Yükleniyor...

Son Dakika

Artroskopi Nedir, Nasıl ve Neden Yapılır

İlk defa 1970 yılında Japonya’da yapılan artroskopi, uygulamadaki kolaylık nedeniyle birkaç yıl içinde yaygınlık kazanıyor. Omuz, dirsek, el bileği, kalça ve ayak bileği eklem hastalıkları tanı ve tedavisinde uygulanan artroskopi, özellikle diz ekleminde tanı ve tedavi için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

Artroskopi Nedir

artroskopi nedir
artroskopi nedir

Artroskopi eklem içine artroskop adlı alet sokularak yapıldığı için adını da buradan almaktadır. Bir santimetrelik küçük kesitler kullanılarak, eklemlerin içinin kamera ile görüntülenmesidir artroskopi. Bu alet eklem içini görmeye yarayan küçük bir teleskobu andırmaktadır. Eklem içini aydınlatan ve bir mercek yardımıyla görmeye yarayan bu alet, günümüzde eklem rahatsızlıklarında  hem tanı hem de tedavi amaçlı  oldukça sık kullanılmaktadır. Eklemi saran dokularda küçük bir delik açılarak artroskopi eklem boşluğuna sokulur. Bu işlem ortopedist tarafından yapılır anestezi altında ve ameliyathane ortamında yapılmaktadır.

Artroskopinin en önemli başarısı sadece tanı konulmasına yardımcı olmak değil aynı zamanda tedavi sürecinde de destekleyicidir. En önemli avantajı kapsamlı cerrahi müdahale gerektirmeden basit bir işlemle teşhis konulmasını kolaylaştırmasıdır. En önemli avantajı da eklem rahatsızlıkları teşhisinde elle muayene, laboratuvar incelemeleri ya da hastanın anlattıklarından değil de görerek doğrudan tanı konulmasını sağlamasıdır. Artroskopide teşhis doğru konulduğu için tedavi yöntemi de en uygun şekilde yapılabilmektedir.

Özellikle günümüzde en sık kullanımını eklem hastalıklarında teşhis ve tedavide  eş zamanlı olarak faydalanılmaktadır. Artroskopi esnasında eklem içinde görülen yıpranmalar, kireçlenmeler veya eklem sıvısının azlığını tedavi etmek için doktor tedavi için ilaç enjeksiyonu yapabilir. Böylece ameliyata gerek kalmadan artroskopi işlemi hem teşhiste hem de tedavinin bir parçası olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Artroskopi Nasıl Neden Yapılır

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi artroskopi en fazla menisküs teşhislerinde ve tedavisinde kullanılmaktadır. Eklem boşluğunu örten sinovya zarındaki bütün bozukluklarda artroskopi aracılığıyla biyopsi alınabilmektedir. Ayrıca gut gibi hastalıkların kesin teşhisinde artroskopi kullanılmakta ve klinik gelişmeleri de takip edilebilmektedir.

Artroskopinin kullanıldığı bir diğer durum ise diz ekleminin kilitlendiği durumlardır. Burada kilitlenmenin hem nedeni teşhis edilebildiği gibi açılmasına da yardımcı olunabilmektedir.

Artroskopinin en çok kullanıldığı durumlar;

  • Mensiküs parçalarının çıkarılması ve dikilmesinde.
  • Kalça, ayak bileği ve omuzda oluşan, bağ ve kıkırdak yaralanmalarında.
  • Diz kapağı ve omuz çıkıklarında.
  • Eklem içi kırıklarında.
  • Hareket kısıtlamalarının açılmasında.
  • Eklem içinde biyopsi ihtiyacı durumlarında.

Artroskopinin en önemli avantajı uygulanması durumunda hasta, başka yöntemlere göre çok daha kısa sürede günlük yaşamına dönebilmektedir. Özel bir durum olmadığında genellikle hasta bir gün içerisinde taburcu olabilmektedir.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok