Yükleniyor...

Son Dakika

Ürtiker (Kurdeşen) Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Ürtiker (Kurdeşen) Nedir

Halk arasında kurdeşen olarak da bilinen ürtiker bir deri hastalığıdır. Adını da “ürtika” diye adlandırılan deri döküntülerinden alır. En önemli belirtisi yoğun kaşıntının ardından deri döküntülerinin de görülmeye başlanmasıdır. Kaşıntı ve deri döküntülerinin yanında deride kabarıklık ve kızarıklık da ürtikerin belirtileri arasındadır. Ancak her kaşıntı ve kabarıklığın da kurdeşen olarak değerlendirilmemesi gerekmektedir. Bunun için kesin teşhis ve tanının dermatolojik muayene sonrası konulması gerekmektedir.

Ürtiker genellikle erken yaşlarda görülür. Gençlik döneminde azalmakla birlikte özellikle 30’lu yaşlardan sonra görülme oranı yeniden artar. Ürtiker kadınlarda daha sık görülür. Bunun da en önemli nedeni hormon dengesizliğinde kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Özellikle hormon dengesizliğine bağlı damarlarda ortaya çıkan dengesizliklerin ürtikeri tetiklediği düşünülmektedir.

Ürtiker belirtilerine geçmeden önce “ürtiker (kurdeşen) bulaşıcı mıdır?” sorusunun yanıtını da verelim. Her ne kadar toplumdaki genel kanı ürtikerin bulaşıcı olduğu yönünde ise de bu yanlış bir bilgidir. Ürtiker (kurdeşen) bulaşıcı değildir.

Ürtiker (Kurdeşen) Belirtileri Nelerdir

ürtiker (kurdeşen) belirtileri nelerdir
ürtiker (kurdeşen) belirtileri nelerdir

Ürtikerin en önemli belirtisi kabartılı kızarıklıklardır. Bu kızarıklıkların etrafında genellikle şişkinlik olur. Kabarcıkların çapı birkaç milimetreyi bulabildiği gibi santimetrelere kadar da ulaşabilir. Yoğun bir kaşıntıyla birlikte açık kırmızı olan rengi ortadan beyazlaşır.

Bu kabarcıklar vücudun belirli bir bölgesinde görülebileceği gibi bazen bütün vücuda da yayılabilir. Özellikle göz kapağı gibi hassas bölgelerde ürtiker görüldüğünde yaygın bir şişkinlik yaratabilir. Ödemler bazen büyük boyutlara ulaşabilir. Çoğunlukla da inatçı bir kaşıntı görülür.

Ödemli kabarcıklar birden ve çok hızlı oluşurlar. Ancak bazen bu kabarcıklar birkaç dakika ya da saat içinde kaybolabilirler. Bazen de döküntüler gece ortaya çıkar ancak sabah olduğunda herhangi bir belirti kalmayabilir.

Ürtiker (Kurdeşen) Nedenleri Nelerdir

Ürtiker genellikle alerjiden kaynaklanır. Hastalık genellikle kabuklu deniz ürünleri ya da çilek yendikten sonra ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda ise ishalle birlikte görülen bağırsak ya da mide iltihabı sonrasında ödemli kabarcıklar oluşabilir. Gereksiz yere müshil alınması da kurdeşene neden olabilir.

En çok bilinen ürtiker nedenleri yiyecekler ve ilaçlardır. Ayrıca bazen enfeksiyonlar sonucunda da ürtiker görülebilir. Bu enfeksiyon nedenleri de bademciklerde ya da dişlerde odaklanan mikropların toksinleri ya da bağırsak asalakları olabilir.

Bazı durumlarda soğuk ya da sıcak etkisi de kurdeşene neden olabilir. Bazen de ısırgan otu gibi bitkiler, böcek sokması gibi uyaranlar da ürtikere neden olabilir. Aşırı duyarlı kişilerde döküntüler hızla yayılarak tüm vücudu kaplayabilir.

Ürtiker (Kurdeşen) Tedavisi Nasıl Yapılır

kurdeşen tedavisi nasıl yapılır
kurdeşen tedavisi nasıl yapılır

Öncelikle ürtiker tanısı ve tedavisi için dermatoloji uzmanına başvurulması gerektiğini belirtelim. Ürtiker tedavisindeki en önemli amaç hastalık etkenini saptayıp ortadan kaldırmaktır.Eğer bu yapılamıyorsa da alerjen maddeleri ortamdan uzaklaştırmak yoluna gidilir.Örneğin çilek yedikten sonra vücut alerjik bir reaksiyon gösteriyor ve ürtikere neden oluyorsa hastanın döküntülerinden kurtulmak için çilek yemesi yasaklanır.

Eğer hasta yediği bir besin yüzünden kurdeşen oluyorsa bu besinin tüketilmesi yasaklanır. Bazı durumlarda kurdeşene bir ilaç neden olabilir. Böyle durumlarda aynı ilacın muadili farklı bir ilaç kullanılmaya başlanır.

Eğer ürtikere neden olan madde belirlenemezse, bütün kuşkulu olgularda hastanın hafif bir beslenme programı uygulaması sağlanır. Bu beslenme programında ürtikere kolayca neden olan besinler verilmez.

Hastalığın uzun süre devam etmesi durumunda sindirim sisteminin düzenli işlev görmesi çok önemlidir. Bu yüzden karaciğer ve bağırsak rahatsızlıkları tedavi edilmelidir.

Ürtiker (Kurdeşen) Hakkında Merak Edilenler

  • Vücutta ürtiker en çok nerede görülür?

Kurdeşene neden olan kabarcıklar belirli bir bölgeye ya da bütün vücuda yayılmış olabilir. Vücudun belirli bölgelerinde ödemler ortaya çıkabilir. Örneğin göz kapaklarındaki kabarcıklarda gözler dışarı doğru balonlaşır.

  • Ürtiker (kurdeşen) en çok kimlerde görülür?  

Kurdeşen herkeste görülebilir. Bazı durumlarda belirli uyaranlar hastalarda kurdeşen yapabilir. Ancak derileri son derece duyarlı kişilerde kurdeşen görülme oranının daha sık olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası yapısal olarak tepkiye yatkın insanlarda ürtikere yakalanma riski daha fazladır diyebiliriz.

  • Psikolojik nedenler kurdeşene neden olur mu?

Ruhsal nedenler ürtikeri tetikleyen etkenler arasındadır. Ruhsal nedenler de ürtikerin oluşumuna neden olan kimyasal tepkimeleri tetiklemektedir.

  • Ürtiker (kurdeşen) ne tür sorunlara neden olabilir?

Kurdeşenin kızarıklık, kaşıntı, yanma, deride döküntü gibi komplikasyonları olabileceğinden bahsetmiştik. Ancak ilerlemiş durumlarda bu komplikasyonlar dudaklar, yutak ve gırtlakta şişmelere neden olabilir. Hastalık gırtlağı etkilediğinde boğulma nöbetlerine neden olabilir.

  • Kurdeşen için hangi doktora gidilmelidir?

Kurdeşen olduğunuzdan şüphe ettiğiniz durumda dermatoloji uzmanından randevu almalısınız.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok