Yükleniyor...

Son Dakika

Sistit Nedir, Sistit Belirtileri, Tedavisi

Sistit ya da halk arasındaki adıyla idrar kesesi iltihabı, idrar yollarında en sık görülen hastalıklardan birisidir. Bu hastalık hem çok sık görülür hem de idrar yollarındaki başka rahatsızlıklarla birlikte de görülebilir. Bu yazımızda sistit nedir, sistit neden olur, sistit belirtileri nelerdir, sistit tedavisi nasıl yapılır hakkında bilgileri sizler için derledik.

Sistit Nedir

Sistit genellikle idrar yolu enfeksiyonu ile idrar torbasının iltihaplanmasıdır. Genellikle kadınlarda daha sık görülmekle birlikte erkeklerde de görülebilen sistit, ağrılı ve sancılı belirtiler göstermektedir. Özellikle kadınlarda chlamydia mikroorganizmaları sistite neden olmaktadır.

Çok sık sistit geçiren hastalarda tedavi olunsa bile aynı mikrop yeniden etkinleşebilir. Bazı durumlarda da çok sık sistit geçirilirse antibiyotik tedavisi de etkisiz kalmaktadır. Eğer enfeksiyon zamanında tedavi edilmezse böbrekleri de etkileyebilecek şekilde yayılmaktadır.

Sistitin idrar kesesi iltihabı olduğundan bahsetmiştik. Peki bu mikroorganizmalar buraya hangi yollarla gelmektedir? Bu bakteriler dışarıdan, aşağıdan yukarıya hareket ederek döl yatağı aracılığıyla oluşabilir, böbrek ve idrar yolları aracılığıyla oluşabilir ya da kolit, apandisit, prostat gibi nedenlerle  oluşabilir.

Sistitin ortaya çıkabilmesi için mikropların kesinlikle idrar kesesinde bulunması gerekmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz nedenler sistite neden olabileceği gibi yetersiz temizlik koşulları, bedensel hareketliliğin azlığı ya da cinsel ilişki de sistite neden olan diğer etmenlerdir.

Yapılan araştırmalar kadınların en az %20’sinin yaşamları boyunca en az bir kez sistite yakalandıkları görülmüştür. Özellikle kadınlarda gebelik süresince sistitin daha sık görüldüğünü de bu vesileye belirtelim. Erkeklerde ise özellikle prostat büyümesine bağlı olarak ilerlemiş yaşlarda sistit görülebilmektedir.

Sistit Belirtileri Nelerdir

sistit belirtileri nelerdir
sistit belirtileri nelerdir

Sistitin en önemli belirtisi sık sık idrara çıkma ve bu sırada duyulan ağrı ile birlikte, yanmadır. Ağrı ve yanma sadece idrar yaparken değil sonrasında da devam edebilir. Bu ağrı ve yanma bazen kasık ve makat bölgelerinde bile hissedilebilir.

Sistit durumunda yapılan idrar bulanık ve ağır kokuludur. Bazen de yapılan idrar kanamalı olur ve bu bariz bir şekilde görülebilir. Sistit görüldüğünde bunu bazen yüksek ateş de takip edebilir.

Özellikle çocukluk ve yaşlılık dönemlerinde görülen sistin yakından takip edilmelidir. Çocuklarda bazen belirtisiz seyredebileceği için uzun süre sonrasında böbreklere zarar verebilir. Yaşlılık döneminde de sistit dikkate alınmaz ve tedavisi ihmal edilirse yaşlının genel durumunun kötüleşmesine neden olabilir.

Sistit Tedavisi Nasıl Yapılır

Sistit tedavisine geçmeden önce doğru tanı konulması çok önemlidir. Hastalığa neden olan mikrobun idrar kesesinde mi yoksa ya da idrar yollarında farklı bir yerde mi olduğu saptanmalıdır. Bunun yanında sistit belirtilerine benzer olmakla birlikte bazen idrar yollarında farklı hastalıklar da sistit şüphesine neden olabilir. Ürografi, idrar tahlili ve idrar kültürü, hastalığın türünün saptanmasını sağlar. Özellikle fazla kanamalı durumlarda tedavi sonrasında kanama hala devam ediyorsa iyi ya da kötü huylu bir tümör olabileceği göz önüne alınmalıdır.

Sistit tedavisinde genelikle ilk tedavi olarak antibiyotik kullanılmaktadır. Bazen doktorun da tavsiyesiyle beslenmeye ilişkin kısıtlamalar da önerilmektedir. Örneğin baharatların, alkollü içkilerin, sosların tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Sistit tedavisinde bol su içilmesi çok önemlidir. Tuvalet ihyacımız var ise bekletilmemelidir ve biran önce yapılmamalıdır. Genital bölge temizliğine çok dikkat edilmelidir. Bu temizlik esnasında çok fazla kimyasal ürün kullanılmamalıdır. Sistit belirtileri yaşıyorsanız bu dönemde cinsel ilişkiye ara verilmelidir. Bazen sistit belirtisi yaşandığında sıcak torba ile ağrının dindirilmesi mümkün olmaktadır. Ancak yine de tavsiyemiz sistit belirtisi yaşadığınız an bir an önce bir doktora muayene olmanız yönündedir.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok