Yükleniyor...

Son Dakika

İlaç Kullanırken Alkol Almanın Riskleri

Alkol çeşitli ilaçların emilimini ve farmakolojik etkilerini arttırabilir bu yüzden ilaçlarla birlikte alınması sakıncalıdır. Bazı ilaçların etkisini artırabilirken bazı ilaçların da etkisini azaltabilir. Eğer düzenli ilaç kullanan biri iseniz hastalığın belirtilerini ya da doğrudan hastalığın kendisini olumsuz etkileyebilir.

Alkol ve İlaçlar Arasındaki Etkileşim

alkol ve ilaçlar arasındaki etkileşim
alkol ve ilaçlar arasındaki etkileşim

Öncelikle ilaç kullananlarda alkol alımı sonrası oluşabilecek etkileşimin nedeninden kısaca bahsedelim. İlaç alındığında kan yoluyla tüm vücuda yayılır. Bazı organlardan geçerken değişikliğe uğrar, parçalanır. Aslında alınan alkolün serüveni de ilacınkine benzer.

Alkol alımından sonra görülen anormal durumun en önemli nedeni; ilacın karaciğer metabolizmasında neden olduğu bozukluktur. Bu durum bazen öyle istenmeyen noktalara kadar gidebilir ki kişinin hayatına kaybetmesine bile neden olabilir.

İlaç Kullanırken Kesinlikle Alkol Almaması Gerekenler

Özellikle karaciğer yetmezliği ya da beyin hastalığı olan kişilerin alkol ile birlikte ilaç alması kesinlikle yasaktır.

Sakinleştirici ilaç kullananların alkol ile birlikte ilacını almamalıdır. Bildiğiniz gibi alkol merkezi sinir sistemini baskı altına alır. Alkol sakinleştirici ilaçlarla bilikte alındığında ilaçların etkisini arttırır. Depresyon ilaçlarıyla birlikte alındığında alkolün de etkisiyle antidepresan ilaçlarının yan etkilerini de arttırır.

Alkolün ağrı kesicilerle birlikte kullanılması da riskler taşır. Her ne kadar bazı ağrı kesicilerle alkolün tüketilebileceği söylense de her ilaç her bünyede farklı etkiler gösterir. Bize göre doktorunuza danışmadan basit ağrı kesici de olsa alkol ile birlikte alınmamalıdır.

Yüksek tansiyonu olanların, kalp yetmezliği, kalp ritmi bozukluğu olanların ilaçlarla birlikte alkol tüketmesi tavsiye edilmez. Böyle durumlarda ilaçla birlikte alkol alındığında alkol ilk başlarda kan basıncının düşmesine neden olur. Fakat birkaç saat sonra kan basıncında ani yükselmeler olur. Tansiyon düşürücü ilaçların etkisi azalır ve istenmeyen sonuçlara neden olur.

Diyabetli kişilerin de ilaçlarıyla birlikte alkol alması tavsiye edilmez. Şeker hastalığı ilaçları alkol ile birlikte alındığında halsizlik, mide bulantısı gibi belirtiler görülür. Bazen kan şekerinde aşırı düşme görülebilir.

Antibiyotik kullananların da aynı zamanda alkol tüketmesi tavsiye edilmez.Her ne kadar bazı kaynaklarda ilaçlarla birlikte alkolün tüketilebileceği söylense de her ilaç her bünyede farklı etki göstereceğinden uzman bir hekime danışılmadan çeşitli riskler taşıyabilir. Antibiyotiklerle birlikte alkol alındığında  bulantı, kusma, baş ağrısı ve havale nöbeti gibi belirtiler görülebilir. Aynı zamanda ikisi birlikte alındığında karaciğere zarar verebilir.

Sonuç olarak ilaçlarla birlikte alkol alınmasının çeşitli riskleri olduğunu gördük. Her ne kadar bazen bir kadehten bir şey olmaz diyerek ilaçlarla birlikte alkol alınsa da bunun çok büyük riskleri de olduğu unutulmamalıdır. Alkol tek başına bile karaciğerde çeşitli sorunlara neden olabilirken ilaçlarla birlikte alındığında istenmeyen sonuçlara neden olabilir.Bu sebeple sizlere tavsiyemiz düzenli ilaç kullanan biri ya da kısa süreliğine de olsa bir tedavi sürecindeyseniz alkol almadan önce kesinlikle hekiminize danışın.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok