Yükleniyor...

Son Dakika

Diş ve Diş Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sağlıklı dişlere sahip olmayı herkes ister. Ferah bir nefes ve rahatlıkla gülümseyebilmek için sağlıklı dişlere sahip olmanın önemi büyüktür. Dişler; besinleri rahatlıkla çiğneyebilme, konuşma esnasında doğru telaffuz edebilme ve estetik açısından her insan için değerlidir. Besinlerin emiliminin ilk olarak gerçekleştiği yer ağız olduğu için ağız ve diş sağlığı, diğer organların da sağlıklı olabilmesi adına büyük önem taşır.

Dişlerde meydana gelen problemler, kişilerin diş eti sağlığını, konuşmasını, görünümünü, çalışırken odaklanmasını ve en önemlisi genel sağlığını etkiler. Dişler besinleri parçalayarak sindirime hazırlamanın yanı sıra estetik açıdan dış görünümün desteklenmesi açısından da önemli bir konuma sahiptir.  Peki, diş sağlığını olumsuz etkileyen etmenler nelerdir? Diş sağlığını koruyabilmek için nelere dikkat edilmelidir?  İşte, diş ve diş sağlığı hakkında bilinmesi gerekenler…

Diş Sağlığını Olumsuz Etkileyen Etmenler Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığında yaşanan sorunların en temel sebebi ağız ve diş bakımına yeteri kadar özen gösterilmemesidir. Ağız ve diş bakımı yetersiz olduğunda ağızda meydana gelen bakteri plağı dişlerin yüzeyine yapışarak çürüklerin oluşmasına sebep olur. Bunun önüne geçebilmek için düzenli olarak ağız ve diş hastanesi gibi sağlık kuruluşlarına kontrole gitmek gerekir.

Uzmanlar, kişilerin ağız ve diş sağlığı ne kadar iyi olursa olsun düzenli olarak diş hastanelerine 6 ayda bir kontrole gitmelerini önerir. “Hafta sonu diş hastanesi açık mı?” diye merak edenler, gidecekleri hastanenin iletişim numarasından kuruma ulaşıp bilgi alarak randevu oluşturabilirler. Ağız ve diş sağlığı, diğer iç organların da sağlıklı olabilmesi için büyük önem taşır.

Ağrılı ve acil diş hastalıklarında, diş hastanesi acili şikayeti olan kişilere ilk müdahaleyi yapmaktadır. Acil diş şikayetinde size en yakın olan diş hastanesine giderek durumunuzu bildirmeyi ihmal etmeyin. Acil olarak gitmeniz gereken durumlarda diş hastanesi telefon numarası bilgilerine ulaşıp kuruluşun yoğunluğuna dair bilgi almanızda fayda var.  İstanbul Dental Care alanında uzman ekibiyle, ağız ve diş sağlığına dair her konuda daima yanınızda!

Ağız içinde asit üreten bakterilerin artmasının en temel sebebi yemek sonrasında dişlerin düzenli olarak fırçalanmamasıdır. Yemek sonrasında dişler fırçalanıp, diş ipi yardımıyla da dişlerin arasında kalan yemek artıkları temizlenirse ağız ve diş sağlığına dair yaşanacak olumsuzlukların önüne geçilmiş olur. Asitli ve şekerli gıdalar tüketmek, sigara kullanmak gibi kişilerin yaşam tarzını oluşturan alışkanlıklar ağız ve diş sağlığını da olumsuz etkiler.

Şekerli, nişastalı özetle karbonhidratlı besinler tüketmek, asitli içecekler içmek dişlerin daha çabuk çürümesine neden olur. Bu asitli ve şekerli gıdaların dişin üst yüzeyinde uzun süre kalması dişte aşınmalara ve çürüklerin oluşmasına sebep olur. Bakteriler bu besin artıklarından beslendikleri için de asit üretirler ve dişin sert dokusu tahrip olur. Bu tahripler dişlerde oyuk denilen boşlukların oluşmasına neden olur.

Doğru beslenme alışkanlığı kazanmanın diş sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi var. Şekerli ve unlu gıdalar tüketmek ve bu gıda artıklarının dişe yapışması bakteri oluşumuna neden olduğu için oldukça tehlikelidir. Ağızdaki bakteri plağının oluşturduğu asit için tükürüğün doğal bir savunma mekanizması olsa da çürük oluşumuna engel olmada yetersiz kalır. Bunun için greyfurt, limon, portakal, kivi gibi ağızda tükürük salgısını artıran meyvelerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Ağız ve diş hastalıklarının önüne tamamen geçebilecek kesin bir ilaç ya da aşıdan bahsetmek günümüzde ne yazık ki mümkün değil. Fakat dişleri düzenli olarak günde iki kez fırçalamanın ve hekim kontrolünde gargara, diş ipi ve ağız spreyi  kullanmanın ağızda oluşan bakterileri önemli bir ölçüde önlediği bilinmektedir. Bunun yanı sıra, 6 ayda bir diş hekimine kontrole gitmeyi de ihmal etmemek gerekir.

Ağız ve Diş Sağlığınızı Korumak için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ağız, besinlerin emiliminin gerçekleştiği ilk yer olduğu için ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyecek besinleri ölçülü tüketmeye dikkat etmek gerekir. Yemeğin ardından dişleri ve fırçalama ve diş aralarına giren besinleri diş ipiyle temizlemek, ciddi oranda ağız içinde bakteri oluşumunu önler. Ağız ve diş sağlığı için düzenli olarak dişleri fırçalamaya özen göstermek gerekir.

Uzmanlar aşırı çay tüketiminin dişlerin beyaz kalmasını önlediğini söylemektedir. Yeşil çay her ne kadar diş sağlığı için faydalıysa, siyah çayların da tam tersi dişlerde kahveden daha çok lekelenmeye sebep olduğu bilinmektedir. Çay, içerisinde barındırdığı antioksidan ve florür ile ağız ve diş sağlığınız için faydalıdır fakat aşırı tüketim sonucunda bu fayda zarara dönüşmektedir.

Asitli yiyecek ve içeceklerin diş minesi üzerindeki olumsuz etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle spor yaparken tüketilen enerji içecekleri; kola ve gazoz gibi gazlı içecekler diş minesinde aşınmaya sebep olduğu için çürük oluşma hızını artırmaktadır. Spor yaparken enerji içeceği tüketmek yerine bol su içmek diş sağlığınız için en iyisidir.

Günümüzde şeker ve tatlılara olan ilgi malumdur. Sağlıklı dişlere sahip olmak için tatlıyı hayatınızdan çıkarmanıza gerek yok tabi ki fakat ölçülü olarak tüketmeye özen gösterilmelidir. Özellikle renklendirilmiş şekerlemelerin dilde renk bıraktığı göz önünde bulundurularak dişlerde de renk bıraktığı ve dişlere zarar verdiği göz önünde bulundurulmalıdır. Sert şekerleri çiğneyerek diş minesine zarar vermemeye dikkat edilmelidir.

Meyve tüketiminde de ölçülü olmak oldukça önemlidir. Nar, vişne, böğürtlen, kiraz gibi dilinizi renklendiren meyveler dişlerinizin de renklenmesini sağlar. Piyasada bu meyvelerden yapılan meyve suları da aynı etkiye sahiptir. Üzüm, kivi, ananas gibi meyvelerin dişlerde lekelenmeye sebep olma oranı diğerlerine kıyasla daha azdır fakat içerisinde asit bulundurmaları yönüyle diş minesine zarar verebilmektedir. Bu gibi meyveleri tükettikten sonra ağzınızı suyla çalkalamanız ya da su içmeniz ağız ve diş sağlığınız için önemlidir.

Soda, kola, gazoz gibi asitli içecekler, içeriğindeki asit oranının fazla olması ve içeriğinde tat vermesi için kullanılan tatlandırıcılar sebebiyle diş sağlığı için zararlıdır. Diş minesinin zarar görmesini sağlayan bu içecekler, ölçüsüz olarak tüketildiği zaman dişlerin hassaslaşmasına neden olur ve diş çürümesini artırır. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve diş yüzeyinden asitli gıdaların etkisinin uzaklaştırılması diş sağlığınız için büyük önem taşır.

Gazoz, kola, enerji içeceği, soda gibi gazlı içecekleri ve meyve sularını dişlerinize olabildiğince az değdirerek içebilmeniz için pipet kullanabilirsiniz. Böylece içecekler pipet yardımıyla dişlerinize daha az temas etmiş olur. Bu gibi diş minesine zarar veren içecekleri tükettikten sonra ağzı çalkalamak ya da su içmek ağızda bakteri oluşumunu azaltmak için önemlidir. Uzmanlar şekerli gıda tüketiminin ardından sade, şekersiz sakız çiğnenmesini ve ardından dişlerin fırçalanmasını da önermektedir.

Diş fırçası seçiminde de hekim önerisi dikkate alınmalı, diş etlerinin kanamasına sebep olan sert diş fırçaları yerine yumuşak fırçalar tercih edilmelidir. Diş macunu da diş fırçasının üzerine mercimek büyüklüğünde sıkılmalı ve diş bakımı diş ipi kullanılarak desteklenmelidir. Karbonat, diş pastası gibi ürünler hekimler tarafından önerilmesi durumunda kullanılmalıdır.

Diş hastalıkları arasında en yaygın olarak çürük, diş eti iltihabı, diş hassasiyeti ve diş lekeleri görülmektedir. Bu hastalıklar farklı sebeplerden kaynaklanıyor olsa da, uygun olmayan diş macunu kullanımıyla da ilgili olabilmektedir. Bunun için de diş hekiminizle görüşerek size uygun diş macunu önermelerini talep edebilirsiniz.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok