Yükleniyor...

Son Dakika

Addison Hastalığı Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Addison Hastalığı 

Bilinen diğer adı hipoadrenalizm olan ve böbrek üstü bezlerinin çalışması ile ilgili bir sağlık sorunu olan addison hastalığını bu gün sizler için araştırdık. Addison hastalığı nedir, addison hastalığı belirtileri nelerdir, addison hastalığı neden olur, nasıl ortaya çıkar, Addison hastalığına neden olan hormon nedir? Addison hastalığı ne eksikliğinde olur? Addison hastalığı cinsel hayatı etkiler mi? Addison hastalığı bulaşıcı bir hastalık mıdır?  gibi addison hastalığına dair bilmek istediğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz…

Addison Hastalığı Nedir?

Addison hastalığı böbreküstü bezlerinde doku yıkımına bağlı olarak ortaya çıkan hormon yapımının durması olarak belirtilmektedir.

Böbrek üstü bezlerinin yetersiz çalışması bazı hormonların salgılanmasını yavaşlatır. Böbrek üstü bezi yetmezliği olarak bilinen rahatsızlık beraberinde hormon eksikliğini de getirmektedir. Adrenal yetmezlik olarak tanımlanan addison hastalığı vücudun ihtiyaç duyduğu belli başlı bazı hormonları yeterince üretmediğinde ya da tam aksine çok fazla ürettiğinde ortaya çıkar. Genelde görülen addison hastalığında hormon eksikliğidir. Aşırı seviyede hormon üretimi addison hastalığında çok nadir görülmektedir.

Addison Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

addison hastalığı belirtileri
addison hastalığı belirtileri

Addison hastalığının belirtileri şu şekildedir;

 • Aşırı yorgunluk, bitkinlik
 • Yürüme güçlüğü
 • Aşırı kilo kaybı
 • Düşük tansiyon
 • Cilt renginde koyulaşma
 • Cinsel isteksizlik
 • Adet düzensizliği

Addison hastalığı belirtilerinin başında aşırı yorgunluk gelir. Öyle ki kişi gün içinde kendini aşırı yorgun ve bitkin hissederek hareket etme konusunda dahi zorluklar yaşar. Yürümek bile oldukça güç hale gelir.

Melanodermi olarak bilinene deri renginde bronzlaşma başlar. Özellikle yüz, el ve kol bölgesinde deri koyulaşması görülür. Vücutta önceden var olan yara izleri, ya da meme ucu gibi cilt bölgelerinin renginde aşırı renk koyulaşması görülmektedir. Ayrıca koltukaltı ya da cinsel bölgedeki kıllarda önemli dercede kıl dökülmesi görülmektedir.

Addison hastalığının bir diğer belirtisi ise sürekli düşük tansiyondur.

Addison Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

addison hastalığı neden olur
addison hastalığı neden olur

Koch basili etken olan böbreküstü bezi veremi addison hastalığının % 70 – 80 oranında görülme nedenleri arasında yer almaktadır. İleri seviyede addison hastalığında böbrek üstü bezlerinin formu bozulur, sarı ve gri renkli kabarcıklı yapıda iki torba halini alır. Böbrek üstü veremi nedeniyle doku yıkımı yüzde 90 oranında böbreküstü bezinde yayılım gösterir. Böbreküstü bezi veremi nedeniyle yüzde doksan oranında doku yıkımına uğramış olmasına rağmen uygun düzeyde hormon salgılamaya devam eder, ancak vücudun birden artış gösteren hormon ihtiyacını karşılayamaz hale gelir. Addison hastalığının başlıca diğer nedenleri şu şekildedir;

 • Böbrek üstü bezi veremi
 • Kronik enfeksiyon hastalıkları
 • Hipofiz bezinin ACTH salgılayamaması
 • Frengi
 • Böbreküstü bezi damar tıkanıklığı
 • Böbrek üstü bezi tümörleri
 • Kloroform ve salvarsan gibi zehirli maddeler
addison hastalığı nedir
addison hastalığı nedir

Addison hastalığına neden olan hormon nedir?

Addison hastalığı ne eksikliğinde olur? diye merak edenler için hemen açıklayalım; Su ve sodyumun böbrekler aracılığıyla dışarı atılmasını denetleyen aldosteron hormonu eksikliği nedeniyle addison hastalığı görülebilir.

Proteini şekere dönüştürerek hücreye enerji sağlayan kortizol eksikliği de addison hastalığına sebep olarak görülebilir.

Addison hastalığı cinsel yaşamı etkiler mi?

Özellikle addison hastalığı olan erkeklerde cinsel güçsüzlük ve cinsek isteksizlik gibi sorunlar görülürken kadınlarda ise adet döngüsünün düzensizliği ile ilgili –şikayetler görülmektedir. Ayrıca cinsel bölge ve koltuk altında kıl dökülmeleri gözlenir.

Darbe ve travmalar böbrek üstü bezinde hastalığa neden olur mu?

Çok şiddetli travma ve darbeler sonucunda böbrek üstü bezi yetmezliği görülme riski vardır. Erken doğum ya da doğum zorluğu yaşayan bebeklerde nadir de olsa bu duruma rastlanabilir.

Addison hastalığı bulaşıcı mıdır?

Addison hastalığı bulaşıcı değildir. Addison hastalığı özet olarak; Vücudun ürettiği antikorların bilinmeyen bir sebeple böbrek üstü bezi üzerinde doku yıkımına sebep olur ve hormon salgılanmasını durdurmasıdır.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok