Yükleniyor...

Son Dakika

Kış Aylarında Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bir yandan kış mevsiminin yaklaşması ve bir yandan da dünya genelinde Covid-19 pandemi sürecinin hala devam ediyor olması sebebiyle bağışıklık sistemini güçlü tutmak her zamankinden önemli bir hale geldi. Özellikle soğukların kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlamasıyla birlikte, grip gibi solunum yolları rahatsızlıklarının görülme oranında da artışlara neden olmuştur.

Covid-19 salgın hastalığının yanında mevsimsel olarak görülen gribin de dahil olmasıyla vücut direnci düşmektedir. Temizlik ve mesafe gibi kurallara da dikkat edilmediğinde vücut direnci daha da düşmekte sonucunda da kişinin sağlığını kaybetmesine yol açmaktadır. Tüm bunların yaşanmaması için en önemli etken vücut direncidir bunun için de bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekmektedir.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi veya bir diğer adıyla immün sistem kişiyi, dışarıdan alabileceği veya vücudun kendiliğinden oluşturabileceği herhangi bir hastalıktan korur. Yani en temel ifadeyle kişinin sağlık koşullarının sağlanmasında aktif rol oynamaktadır. Bir nevi kişinin koruma kalkanı olarak geçen bu sistem, vücut içerisindeki zararlı hücreleri ( patojen, tümör) tespit edip ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle özellikle kış mevsimi içerisinde, bağışıklık sistemi faaliyetlerinin güçlü tutulması gerektiği sıklıkla tekrarlanmaktadır.

Bağışıklık Siteminde Rol Alan Faktörler?

Bağışıklık sisteminin çalışmasında çevresel veya fiziki olarak birçok etken aktif rol oynamaktadır. Yani kişinin mevcut bağışıklık sistemi içerisinde gerçekleşen aktiviteler rutin alışkanlıklara bağlı olup, güçlendirilmesi veya zayıflatılması vücut sahibinin elinde olan bir durumdur. Rutin alışkanlıklar içerisinde bağışıklık sisteminde aktif rol oynayan etkenler ise şunlardır:

  • Beslenme Tipi
  • Uyku Süresi
  • Egzersiz Oranı

Sıralanan bu üç etken bağışıklık sitemi için dikkat edilmesi gereken alışkanlık biçimleridir. Bunlar içerisinde gerçekleşen en ufak değişiklik direkt olarak bağışıklık sisteminin çalışmasında bir olumlu veya olumsuz sonuç doğuracaktır.

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

güçlü bir bağışıklık sistemi için dikkat edilmesi gerekenler
güçlü bir bağışıklık sistemi için dikkat edilmesi gerekenler

Bağışıklık Sistemi İçin En Önemli Etken: Beslenme

Beslenme, bir vücudun sağlık şartları arasında gereksinim duyduğu en temel ihtiyaç olarak geçmektedir. Dışarıdan alınan gıdalar vücudu daha dirençli hale getirerek; soğuğa, virüslere veya herhangi hastalıklara karşı güçlü olunmasını sağlar. Ancak her türlü beslenme tipi bağışıklık sistemini güçlendirmemektedir. Kişi vücuduna gün içerisinde; protein, yağ, karbonhidrat gibi tüm besin çeşitlerinden yeterli oranda almalıdır. Ayrıca bağışıklık sistemi için tüm besin çeşitlerinden beslenmek de yeterli değildir. Kişi tüm besin çeşitlerini düzenli olarak ve yeterli bir şekilde almalıdır. Aksi takdirde rutine binmeyen dengeli beslenme bağışıklık sistemini güçlü tutmak için yeterli olmayacaktır.

Özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için gün içerisinde şu beslenme ve besin tiplerinden tercih edinmelidir:

Protein: Yoğurt, balık, tavuk, yumurta, peynir

Kış aylarının vazgeçilmezi olan balıkların yeterli oranda vücuda alınması ihtiyaç duyulan protein miktarının karşılanmasını sağlar. Ancak tek tip beslenmekten kaçınılmalı, protein ihtiyacı için birçok gıdaya başvurulmalıdır.

Karbonhidrat: Ekmek, yulaf, bulgur, makarna

Karbonhidratların önemli bir görevi vücuda enerji vermek olduğundan, gün içerisinde tahıl grubu besinlerinden almak oldukça gereklidir. Ancak yeterli oranda beslenilmelidir. Aksi takdirde bağışıklık sistemi aktivitelerine faydadan çok zarar verilmiş olunacaktır.

Yağlar: Zeytinyağı, kuru yemiş ve diğer sağlıklı yağlar.

Gün içerisinde beslenmeye sağlıklı yağları dahil etmek, vücut direncini artırmakta en önemli gereksinimlerden biridir. Özellikle ülkemizde kış mevsiminin başlamasıyla beraber zeytinyağı kullanımında büyük artış gözlenmektedir. Ancak her besin tipinde olduğu gibi yağlar da vücuda yeterli miktarda alınmalıdır. Aksi takdirde kilo artışları yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Sebze ve Meyve Tüketimi: Vücuda yeterli oranda lif ve besin takviyesi için sebze ve meyve tüketimi şiddetle tavsiye edilmektedir. Günde pişmiş ve salata formunda iki çeşit sebze, ara öğünler içerisinde de dengeli porsiyonlarda mevsim meyveleri tüketilmelidir.

Su Tüketimi: Günlük su tüketimi de vücut direnci için beslenme kadar büyük öneme sahiptir. Her gün vücut tipine göre yeterli miktarda su tüketmek, vücudu hastalıklardan koruyup sağlıklı olunmasını sağlar.

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin; Sağlıklı Uyku Süresi

Kişinin gün içerisinde aldığı uyku süresi de bağışıklık sistemi aktiviteleri için oldukça önemlidir. Çünkü gün içerisinde vücut sistemleri bir hayli yorulmakta ve dinlenme ihtiyacına sahip olmaktadır. Bu nedenle kişi vücudunu yeterli süre zarfında dinlendirmeli ve bir sonraki güne hazır hale getirmelidir. Ayrıca vücut tiplerine göre uyku süreleri de farklılık göstermektedir.

Çocukluk dönemi olan 6-13 yaş aralığı: 9-11 saat

Ergenlik dönemi olan 14-17 yaş aralığı: 8-10 saat

Yetişkinlik dönemi olan 18-64 yaş aralığı: 7-9 saat

Yaşlılık dönemi olan 65 yaş ve üzeri: 7-8 saat

Bağışıklık Sistemine Destek İçin Düzenli Egzersiz

Vücudun günlük ihtiyaçları arasında beslenme ve uykunun haricinde gün içerisinde gerçekleştirilmesi gereken egzersiz miktarı da bulunmaktadır. Çünkü başta bağışıklık sistemi aktiviteleri olmak üzere, iskelet sistem ve metabolizma üzerinde de çok büyük etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle günde belli sayıda egzersiz yapmanın büyük önemi bulunmaktadır. Egzersiz için zaman ya da mekan imkanına sahip olmayan kişilerin ise gün içerisinde yürüyüşlere çıkıp, belli sayıda adım atmaları tavsiye edilmektedir.

Bağışıklık Sistemi İçin Takviye İlaçlar

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde; beslenme, uyku ve günlük gerçekleştirilen hareket sayısının haricinde belli ek takviyeler de bulunmaktadır. Bunlardan en dikkat çekeni ise probiyotiklerdir. Yararlı mikro organizmalar olarak geçen probiyotikler, doktor tarafından kişinin vücut tipine uygun olarak verilmektedir. Bağışıklık sistemi aktivitelerinin yanında aynı zamanda sindirim sistemine de büyük oranda etkisi bulunmaktadır. Probiyotik takviyesinin yanında Omega-3 ve Vitamin-D takviyesi de vücut direncinin sağlanmasında oldukça etkilidir. Bu takviyelerin tipi ve miktarı ise kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok