Yükleniyor...

Son Dakika

Menisküs Yırtığı Nedir Ameliyatı Nasıl Yapılır

Menisküs, diz ekleminde yer alan ve C şekline benzeyen ince bir yapıdır. Eklem yüzeyini kaplayan menisküs diz eklemini destekleyerek yastık görevi yapar. Diz ekleminde iç ve dış menisküs olmak üzere 2 tane menisküs bulunur. Menisküslerin diz için en önemli görevi; diz ekleminin dönme işlemini daha rahat yapmasını sağlamak ve dizi desteklemektir. Menisküs diz ekleminde uyluk kemiği ve kaval kemiğinin uyumlu bir şekilde hareket etmesini sağlar. Ayrıca menisküs uyluk ve kaval kemiği arasındaki güç dengesinin oluşmasında önemli bir alandır.

Sporcularda ve dizlerine darbe alan kişilerde görülme sıklığı yüksek olan menisküs yırtığı, önemli bir sağlık sorunudur. Diz eklemi spor yaparken ya da yürürken en çok kullandığımız eklemlerden birisidir. Bu yüzden menisküs yırtığı şüphesi yaşıyorsanız biran önce uzman bir hekime görünmelisiniz.

Menisküs Yırtığı

menisküs yırtığı
menisküs yırtığı

Menisküs yırtılması genç ya da ileri yaşlarda hemen hemen herkeste görülebilir. Sadece görülme nedenleri arasında farklılıklar olabilir. Örneğin genç bireylerde menisküs yırtılması nedenleri daha farklıdır. Genç bireylerde görülen menisküs yırtılması dizlere aşırı yük bindirmekten dolayı olabilir. Ayak üzerinde dönme esnasında menisküs yırtılması oluşabilir. Ayrıca basketbol, voleybol ve kayak sporu ile uğraşan kişilerin diz eklemlerinde menisküs yırtılması oluşabilir.

İleri yaşlarda olan kişilerde de spor yapmasalar ya da darbe almasalar da menisküs yırtılması olabilir. Yaş aldıkça menisküs sağlamlık ve dayanıklılığını kaybedebilir. Zamanla yıpranan menisküsler en ufak bir harekette yırtılabilir. C şeklinde olan bu yapı yırtıldığında diz ekleminde şiddetli ağrı ya da acı oluşabilir.

Menisküs Yırtığı Nedir Nasıl Anlaşılır

menisküs yırtılması nedir, nasıl anlaşılır
menisküs yırtılması nedir, nasıl anlaşılır

Menisküs yırtılması belirtileri diz ekleminde ağrı ve şiddetli acı şeklinde olabilir. Diz ekleminde ağrı ve acının yanında şişlik de görülebilir. Bazı menisküs yırtılmalarından diz eklemlerinde sanki kemiklerin birbirine değip ses çıkartmasına benzer şeyler de hissedilebilir. Gelin şimdi biraz daha ayrıntılı menisküs yırtılması nasıl anlaşılır belirtileri ile birlikte görelim.

menisküs yırtılması nedir
menisküs yırtılması nedir

Ağrı; Menisküs yırtığı küçük olduğu zaman ağrı fazla hissedilmeyebilir. Ancak menisküs yırtılması fazla ise 3 ya da 4 gün sonra diz ekleminde şişme oluşabilir. Küçük menisküs yırtılması yürümeyi etkilemese de yürürken diz ekleminde ağrı oluşabilir.

Diz Eklemini Oynatamama; Büyük menisküs yırtılmalarında diz eklemi hemen şişebilir ve diz sertleşir. Dizde oluşan sertlik ve şişlik gün geçtikçe devam eder. Büyük menisküs yırtılmasında diz kitlenip hareket ettirilemeyebilir. Büyük menisküs yırtılmasında diz bağlarında hasar oluşma riski olabilir ve bu durumda ağrı daha şiddetli olur.

Menisküs yırtılmalarında belirtiler diz ekleminde görülür. Kişi oturma hamlesinde ya da çömelirken dizini rahat ettiremez ve acı hissi oluşur.

Menisküs Yırtığı Teşhisi Nasıl Konur

menisküs yırtığı teşhisi nasıl konur
menisküs yırtığı teşhisi nasıl konur

Diz ekleminde ağrı ve şişme belirtileri varsa öncelikle ortopedi doktoruna muayene olmanız gerekmektedir. Diz eklemine darbe alıp almadığınız ya da dize zarar verebilecek ters bir hareket olup olmadığı hakkında doktor gerekli bilgileri aldıktan sonra fiziksel muayene yapar. Fiziksel muayene esnasında diz ekleminde şişlik ve yırtılma kontrol edilir.

Menisküs muayenesinde diz bükülür ve tekrar doğru konuma getirilir. Diz sağ ya da sola döndürülür ve bu eylemi yaparken dizin zorlanıp zorlanmadığına bakılır. Bu muayenelerde amaç menisküs yırtığının baskı yapıp yapmadığını anlamaya çalışmaktır.

Menüsküs yırtığı teşhisi kesinleşmediği zamanlarda MR ya da röntgen filmi çekilir. Röntgende menisküs yırtığı tam anlaşılamasa da diz ekleminde kireçlenme var mı yok mu belli olur. MR çekimi ise menisküs yırtığını net bir şekilde belli olduğu bir rapordur. MR filmi menisküs yırtığının olup olmadığını ve yırtığının boyutu hakkında bilgi verir. Ayrıca diz bağ dokularında zarar var mı yok mu görülmesini sağlar.

Menisküs Yırtığı Tedavisi Nasıl Yapılır

Menisküs yırtığı tedavisinde; yırtığın boyutu ve hastanın durumuna göre tedavi uygulanır. Menisküs tedavilerinde ameliyatlı tedavi ya da ameliyatsız tedavi olmak üzere 2 farlı tedavi şekli uygulanır.

Ameliyatsız Menisküs Tedavisi; Menisküs yırtığının küçük olması ve yırtığın dış menisküste oluşması durumunda ameliyat gerek duyulmaz. Küçük menisküs yırtıklarında dize basıncın ve baskının azalması için hastaya dinlenmesi ya da menisküs ağrısını hafifletecek egzersizler yapması önerilir.

Menisküs Ameliyatı Nasıl Yapılır

menisküs ameliyatı nasıl yapılır
menisküs ameliyatı nasıl yapılır

Menisküs yırtığı büyük ise ve geçmeyen diz ağrıları ve şişkinlikleri var ise doktorun da önerisi ile menisküs ameliyatı yapılır.

Menisküs ameliyatlarında iki farklı tedavi şekli benimsenmiştir. Birincisi yırtık çok büyük değil ise menisküs onarımıdır.İkincisi menisküs yırtığının bir bölümün alınması ya da tamamının alınması şeklindeki tedavi yaklaşımıdır. Dizin uzun dönem sağlığı için ilk tercih menisküslerin dikiş atılarak onarılmasıdır. Ancak çok az sayıdaki menisküs yırtıkları buna uygun olur. Menisküs dokusunda damar yapısı çok az olduğundan tedavideki başarı şansını çok düşürür. Ancak yine de ilk tercihtir. Çünkü kapalı ameliyat olarak bilinen artroskopik cerrahi ile yapılır. Doktorunuz size ameliyat için uygun olduğunuzu söylediğinde dizinizden açılacak 3 delikten ameliyatınızı gerçekleştirebilir.

Menisküs onarımı sonrası dizin eski güç ve hareket kabiliyetine ulaşması 4 hafta ile 3 ay arasındadır. Yapılan onarıma rağmen menisküs iyileşmeyebilir veya bir süre sonra tekrar yırtılabilir. Bu durumda artık ikinci seçenek olan menisküsün çıkarılmasıdır. Bu işleme menisektomi denir. Diz ekleminin sağlığını daha uzun süre koruyabilmek için sadece parçalanmış,yırtılmış diskler çıkarılır. İçerde diğer menisküs dokusu korunmaya çalışılır.Buna parsiyel menisektomi denir.Eğer menisküsün tamamı çıkarılırsa total menisektomi denir ki diz ekleminin koruyucu yastıkları olmadığı için uzun dönemde kemikler birbirine sürtünerek aşınmaya sebep olurlar.Bu da dizde farklı sorunların gelişmesine zemin hazırlar.

Menisküs ameliyatından sonra diz eklemi alçıya alınır ve dizin hareketsiz kalması sağlanır. Ameliyat sonrası alçılı dize yük binmemesi için bir süre koltuk değneği kullanılır. Alçı alındıktan sonra diz egzersizleri de tedavinin bir parçasıdır. Dizin eski gücünü kazanması için diz egzersizlerinin yapılması büyük önem taşır. Menisküs ameliyatlarından sonra dizin eski gücüne geri dönme süreleri farklıdır. Eğer menisküs yırtığının tamamı alınan bir ameliyatsa iyileşme süresi yaklaşık 4 haftadır. Ancak menisküs yırtığının dikildiği ameliyatsa dizin eski gücüne dönmesi yaklaşık 3 ayı bulur.

Menisküs Yırtılması Egzersizleri

Menisküs ağrısının hafiflemesi ve dizin şişmemesi için diz eklemi üzerine soğuk kompres yapılır. Buz kalıplarını havlu ya da bir beze sararak aralıklarla ağrının olduğu dize tatbik edilebilir.

Ameliyatsız menisküs tedavilerinde diz eklemini rahatlatacak bandajlar kullanılabilir. Ayrıca ağrı hafifleten jeller de diz eklemi üzerine sürülebilir. Ameliyatsız menisküs tedavisinde doktorunuzun önerdiği yöntem ve tedavileri uygulamakta yarar vardır. Menisküs yırtığı büyük ise ve tedavi yapılan bu egzersizlerin faydası olmaz. Öncelikle uzman bir hekime danışılması önerilir.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok