Yükleniyor...

Son Dakika

Kolon Kanseri Nedir Belirtileri Nelerdir

Kanser türleri arasında en sık görülen beşinci kanser türü olan kolon kanseri çeşitli belirtiler gösterir. Erken teşhis ile tedavisinde ciddi başarı elde edilen kolon kanserinde halk arasında kalın bağırsak kanseri olarak da bilinir.

Kalın bağırsak sindirim sistemi için en önemli organlardan birisidir. Kalın bağırsak sistemini rektum ve kolon bölümleri oluşturur. Kalın bağırsak rektum ve kolon olarak 2 kısma ayrılan bir organdır. 20 cm’lik bölüm rektum, diğer kalan kısım ince bağırsağa kadar uzanır ve bu kısma da kolon denir. Kolonun görevi besinlerden alınan su ve mineralleri emilimini sağlayarak son bir kez daha süzgeçten geçirmek ve diğer kalan kısımları ise anüsten dışkılamaktır.

Kolon Kanseri Nedir

Bağırsak yapısının kolon kısmında başlayan kanser türüne kolon kanseri denir. Yaşa bağlı olarak görülme sıklığı da artan kolon kanseri genellikle 50 yaşından sonra görülme riski vardır. Kadın ve erkeklerde görülen kolon kanseri her kanser türünde olduğu gibi erken teşhisi oldukça önem taşır. Belirtileri sinsice gösteren kolon kanseri için düzenli olarak kontrol yaptırılmalıdır.

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir

kolon kanseri belirtileri nelerdir
kolon kanseri belirtileri nelerdir

Kolon kanseri  genellikle sinsice ilerleyen bir rahatsızlık olsa da bazı belirtiler gösterir. Belirtiler daha öncede görülmeyen belirtiler ise kesinlikle ihmal edilmemeli ve doktor muayenesine başvurulmalıdır. Kolon kanseri sık görülen belirtileri

Mide bulantısı ve kusma; Yemek yedikten sonra kusmaya neden olacak farklı bir sebep yoksa( Üşütme, mide rahatsızlığı) bağırsaklarda sorun yaşanıyor olabilir.

Bağırsak Faaliyetlerinde Değişiklik; Daha önce kabızlık yaşamadığınız halde son zamanlarda kabızlık yaşanıyorsa, dışkılamada acı ve ağrı oluyorsa bağırsaklarda problem olduğuna işaret eder. Bir diğer belirti ise dışkılamada kan gelmesidir. Eğer dışkılamada kan geliyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Dışkıda kan görülmesi her zaman kırmızı renkli olmayabilir. Siyah renkli dışkılama da bağırsaklarda bir yerde yara olduğunu gösterir. Bunların dışında şu tür belirtiler de olabilir;

  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Sebepsiz kilo kayıpları
  • Gaz ve şişkinlik şikayetleri

Bu belirtilerin sebeplerinin kolon kanserinden dolayı olup olmadığı ise yapılan tetkikler sonucu belli olur.

Kolon Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır

Kolon kanseri tedavisinde en önemli adım erken teşhistir. Erken teşhis ile kolon kanseri tedavisinde başarı oranı oldukça yüksektir. Kolon kanserini erken teşhis için çeşitli tetkikler yapılmalıdır. Bu tetkikler;

Kolonoskopi; Kolon kısmının tüm duvarlarını görüntüleyen bir sistem olan kolonoskopi kalın bağırsakta meydana gelen bir tümöründe görüntülenmesini sağlar.

Dışkı Kan Testi; Dışkıda gizli kan testi yapılması poliplerde bir kanama olduğunda gereklidir.

Rektum Muayenesi; Doktorun parmak ile rektumu muayene etmesidir. Gerek görüldüğü durumlarda parmak muayenesi yapılabilir.

Tüm Batın Ultrasonu ( USG): Günümüzde ultrason iç organların görüntülenmesinde sıkça başvurulan bir tetkiktir. İşinin ehli bir doktor tarafından yapıldığında erken teşhiste ilk adımların atılmasını sağlar.

Ayakta Direkt Batın Grafisi: Karin içi organların ve kalın bağırsaktaki herhangi bir kitlenin varlığını tespit etmek için kullanılan en basit görüntüleme yöntemidir. İlaçlı ve ilaçsız röntgen filmleri çekilerek kalın bağırsağın durumu hakkında bize bilgi verir.

Bilgisayarlı Tomografi (BT): Kalın bağırsak gibi yumuşak dokularda oluşan tümörel değişimlerde özel bir görüntüleme yöntemidir. Kalınbağırsağın santimetre santimetre kesitleri alınarak ayrıntılı görüntüleme yapılır.

Kolon kanseri tedavisinde tedavi, tümörün büyüklüğü, oluştuğu yere göre değişiklik gösterir. Kolon kanserinde uygulanan tedaviler; 

Kemoterapi; Kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlayan kemoterapi tedavisi, ilaçların kan yoluyla vücuda alınmasıdır. Kemoterapi tedavisi sistematik olarak devam eder ve ilaçlar kanserli hücrelerle savaşır. Kolon kanserinde kanserli hücre farklı organlara sıçramışsa ya da sıçrama riski varsa kemoterapi tedavisi uygulanır. İlaçlar damar yoluyla ya da ağız yolu ile alınabilir. Kolon kanserinde kemoterapi hastanın durumuna göre hastaneye yatarak yapılabilir ya da yatmadan da yapılabilir.

Radyoterapi; Lokal tedavi yöntemlerinden olan radyoterapi tedavisinde kanser hücrelerine enerji ışınları verilerek kanserli hücre yok edilmeye çalışılır.

Kolon Kanseri Ameliyatı 

Kolon kanseri tedavisinde en sık uygulanan tedavilerden birisi de kolon kanseri ameliyatıdır. Kanserli hücrelerin yayılmasından önce uygulanan bir tedavi yöntemi olan ameliyat ile kanserli bölüm çıkarılır. Ameliyattan sonra kişinin beslenmesine önem vermesi gerekmektedir. Tedavi doktorun uygun görmesi ile ilaç tedavisi şeklinde de devam edebilir.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok