Yükleniyor...

Son Dakika

Akciğer Apsesi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Apsesi Nedir

Akciğerlerde oluşan irin sebebiyle görülen sağlık sorununa akciğer apsesi adı verilmektedir. Akciğer apsesi uzman doktor tarafından konulan tanı sonucunda tedavisine başlanır. Akciğer apsesi tedavisi için antibiyotik ilaçlar kullanılmaktadır.

Bu yazımızda akciğer apsesi nedir, akciğer apsesi nedenleri, akciğer apsesi belirtileri ve akciğer apsesi tedavisi hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Akciğer Apsesi

Solunum yolu organları hastalıklarında irin oluşumu genellikle görülebilir. Akciğer apsesi hastalığında dokularda yıkım meydana gelmesiyle oluşan boşluklarda irin toplanır. Bakterilerin sebep olduğu akciğer enfeksiyonları, akciğer enfarktüsü, verem ve bazı mantar hastalıklarında akciğer apsesi görülebilmektedir.

Akciğerlerin iltihaplanması sonucunda akciğer apsesi görülmektedir. Akciğer apsesi başka sağlık sorunları ile benzer belirtiler gösterdiği için tanı konusunda bazen gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu nedenle özellikle kronik akciğer hastalığı olan kişilerin belirtileri doğru takip etmesi ve belli aralıklar ile doktor kontrolünde olması hastalığın erken tanı ve tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

Akciğer Apsesi Nedenleri Nelerdir?

akciğer apsesi
akciğer apsesi

Akciğer apsesi nedenleri genel olarak bakterilerden kaynaklanmaktadır. Akciğer apsesine neden olan bakteriler şu şekildedir;

  • İrin yapıcı piyojen bakteriler: Streptokoklar, Pnömokoklar,Stafilokoklar Vb.
  • Kangren yapıcı bakteriler: Bacillus Ramosus, Bacillus Fragilis, Micrococcus Foetidus, Bacillus Fusiformis Vb.
  • Sarmal biçimli bakteriler: Spirochaeta Buccalis, Spirochaeta Bronchialis Vb.

Akciğer apsesine neden olan bu bakteri türleri arasında en etkili olanlar sarmal biçimli bakterilerdir. Akciğer apsesi başlangıç aşamasına sarmal bakteriler etkin olurlar. Daha sonra irin yapıcı bakterilerin çoğalmasıyla birlikte lezyonlar çoğalır. Akciğer apsesinin ilerleyen zamanlarında ölü doku parçaları üzerinde kangren bakterileri etkin hale gelir.

Akciğer apsesine karşı vücudun zayıf olması bu hastalığın en başlıca nedenidir. Vücudun bağışıklık direncini azaltan kronik zehirlenmeler, vitamin eksikliği ve kronik bronş gibi hastalıklar akciğer apsesine karşı vücudun direncini azaltır ve hastalığa karşı vücudu savunmasız bırakır.

Akciğer Apsesi Belirtileri Nelerdir?

akciğer apsesi belirtileri nelerdir
akciğer apsesi belirtileri nelerdir
  • Süreğen yüksek ateş
  • Öksürük
  • Göğüs ağrısı
  • Nefes darlığı
  • Kötü kokulu balgam
  • Ağızdan gelen kan
  • Kusma

Akciğer Apsesi Tedavisi

Akciğer apsesi tedavisinde kesin tanı ile birlikte erken bir şekilde tedaviye başlanması hastalığın seyri için çok önemlidir. Zira hastalık 3 ayrı evrede gelişme göstermektedir. Birinci aşamada apse oluşumu, ikinci aşamada irinli doku yumuşaması ve üçüncü aşamada ise irinin broşlardan balgam ile ya da kusma ile dışarı atılmasıdır.

Akciğer apsesinin ilk evrede tedavisine başlandığında hastalığın önemli derecede atlatıldığı görülmektedir. Uygun antibiyotik tedavisi ile hastalar eski sağlık döngüsüne kavuşmaktadır.

Akciğer tedavisinde fiziki muayene yanı ısıra radyolojik testler, bronkoskopi gibi uygulamalar uygun ve başarılı bir tedavi için yapılmaktadır. Özellikle bronkoskopi ile hastadan alınan doku örneği ile hastalığa sebep olan bakteri türü laboratuvar ortamında incelenerek ortaya çıkarılır. Bakteri türüne göre en uygun antibiyotik uzman doktor tarafından belirlenerek etkili bir tedaviye başlanır.

Via Sağlık – Faydaloji https://ift.tt/35uhlaC

Hiç yorum yok