Yükleniyor...

Son Dakika

Bruselloz Nedir, Bulaşma Yolları Nelerdir

Bruselloz (Malta Humması) Nedir

Hayvanlar arasında son derece bulaşıcı bir mikrobik hastalık olan bruselloz, halk arasında Akdeniz humması ya da Malta humması olarak da bilinir.

Hastalığın adı brucella cinsinden bir bakteriden geldiği için bruselloz olarak adlandırılır. Akdeniz havzasında sık görülen bu hastalık özellikle sığırlarda, keçilerde, domuzlarda ve az da olsa at ve köpeklerde görülen bu bakteri insanlara hayvanlardan bulaşır.

Brucella bakterisi insana bulaştığında kemik iliği, lenf düğümleri, karaciğer ve böbrek hücrelerine yerleşir. Merkezi sinir sisteminin de etkilendiği aynı zamanda kanla yayılan bütün bakterilerde olduğu gibi bütün dokulara yerleşebilir. Dikkat edilmesi gereken bir hastalık olan malta humması zamanla kronikleşebilir.

Bruselloz (Malta Humması) Bulaşma Yolları Nelerdir

bruselloz bulaşma yolları nelerdir
bruselloz bulaşma yolları nelerdir

Malta hummasının bulaşma yolları genellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardır. Bakteri insanlara genellikle bu hastalıklı hayvanların sütünden geçer.Ayrıca süt ile bağlantılı olduğu için taze peynir, tereyağ ve dondurma gibi süt ürünlerinden geçer.

Brucella bakterisi çevre şartlarına da oldukça dayanıklı bir bakteridir. Hayvanların dışkı ve idrarından dış ortama yayılabilir. Dolayısıyla çevreye yayılan bakteri sulara, sebzelere bulaşarak insanları da etkileyebilir.

Brucella bakterisi hayvanlarda düşüklere neden olur. Özellikle bahar aylarında kırsal kesimlerde daha çok görülen bu durum, bakterinin gebe hayvanın meme ve dölyatağına yerleşmesiyle düşüğe neden olur. Bu da brusellozun hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da düşüğe neden olup olmadığı sorusunu akla getirir. Elde edilen bulgular brusellozun kadınlarda çok ender de olsa görüldüğü yönündedir.

Bakteriden korunmak için özellikle hayvancılıkla uğraşanların temizlik kurallarına çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Hastalıklı hayvanları var ise kesinlikle sürüden ayırmalı ve bunu ilgili makamlara bildirmelidir. Böyle durumlarda süt ve süt ürünleri daha sıkı denetimden geçirilmelidir. Özellikle peynirlerin uzun süre buzhanede bekletilmesi bu bakterinin bulaşma etkisini azalttığı yönündedir.

Bruselloz hayvanların dışkısından da bulaşabileceği için ahır ve ağıl gibi ortamların temizliği de çok önemlidir. Şüpheli durumlarda hayvanların dışkısı kontrolsüz bir şekilde etrafa atılmamalıdır. Hasta hayvanların belirlenmesi ve diğer hayvanlardan yalıtılması aynı zamanda da uzman hekimlerle işbirliği içinde olunması sürecin çok daha kolay yönetilmesini sağlayacaktır. Bu şekilde hem diğer hayvanların zarar görmesi engellenecek hem de bakterinin insanlara zarar vermesi önlenecektir.

Bruselloz Belirtileri Nelerdir

Hastalığın kuluçka süresi genellikle 2 ile 6 hafta arasındadır. Bruselloz hafif belirtilerle başlar; yavaş da ateş yükselmeye başlar, bu dönem birkaç haftayı bulur. Sonra birden ateş düşer ve bu dönem de ateşsiz dönem olarak adlandırılır. Ancak ardından tekrar ateş yükselmeye başlar ve devamında da hastalığın en önemli belirtisi olan terleme görülür. Ateş ve terlemeyle birlikte Malta hummasının en önemli belirtileri şunlardır;

  • Yorgunluk en tipik belirtiler arasındadır.
  • Kas, kemik, eklem ağrıları da brusellozun diğer tipik belirtileri arasındadır.
  • Karaciğer ve dalak büyümesi de bakterinin neden olduğu belirtilerdendir.
  • Bruselloz teşhisiyle yapılan tahlillerde kansızlık da görülmektedir.
  • Ruhsal bozukluklar, aşırı duyarlılıklar bazen de cinsel iktidarsızlık brusellozun diğer belirtileri arasındadır.
Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok