Yükleniyor...

Son Dakika

Cilt Kanseri Belirtileri, Cilt Kanseri Türleri Nelerdir

Cilt Kanseri Nedir

İleri yaşlarda ortaya çıkan cilt kanseri cilt yüzeyinde oluşan ve gözle görülebilen kanserli hücrelerdir. Kanser türleri arasında en sık görülen tür olan cilt kanserinde erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Özellikle güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan cilt dokusunda zamanla bozulmalar görülebilir. Cilt üzerindeki doku bozulmaları normalden fazla çıkan benler ile kendini belli eder. Özellikle cilt yüzeyinde gözle görülür şekilde ben çıkması durumunda düzenli muayene yapılmalı ve benlerin cinsleri muayene edilmelidir.

cilt kanseri nedir
cilt kanseri nedir

Cilt kanseri cilt üzerinde oluşan ve 4 haftadan daha uzun sürede geçmeyen leke ve yaralarla belirti gösterir. Cilt üzerinde bir leke ya da yara şeklinde oluşan bu belirtiler zamanla kaşıntı, kızarıklık ve pullanma gibi semptomlar şeklinde de görülebilir. Cilt kanserinin belirtilerini açıklamadan önce cilt kanseri türleri hakkında bilgi vermekte yarar var çünkü cilt kanseri belirtileri cilt kanseri türlerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Cilt Kanseri Türleri Nelerdir

Cilt kanseri türleri melanom, bazal hücreli cilt kanseri ve skuamöz hücreli cilt kanseri olmak üzere 3’e ayrılır.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri; Bazal hücreli cilt kanserinin gelişimi yavaş ilerler. Cildin tümüne yayılmaz ve ciltteki bazı hücrelerin değişmesi nedeniyle oluşur. Bazal hücreli cilt kanseri çok nadir olarak da olsa hayati tehlike oluşturur. Bazal hücreli cilt kanseri daha çok boyun ve yüz bölgesinde görülür. Bunun da en önemli nedeni bu bölgelerin güneş ışınlarına en çok maruz kalan bölgeler olmasıdır.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri; Bu kanser türü az görülen bir cilt kanseri çeşididir. İç organlara ve lenf bezlerine yayılma tehlikesi olduğu için erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Skuamöz hücreli cilt kanseri türü genellikle yüz, kulak, el ve kol bölgelerinde görülmektedir.

Melanom; En tehlikeli cilt kanser türlerinden biri olan melanom cilt kanseri, çok nadir görülür ve erken teşhis edilemediği taktirde ölümle sonuçlanabilir. Melanom cilt kanseri türünde erken teşhis çok önemlidir ve erken teşhis edildiği taktirde tedavisi mümkündür. Melanom cilt kanseri cilt üzerinde herhangi bir kızarıklık ya da döküntü gibi belirtiler göstermez. Melanom cilt kanseri ‘ben’ üzerinde görülen bir cilt kanseri çeşididir.

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir

cilt kanseri belirtileri nelerdir
cilt kanseri belirtileri nelerdir

Cilt kanseri türlerinin farklı belirtileri vardır. Fakat bu noktada bir uyarı yapmakta fayda var çünkü her belirti her kişide aynı şekilde görülecek diye kesin bir bulgu yoktur. Çünkü belirtiler kişinin cilt tipi, yaşına göre farklılık gösterebilir.

Melanom Cilt Kanseri Belirtileri; Ciltte bir leke oluşması ya da daha önceden var olan bir lekenin rengi ve şekli değişmeye başladıysa melanom kendini bu şekilde belli etmeye başlar. Melanom cilt kanseri belirtiler cildimizin güneş görmeyen yerlerinde de oluşabilir. Ciltte oluşan lekeler çok belirgin şekildedir ve kabarık olarak görünür.  Ciltte oluşan kabarık lekeler bir süre sonra pullanıp kanayabilir. Leker pembe, kahverengi ve kırmızı renktedir ve az da olsa siyah renkte de oluşabilir.

Melanom cilt kanseri nedenleri arasında; Uzun süre güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak, korunmasız şekilde güneş ışığına çıkmak ve genetik faktörler bulunur. Özellikle açık tenli ve renkli gözlü bireyler melanom için daha fazla risk taşır.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri; Açık kırmızı renkte kuru kabartılar şeklinde belirtiler gösterir. Kabartılar zamanla içi iltihaplı şekilde şişebilir. Güneş ışığının daha çok maruz kaldığı cilt yüzeyinde görülür ve lekeler zaman içinde büyüyebilir.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri; Ciltte sert, kanayan lekelenmelerle kendini belli eder. Lekeler zamanla kuruyup pul pul olur. Özellikle 50 yaş ve üzerindeki bireylerde görülür.

Et Benleri Cilt Kanseri Belirtisi Midir 

Bedeninizin herhangi bir yerinde çıkan et beni varsa bu kesin cilt kanseri belirtisidir demek yanlış olur. Eğer et benleri vücudunuzda her zamankinden çoksa bir cildiye uzmanına başvurarak benlerin incelenmesinde fayda vardır.

Cilt Kanseri Nasıl Anlaşılır

Cilt kanseri belirtileri şüphesi taşıyorsanız vakit kaybetmeden bir cilt uzmanına başvurmalısınız. Vücudunuzda beliren ve 3 haftadan uzun süren lekeler, yaralar var ise dermatoloji uzmanına görünmenizde yarar vardır. Cilt kanseri nasıl anlaşılır sorusu ise cilt uzmanı tarafından yapılacak detaylı muayene sonucu belli olur. Cilt yüzeyinde bulunan bir ben ya da leke üzerinden bunun cilt kanseri olup olmadığı cildiye uzmanın yapacağı teşhis ile anlaşılır.

Cilt yüzeyindeki ben ve lekeleri cildiye uzmanı önce makroskopik olarak lekenin veya benin oluştuğu yeri (güneşe açık veya kapalı alan ), büyüklüğü, bitişiğinde başka bir leke veya ben ile birleşip birleşmediğini, çevresinin düzgün yuvarlak hatlı mı yoksa girintili çıkıntılı mı, deri yüzeyinden kabarıklığını ve rengini dikkatlice inceler. Daha sonra mikroskopik inceleme ve patolojik inceleme için doku örneği alır. Bunun için benin veya lekenin durumuna göre cımbız benzeri aletler ile küçük bir parça koparabilir. Yapılan tetkik ve muayene sonucunda cilt kanseri şüphesi varsa biyopsi yapılarak cilt dokusundaki değişimin hangi kanser türü olduğunun ayırt edilir. İncelemenin ardından doktorun da uygun görmesi ile cerrahi operasyon yapılır. Gerekli olduğunda diğer tedavi şekillerine geçilir.

Cilt kanserinin teşhis edilmesinden sonra tedavi süreci başlar. Cilt kanseri tedavisinde erken teşhisin önemi büyüktür. Cilt kanseri erken teşhis edildiğinde tedavide başarı oranı daha yüksektir.

Cilt Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır

cilt kanseri tedavisi nasıl yapılır
cilt kanseri tedavisi nasıl yapılır

Cilt kanseri tedavisi ilaç ve cerrahi tedavi şeklinde yapılır. Melanoma kanser türü hariç diğer kanser türlerinde cerrahi tedavi % 90 oranında başarıya ulaşmaktadır.  Cilt kanseri teşhisi konduktan sonra cilt kanseri türüne göre tedavi şekli belirlenir. Bunlar ilaç tedavisi ile ya da ameliyatla olabilmektedir. Cilt kanseri tedavisinde ayrıca radyoterapi, kemoterapi fotodinamik terapi, cerrahi eksizyon uygulanabilir.

Cilt Kanseri Önlenebilir Mi 

Cilt kanseri maalesef en yaygın görülen kanser türleri arasındadır. Özellikle günümüzde güneşin ışınları cilt için zarar oluşturacak düzeydedir. Bu sebepten dolayı güneş ışınlarına doğrudan maruz kalınmamalıdır. Yazın özellikle güneş ışınlarından koruma faktörü kullanmadan dışarı çıkılmamalıdır.  Özellikle tüm gün güneş altında çalışmak zorunda olan kişilerin mümkünse zararlı ışınların dik olarak geldiği saatlerde 12.00-16.00 arası mola vermeleri, diğer saatlerde de vücudun açıkta kalan bölümleri için güneş koruyucu kremler kullanmaları, şapka ve güneş gözlüğü takmaları, özellikle boyun ve enseyi kapatacak şekilde koruyucu kıyafet tercih etmelidirler.

Cildi nemsiz bırakmamak, bol su tüketmek de cilt sağlığı için çok önemlidir.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok