Yükleniyor...

Son Dakika

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik sürecinin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması ve doğacak olan bebeğin çeşitli olumsuzluklarla karşılaşmaması için titizlikle uyulması gereken bazı kurallar vardır. Gebeliği sorunsuz bir şekilde geçirmek öncelikle bu kuralların bilinmesi ve uyulması ile ilgilidir.

Hafta Hafta Gebelik Belirtileri

Öncelikle gebelik sürecinin sağlıklı bir şekilde geçirilebilmesi için gebeliğin başlangıcından sonuna kadar hekim takibinde olunmalıdır. Unutulmamalı ki her gebelik kişiye özeldir ve karşılaşılabilecek sorunlar da o kişiye özgüdür. Bu sebeple başkalarının tecrübeleri size sadece fikir verebilir. Ancak sizin gebeliğiniz size ve bebeğinize özeldir. Bu sebeple hekim tarafından takip edilmesi gerekmektedir.

Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gerekenler hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir.

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hamilelikte Beslenme Alışkanlıklarına Dikkat Edilmesi
hamilelikte beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi
hamilelikte beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi

Anne adaylarının hamilelik süresince en çok dikkat etmesi gereken konulardan biridir beslenme. Çünkü hem anne adayının sağlıklı bir hamilelik geçirmesi hem de bebeğin gelişiminin optimum düzeyde olması için sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemlidir.

Hep söylenegeldiği gibi anne iki canlıdır iki kişilik beslenmelidir sözü aslında tam olarak doğru değildir.Çünkü anne adayı beslenmesini miktar olarak iki katına çıkarmasına gerek yoktur. Bu durum sadece sağlıksız kilo alımına sebep olur. Asıl önemli olan annenin kaliteli beslenmesidir. Folik asit kaynaklarından zengin, protein ve demir ağırlıklı bir beslenme temel olmalıdır. Bebeğin kemik gelişimini desteklerken annede ağız ve diş sağlığını korumak için bol kalsiyumlu yiyecekler tüketilmelidir. Hem bebeğin beyin ve omurilik sisteminin sağlıklı gelişimi için hem de annenin hamilelikte yaşadığı unutkanlıkları,saç dökülmesini önlemek için folik asit zengini olan ceviz,badem,balık gibi yiyeceklerin bol bol tüketimine özen gösterilmelidir.

  • Hamilelikte Bedensel Etkinliklere Dikkat Edilmesi
hamilelikte bedensel etkinliklere dikkat edilmesi
hamilelikte bedensel etkinliklere dikkat edilmesi

Hamilelikte en önemli kurallardan biri gebelik süresince her türlü bedensel yorgunluktan kaçınmaktır. Hamilelik öncesi bedensel hareketlilik alışkanlığı ve çalışma koşulları ne olursa olsun gebelik döneminde dikkat edilmelidir. Anne adayının yorulma noktasına gelmeden durması gerektiğini bilmesi gerekmektedir.

Gebeliğin ilk yedi ayında günlük etkinlikler ve çalışmalar kendini yormadan yapılabilir ancak sonrasında kesinlikle dikkat edilmelidir.

Hamilelik süresince anne adayının tamamen hareketsiz kalması da tavsiye edilmemektedir. Doktorunuzun da onayıyla hamilelikte egzersizler tavsiye edilmektedir. Ayrıca hamile yogası da yapılabilmektedir. Ancak bunların hem hekim onayıyla hem bir uzman kontrolünde yapılması gerekmektedir.Bu tür fiziksel faaliyetlerin doğum sürecinin sağlıklı ve kolay olmasına da katkısı olmaktadır.

Anne adayı eğer bir işte çalışıyor ise çalıştığı ortam da uygun olmalıdır. Örneğin tüm gün ayakta çalıştığı bir işe istenmeyen ödemler oluşabilir. Ayrıca çalıştığı ortamdaki hava sağlıksız (sanayi gazları) ise bu tür ortamlar da bebeği olumsuz etkilemektedir.

  • Hamilelikte Kişisel Bakıma Dikkat Edilmesi
hamilelikte kişisel bakıma dikkat edilmesi
hamilelikte kişisel bakıma dikkat edilmesi

Gebelik süresince kişisel bakımın da önemi büyüktür. Özellikle cilt temizliğine dikkat edilmelidir. Bildiğiniz gibi böbrekler ve karaciğer vücuttaki zararlı maddelerin atılmasında görev almaktadır. Bu dönemde bu zararlı maddelerin atılmasında derinin de önemli görevi olmaktadır. Düzenli duş alınması çok önemlidir. Ancak suyun ne çok soğuk ne de sıcak olması tavsiye edilmemektedir. Ayrıca gebelik süresince küvette banyo yapılması da tavsiye edilmemektedir.

Gebelikte dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da saç bakımıdır. Saç boyalarında az ya da çok kimyasal maddeler vardır. Bu maddeler saçlı deriden kana karışarak istenmeyen etkilere yol açabilir.

Hamilelikte en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de ağız ve diş bakımıdır. Gebelik süresince en çok görülen sağlık sorunlarından biri de diş eti hastalıkları ve diş çürükleridir. Hamilelikte diş çürüklerinin en önemli sebebi bebeğin anne karnında gelişim süresince annede bulunan kalsiyuma ihtiyaç duymasıdır. Annede azalan kalsiyum miktarı da diş çürüklerini tetikleyebilmektedir.

  • Hamilelikte Kıyafet Seçimine Dikkat Edilmesi
hamilelikte kıyafet seçimine dikkat edilmesi
hamilelikte kıyafet seçimine dikkat edilmesi

Gebelik süresince anne karnını ve göğüs kafesini sıkıştırmayan kıyafetler seçilmelidir. Bu süreçte kesinlikle korse kullanılmamalıdır. Karın bölgesine basınç uygulanması solunum ve sindirim güçlülerine neden olmaktadır. Bu durum hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Hava şartlarına uygun kıyafetler giyilmelidir. Özellikle soğuk havalardan korunmaya dikkat edilmelidir.

Son olarak ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir. Rahat ve yumuşak ayakkabılar tercih edilmelidir. Özellikle gebelik süresince yüksek topuklu ayakkabılar tavsiye edilmemektedir.

  • Hamilelikte Sigaradan Uzak Durulması
hamilelikte sigaranın bırakılması
hamilelikte sigaranın bırakılması

Bildiğiniz gibi sigaranın içindeki nikotin kalp-dolaşım sistemini olumsuz etkilemektedir. Gebelik süresince dolaşım sistemi zaten çok büyük bir yük altındadır. Bunun üstüne bir de sigaradan dolayı bir yük binerse ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Dolaşım sisteminin iyi çalışması demek bebeğe yeterli oksijenin gitmesi demektir. Bu nedenle gebelik döneminde sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır. Unutulmamalıdır ki gebelik döneminde içilen sigaranın düşük riskini arttırdığı bir gerçektir.

  • Hamilelikte Yolculuk Ne Zamana Kadar Yapılmalıdır
hamilelikte yolculuk ne zamana kadar yapılmalıdır
hamilelikte yolculuk ne zamana kadar yapılmalıdır

Hamileler için en ideal seyahat zamanı 14 ve 28. haftalar arasındaki dönemlerdir. Bu dönemlerde erken doğum riski ve düşük riski en az durumdadır. Ancak başta da söylediğimiz gibi her gebeliğin seyri farklıdır ve her tür uzun yolculuk öncesi hekiminize danışmakta fayda vardır.

Özellikle rahatsız bir şekilde yapılan uzun yolculukların gebelikte sakıncalı olduğu ve düşük ya da erken doğuma neden olduğu bilinmektedir.

Hamilelikte çok uzun otomobil yolculukları tavsiye edilmemektedir. Gebelikte motosiklet yolculuğu kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Anne adayı hamileliğinin ilk dört ayında araç kullanabilir ancak sonraki süreçte hareketlerini de kısıtlayacağı için araç kullanması tavsiye edilmemektedir.

  • Hamilelikte Cinsel İlişki
hamilelikte cinsel ilişki
hamilelikte cinsel ilişki

Hamilelikte cinsel ilişki en çok merak edilen konulardan biridir. Ancak hassas da bir konu olduğu için kesinlikle takibinizi yapan hekime de danışmalısınız. Normal süreçlerde yedinci aya kadar yumuşak bir şekilde cinsel ilişki yaşanabilir. Ancak bu aydan sonra cinsel ilişkiye kesinlikle ara verilmelidir.

  • Hamilelikte Estetik Sorunlar Nasıl Giderilir
hamilelikte cilt bakımı nasıl yapılır
hamilelikte cilt bakımı nasıl yapılır

Gebelik süresince estetik açıdan anne adayında önemli değişiklikler olur. Hamilelik hormonlarının etkisiyle en çok güneşe maruz kalan yüz bölgesinde güneş lekeleri oluşumu kolaylaşır.Bu nedenle dışarı çıkarken anne adayı mutlaka güneş koruyucu krem kullanmalıdır.Hormonların etkisiyle yüzde,göbek çevresinde ve meme başı etrafında kıllanma artışı görülebilir. Cildin bakımından göğüslere kadar özel bakım gereksinimi olabilir. Bunun için kullanılabilecek özel kremler vardır. Bu kremler cildi nemlendirir. Özellikle meme başlarında çatlaklar görülebilir. Bu çatlaklar için de özel kremler vardır. Tüm bunlar için yine hekiminizden yardım alabilir ve size uygun bakım kremleri hakkında fikir alabilirsiniz.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok