Yükleniyor...

Son Dakika

Epstein Barr Virüsünün Neden Olduğu Öpücük Hastalığı

Öpücük hastalığı epstein barr virüsünün etken olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Ayrıca enfeksiyöz mononükleoz olarak da adlandırılan bu hastalık boğaz ağrısı, ateş, lenfadenopati ve lenfositoz gibi belirtiler ile seyretmektedir.

Öpücük hastalığı günümüz dünyasında yaygın olarak görülen viral bir hastalıktır. Bu virüs hastalığı özellikle erken çocukluk ve geç ergenlik döneminde yaygın bir şekilde görülmektedir. Bu virüsün görülme oranı o kadar yüksektir ki her 10 bireyden 9’unda bu virüs etkeni bulunmaktadır ancak hepsinde antikor gelişmektedir. Düşük sosyoekonomik topluluklarda ve dünyada hijyen standartları düşük ülkelerde yaygın bir şekilde görülmektedir.

Öpücük hastalığının etkeni olan ebv virüsü genel olarak yutağı ve tükrük bezlerini etkisi altına almaktadır. Kimi hastalarda bademcikte de öpücük hastalığının etkenine rastlanılmaktadır.Bu hastalık genel olarak ağızdaki salgıların diğer bir kişiye temas etmesi sonucunda bulaşmaktadır. Özellikle öpüşmek gibi aktiviteler ile kolaylıkla bulaşma görülmektedir. Ağız salgılarının yanı sıra kan nakli ve kemik iliği nakli ile de bulaşma görülebilmektedir.

Öpücük Hastalığının Belirtileri Nelerdir ? 

Öpücük hastalığının belirtileri her hastada farklılık gösterse de basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu ile benzerlik göstermektedir. Virüs yutak veya tükürük bezlerini etkisi altına aldıktan sonra ani olarak boğaz ağrısı başlar ve buna ek olarak yutağın hizasında gözle görülür bir şişlik ortaya çıkar. Daha sonrasında ise sırt ağrısı, bel ağrısı ve halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkar. Bunun dışında öpücük hastalığına yakalanan hastalarda şu belirtiler görülebilmektedir;

 1. Karın ağrısı
 2. Karaciğer büyümesi
 3. Mide bulantısı
 4. Kusma
 5. Kırmızı ve parlak renkli lezyonlar
 6. Ödem
 7. Boğaz ağrısı
 8. Halsizlik
 9. Ateş
 10. Kas ağrısı
 11. Lenf bezi büyümesi gibi belirtiler yaygın olarak görülmektedir.

Öpücük Hastalığı tedavisi ilaçları da bu belirtilere göre değişiklik gösterebilmektedir. Görülen bu belirtiler virüs etkeni kişiye bulaştıktan sonra yaklaşık 2 ay içerisinde görülmeye başlar ve bazen o kadar hafiftir ki kişi hasta olduğunu düşünmeyebilir. Bu belirtilerin çoğu birkaç günde gese de lenf bezinde meydana gelen şişlikler 1 ay kadar sürebilir.

Öpücük Hastalığının Nedenleri Nelerdir ?

Öpücük hastalığına EBV virüsü neden olur. Virüs vücuda giriş yaptıktan sonra ağızdan ilerleyerek önce yutağa sonra da tükürük bezlerini enfekte eder. Bulaşma genel olarak ağız salgıları ile olmaktadır ve ergen yaştaki çocukların öpüşmesi sonucunda yaygın bir şekilde görülmektedir.

Virüs vücuda giriş yaptıktan sonra öncelikle yutakta enfeksiyona neden olur ve bağışıklık sistemi tarafından hastalığa karşı antikorlar üretilmeye başlar. Bağışıklık sistemi harekete geçtikten sonra hastalarda ateş yükselmesi ve halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkar.

Hastalık yutaktan sonra lenf sistemi yolu ile diğer organlara ilerler ve karaciğer ve dalağa yerleşerek bu organların fonksiyonlarını olumsuz bir biçimde etkiler.

Hastalığın belirtileri ortadan kaybolsa bile yapılan araştırmalara göre yaklaşık 1.5 ay boyunca bulaştırıcılık devam etmektedir. Bu nedenle hastalığa yakalanan kişilerin ağız salgılarını etrafa yaymaması gerekmektedir.

Öpücük Hastalığının Tedavisi Nasıldır ?

Öpücük hastalığına özgü bir tedavi halen bulunamamıştır ve hastalık virüs kaynaklı bir hastalık olduğu için antibiyotik tedavisi de işe yaramadığı için kullanılmamaktadır. Eğer enfeksiyon hastalıkları doktorları tarafından önerilmemesine rağmen antibiyotik tedavisi kullanılırsa büyük bir olasılıkla vücutta döküntüler meydana gelecektir.

Hastalığın tedavisi için ortaya çıkan belirtilere göre semptomatik tedavi uygulanmaktadır. Hastalık süresince sık sık ateş yükselmeleri ve ağrılar yaşandığı için asetaminofenler yani parasetamol etkili ilaçlar kullanılmaktadır.

Bazı hastalarda nadiren de olsa öpücük hastalığı ile beraber streptekok enfeksiyonu da görülebilmektedir. Hastalarda farenjitin yanı sıra bademcik iltihabı da görülebilir. Bu durumda tek tedavi yöntemi olan antibiyotiğe tercihen penisilin kullanılarak başlanabilir.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok