Yükleniyor...

Son Dakika

Otoskleroz Nedir, Nedenleri, Tedavisi

Otoskleroz Nedir

Otoskleroz, işitme kaybının sık görülen nedenlerindendir ve genellikle iç kulak kireçlenmesi olarak da bilinir. Otosklerozda orta kulak ve iç kulakta istenmeyen bir kemik oluşur ve bu kemik sesin iç kulağa iletimini engelleyerek işitme kaybına neden olur.

Otoskleroz genellikle çok fazla belirti vermeden başlar. Çoğu kez bebeklik çağında başlamasına rağmen ilk belirtileri çocuk ancak ergenlik çağına geldiğinde anlaşılır. Örneğin çocuk bir soğuk algınlığından sonra kulaklarından birinin daha az işittiğini fark eder. Aynı zamanda kulakta rahatsız edici uğultular da hisseder.

Otoskleroz tipi işitme kayıpları gittikçe ve diğer kuşakta da görülmeye başlar. Hastaların çoğu ancak sağırlaşmanın belirgin hale geldiği noktada doktora başvurur.

Doktor muayenesinde öncelikle kulak otoskopla incelenir. Otoskleroz bulgularında genellikle kulak zarı sağlamdır, orta kulak boşluğunda olağan dışı salgı birikimi yoktur. Buna karşılık yapılan işitme testlerinde orta kulağı ilgilendiren iletim tipi bir bozukluk olduğu görülür. Bazen zar üzerinde bölgesel de olsa pembeleşme alanı görülebilir. Bu durum klinik bulgularla birlikte değerlendirildiğinde otoskleroz kuşkusu uyandırır.

Otoskleroz dönem dönem ağırlaşır bazen de duraklar. Otoskleroz kadınlarda daha sık görülür. Özellikle adet dönemleri, gebelik süreci,  doğum ve emzirme dönemlerinde ağırlaşabilir.

Otoskleroz Nedenleri

Otosklerozun kesin neden bilinmemektedir. Bazen kalıtsal (genetik) nedenlerin olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca bazı hastalıkların (kızamık gibi) otoskleroza neden olbileceği iddia edilmektedir.

Otosklerozun en önemli nedeni iç kulaktaki gelişim bozukluğudur. Kan dolaşımıyla iyi beslenemeyen iç kulağın kemik dokusunda anormal bir gelişme görülür. Otosklerozda iç kulağın kemik dokusu düzensiz ve aşırı gelişme göstererek özellikle oval pencerenin kenarlarını çevirir.

Otoskleroz Tedavisi

otoskleroz ameliyatı
otoskleroz ameliyatı

İlerleyen otoskleroz tedavisi için cerrahi müdahale gerekir. Yapılan ameliyata “stapedektomi” adı verilir. Bu ameliyatta stapes kemikçiği tabanına bir delik açılır. Buraya bir protez takılır. Otoskleroz ameliyatı hem gelişmiş ameliyat cihazları gerektirmekte hem de özel beceri gerektiren bir operasyondur. Bunun için de ameliyatı yapacak olan uzmanın çok iyi olmasının yanında çalıştığı kurumun da yeterli donanıma sahip olması gerekmektedir.

Ancak otoskleroz ilerlememişse ya da hasta ameliyatla tedavi olmak istemiyorsa ameliyat dışı çözüm yolları da denenir. Burada da en önemli çözüm yolu işitme cihazı olmaktadır. Bazı uzmanlar sodyum florür tedavisi de uygulayarak hastalığın ilerlemesini yavaşlattığını düşünmektedirler.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok