Yükleniyor...

Son Dakika

Uyurgezerlik Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır

Uyku sırasında bilinç dışı dolaşma biçimine uyurgezerlik denir. Uyurgezerlik, uykunun en derin aşamasında beynin de iyice yavaşladığı durumlarda gerçekleşir. Uyurgezerlik rüyaların hareket haline dönüşmesi ile ortaya çıkan bir bozukluğa bağlıdır. Hafif durumlarda kişi uykusundayken sadece konuşurken ileri seviyede kişi yatağından kalkar oda içinde ya da evin diğer bölümlerinde dolaşmaya başlar. Çok sık olmamakla birlikte kişinin evin dışına çıktığı da görülmektedir.

Kişi eğer uyurgezer ise ve gece yatağından kalkıp evin içinde dolaşsa bile sabah kalktığında bunları hatırlamaz. Kişi uyandığında ya da uyandırıldığında yaptıklarını anımsamaz.

Uyurgezerlik çoğunlukla 4-5 yaşlarında başlar. Çoğunlukla da ergenlik dönemine doğru sona erer. Ancak çok az olmakla birlikte yetişkinlikte de devam ettiği bilinmektedir.

Uyurgezerlik Neden Olurçocukluk 

uyurgezerlik neden olur
uyurgezerlik neden olur

Öncelikle hemen şunu belirtelim; uyurgezerliğin kesin bir nedeni bilinmemektedir. Sadece bununla ilgili tahminlerde bulunulmaktadır. Yapılan araştırmalar uyurgezerliğe neden olan etkenlerin şunlar olabileceğini göstermiştir;

  • Çocuklukta özellikle gece uyandırmalarının ileriki dönemde uyurgezerliği tetiklediği düşünülmektedir.
  • Özellikle küçük yaşlarda terk edilme ya da ailede önemli birinin vefatı da uyurgezerliğe neden olabilmektedir.
  • Uzun süre uykusuz kalma ya da vardiya usulü çalışmanın da uyurgezerliğe neden olabileceği düşünülmektedir.
  • Bulunduğu ortamda kendini güvensiz hissedenlerde  ya da depresyon yaşayanlarda da uyurgezerlik görülebileceği düşünülmektedir.
  • Kullanılan ilaçların da uyurgezerliği tetikleyebileceği bilinmektedir.
  • Aynı zamanda çevresiyle sürekli çatışma yaşayan kişilerde de uyurgezerlik görülebilmektedir.

Uyurgezerlik Tedavisi Nasıl Yapılır

Uyurgezerlik tedavisi yapılabilen bir rahatsızlıktır. Ancak öncelikle hangi durumlardan kaynaklı olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Tedaviye başlamadan önce hasta yakınlarına durum hakkında bilgi verilir. Karşılaşılabilecek durumlar anlatılır. Çünkü uyurgezerlikte durum sadece hastanın oda ya da ev içinde dolaşması ve tekrar yatağına dönmesiyle sonuçlanmayabilir. Bilinci yerinde olmadığı için hastanın kendine zarar verme gibi durumlar da yaşanır. Örneğin hastanın yattığı ortamda onu yaralayabilecek cisimlerin bulundurulmaması tavsiye edilir. Özellikle pencerelerin kilitli olması, oda zemininin yumuşak tutulması ve mümkünse hastanın yattığı odanın merdivensiz olması istenir.

Ayrıca hastanın yatmadan önce tuvalete gitmesi, sinir sistemini etkileyecek ilaçlar var ise yatmadan kullanılmaması istenir.  Aynı zamanda hastanın yattığı odanın izolasyonunun iyi olması tavsiye edilir. Uyku esnasında dışarıdan kolay kolay ses gelmemesi istenir.Gece NREM uykusunda azalma görülebileceğinden uyurgezerlere özellikle öğle uykusu tavsiye edilmektedir.

Son olarak uyurgezerlik için hangi doktora gidilmelidir? sorusunun cevabını da verelim; uyurgezerlik durumlarında Nöroloji uzmanından randevu almak gerekmektedir. Uzman hekimin kontrolünde uyurgezerlik tedavisi yapılabilmektedir.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok