzerinde oluşan zararlı hücreler ağız içi tümörlerine de dönüşebilir. “Dil kanseri hayatı tehlike oluşturur mu?” sorusu tamamen kanserli hücrenin erken teşhisine ve kişinin sağlık koşullarına bağlıdır. Kanser türleri ne kadar erken evrede teşhis edilirse tedaviye cevap alma oranı da o derecede yüksektir.

Dil üzerinde meydana gelen kırmızı ve beyaz lekeler, ağrı, kötü nefes dil kanserinin belirtilerinden bazılarıdır. Dil kanseri belirtilerini daha ayrıntılı görmek ve dil kanseri tedavisi hakkında bilgi almak için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir

dil kanseri belirtileri nelerdir
dil kanseri belirtileri nelerdir

Dil Yüzeyinde Meydana Gelen Kırmızı Lekeler; Dil yüzeyinde beyaz ve kırmızı benekler zamanla oluşur ve lezyon halini alır. Dil yüzeyinde oluşan bu lezyonlar ağız içi ve boğaza kadar yayılabilir. Dil yüzeyinde, dil kenarında da yanak boşluğunda görülen bir sertlik ihmal edilmemeli doktora başvurulmalıdır.

Ağız yaraları ve kanamaları; Zaman zaman ağız içinde minik yaralar oluşup kendiliğinden geçer. Ancak ağız içinde geçmeyen yaralar oluşması, yaraların sık sık tekrar etmesi dil tümörünün belirtisi olabilir. Yemek yerken oluşan ya da sebepsiz yere meydana gelen kanamalar da gizli tümörlerin belirtisi olabilir.

Yutkunmada Güçlük Yaşama; Ağız ve dil kanserinin en sık görülen belirtilerinden birisi de yutkunmada güçlük yaşanmasıdır. Bunun yanında ağız açarken zorluk yaşanabilir. Lezyonların sebep olduğu bu zorluk zamanla acıya dönüşebilir ve iştahta azalma görülebilir.

Tat Alma Duyusunda Zayıflama; Dil yüzeyinde oluşan kanserli lezyonlar tat alma duyularını zayıflatır. Kişi çok acı yemesine rağmen bu tadı almayabilir. Dilin yüzeyinde, dil altında ve yanında oluşan tümörler kanamalara da neden olarak tat alma duyusunu azaltabilirler.

Kötü Nefes; İnsanların ağızları kokabilir. Bunun farklı nedenleri vardır. Diş rahatsızlıkları, mide rahatsızlıkları olabilir. Ancak dil kanserinin neden olduğu ağız kokusu çok ağırdır. Dil kanserinden kaynaklanan kötü nefes kokusu uzun süre geçmez ve süreklidir.

Boyun Bölgesinde Şişlik; Dil kanserine neden olan tümörün yayıldığı yerlerden birisi de boyun lenf bölgesidir.  Boyun lenf bölgesinde şişlik görülebilir. Zaman zaman ağrılar da yaşanabilir. Boyun lenf bölgesi dışında, kulak ve boğaz ağrısı da görülebilir.

Aşırı Kilo Kaybı; Diyet yapmadan sebepsiz yere kilo kaybı görülmesi ciddi bir sorundur. Kanserli hücreler aşırı kilo kaybına neden olabilir.

Çenede ve Kulakta Ağrı; Dil yüzeyinde ilerleyen kanserli hücreler ileriki evrelerde çene ve kulakta ağrılara neden olabilir. Çenede şişme, kulakta ağrılar dil kanserinin belirtileri arasındadır.

Dil Kanseri Neden Olur

Dil kanserini tetikleyen, dil ve ağız içinde kanserli tümörlerin oluşmasına neden olan risk faktörleri vardır. Dil Kanseri Nedenleri; 

Sigara Kullanımı; Sigara ağız ve dil kanserine neden olan en büyük etkenlerdendir. Sigaranın içinde bulunan nikotin dil hücrelerine zarar verir ve sağlıklı hücrelerin ölmesine neden olur. Aşırı sigara kullanımı dil kanserini tetikleyen önemli bir sebeptir.

Alkol Kullanımı; Sigara gibi alkolün sağlığımıza zararları oldukça fazladır. Ağız ve dil hücrelerine zarar vererek dil kanseri oluşmasına neden olur.

Hpv Virüsü; Siğiller şeklinde görülen Hpv virüsü dil kanserine neden olabilir. Hpv virüsü genellikle oral seks ile cinsel bölgeden ağız içine taşınabilir.

Dil Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır

Kanser tedavisinde en önemli nokta dil kanserinin erken teşhis edilmesidir. Dil kanseri tedavisi, kanserli hücrenin şekli ve büyüklüğüne göre değişmektedir.

Radyasyon Tedavisi;  Dil kanseri tedavisinde ameliyatın yetersiz kalmasıyla uygulanan bir tedavi şeklidir. Radyasyon tedavisi kanserli hücrelerin yok edilmesi amacıyla ışın tedavisi uygulanır.

Cerrahi Operasyon; Kanserli bölge çok büyümediyse uygulanan yöntemlerden birisi de ameliyattır. Ameliyat ile kanserli bölge alınır.

Kemoterapi; Kanserli hücrelerin yok edilmesi için uygulanan ilaç tedavisidir. Kimyasal ilaçlarla kanserli hücreler yok edilmeye çalışılır.

Boyun Diseksiyonu; Kanserli hücrelerin boyundaki lenf bezlerine sıçraması durumunda boyun diseksiyonu operasyonuyla bölgedeki lenf bezleri alınır.

Estetik Ameliyat; Dil kanseri ameliyatı ve tedavisi sonrasında gerek görülmesi halinde dil ve ağız çevresi için estetik müdahaleler yapılabilir.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok